Fakty i mity na temat pielęgnacji włosów w ciąży

2021-09-06 14:20

To że jesteś w ciąży nie oznacza, że masz przestać o siebie dbać, w tym o włosy. Zabiegi pielęgnacyjne poprawiają nastrój przyszłej mamy. Jednak jednym z zabiegów, który budzi wiele wątpliwości, jest pielęgnacja włosów w ciąży. Nie myć, nie farbować, nie obcinać – zakazów dotyczących pielęgnacji włosów w okresie ciąży jest dużo. Czy warto się do nich stosować?

włosy

i

Autor: Getty images

Spis treści

  1. 1. Podczas ciąży włosy są mocniejsze i zdrowsze.
  2. 2. Kobieta w ciąży powinna myć włosy najwyżej raz w tygodniu.
  3. 3. Przyszła mama powinna regularnie podcinać włosy.
  4. 4. Środki do stylizacji włosów są całkowicie bezpieczne dla ciężarnej.
  5. 5. Przez dziewięć miesięcy nie wolno farbować włosów.
  6. 6. By włosy były piękne, przyszła mama powinna łykać tabletki.
  7. 7. W ciąży można bezpiecznie korzystać z zabiegów pielęgnacyjnych w salonie.
  8. 8. Łysienie poporodowe dotyka tylko niektóre kobiety.

1. Podczas ciąży włosy są mocniejsze i zdrowsze.

Prawda. To zasługa hormonów. W ciąży wzrasta stężenie estrogenów, które m.in. pobudzają do pracy mieszki włosowe i hamują wypadanie włosów. To dzięki temu przez dziewięć miesięcy ciąży są one mocniejsze i jest ich wyraźnie więcej.

Polecamy: Jak szybko zapuścić włosy - sposoby na piękną długą fryzurę

Dlaczego wypadają włosy - prawdy i mity

2. Kobieta w ciąży powinna myć włosy najwyżej raz w tygodniu.

Mit. To twierdzenie nie ma żadnych podstaw. Podczas ciąży, włosy wymagają pielęgnacji tak samo jak w każdym innym okresie życia. Z jedną różnicą – aktywność gruczołów łojowych na skórze głowy jest obecnie słabsza (to wpływ hormonów), dlatego włosy wolniej się teraz przetłuszczają, a co za tym idzie, można je rzadziej myć. Ale nie znaczy to, że istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do mycia. Gdy brzuch jest duży i trudno pochylać się nad wanną, o pomoc w myciu głowy warto poprosić kogoś z rodziny.

3. Przyszła mama powinna regularnie podcinać włosy.

Prawda. W tym okresie warto regularnie chodzić do fryzjera. Włosów jest więcej, i – by zachować kształt fryzury – powinny być regularnie podcinane.

4. Środki do stylizacji włosów są całkowicie bezpieczne dla ciężarnej.

Prawda/Mit. Żadna ze znajdujących się w żelach, lakierach czy piankach substancji nie przenika do krwiobiegu i nie zaszkodzi ani tobie, ani dziecku. Niektóre jednak mogą cię teraz uczulać, gdyż skóra przyszłej mamy czasem staje się wrażliwsza. Objaw uczulenia to silne swędzenie. Dlatego zanim użyjesz nowego kosmetyku, warto go wcześniej wypróbować na nadgarstku bądź na fragmencie skóry za uchem. Również zmysł powonienia przyszłej mamy robi się wrażliwszy, dlatego może ci teraz przeszkadzać silny zapach niektórych preparatów do stylizacji.

Zobacz także: Keratyna do włosów w ciąży: czy można wykonywać ten zabieg?

5. Przez dziewięć miesięcy nie wolno farbować włosów.

Mit/Prawda. Nie ma żadnych badań, które w pełni potwierdzałyby, że ten zabieg jest szkodliwy, ale nie ma również takich, które świadczyłyby o tym, że jest zupełnie bezpieczny. Farba wnika w martwą część włosa, jaką jest jego trzon (czyli to, co widzimy gołym okiem), jednak jakaś jej część dociera również do skóry głowy. Teoretycznie istnieje więc prawdopodobieństwo, że znajdujące się w preparacie silne składniki mogą przenikać przez skórę do krwiobiegu i dalej do łożyska – dlatego niektórzy lekarze odradzają farbowanie włosów w trakcie trzech pierwszych miesięcy ciąży, kiedy kształtują się najważniejsze organy dziecka. Później zabieg jest bezpieczny, pod warunkiem że przyszła mama nie wdycha amoniaku ani innych substancji lotnych, jakie unoszą się w powietrzu podczas farbowania. Dlatego najlepiej farbować włosy w salonie, a jeśli to niemożliwe, poprosić o pomoc kogoś z rodziny (tak, by farbując włosy, ciężarna nie musiała się pochylać).

Polecamy: Preparaty na wypadanie włosów po ciąży - poradnik i przegląd

6. By włosy były piękne, przyszła mama powinna łykać tabletki.

Mit. W ciąży bez porozumienia z lekarzem nie wolno łykać żadnych suplementów poprawiających stan włosów, cery czy paznokci. Dlaczego? Bo zawarte w nich witaminy i mikroelementy mogłyby zdublować się z tymi, które znajdują się w zalecanych przez ginekologów suplementach dla przyszłych mam. Przedawkowanie tych składników mogłoby być groźne dla dziecka.

Polecamy: Suplementy w ciąży. Najważniejsze witaminy i minerały w ciąży, które powinnaś przyjmować

7. W ciąży można bezpiecznie korzystać z zabiegów pielęgnacyjnych w salonie.

Prawda. Zanim jednak usiądziesz na fotelu, koniecznie powiedz fryzjerowi, że jesteś w ciąży. Co prawda, nawet te kosmetyki, które fryzjer wmasowuje w skórę głowy, nie mają prawa przenikać do krwiobiegu (bo tak mogą działać tylko leki), jednak większości zabiegów towarzyszy masaż, który rozgrzewa skórę głowy, a wówczas substancje pielęgnacyjne łatwiej w nią wnikają. U kobiety ciężarnej, której skóra jest wrażliwsza, bardziej podatna na podrażnienia, kosmetyki te mogą powodować uczulenie. Fryzjer, wiedząc o twojej ciąży, dobierze takie kosmetyki, w których ryzyko podrażnień czy alergii zostało zminimalizowane, i które niezbyt intensywnie pachną.

8. Łysienie poporodowe dotyka tylko niektóre kobiety.

Mit. Na poporodowe problemy z włosami narzeka każda młoda mama, gdyż jest to problem hormonalny. Około 3. miesiąca po porodzie wysoki poziom estrogenów zaczyna spadać. Młoda mama zaczyna tracić więc i te włosy, które powinny wypaść w ciąży, i te, które, zgodnie z naturalnym cyklem wzrostu, powinny wypaść właśnie teraz. Sytuacja powinna wrócić do normy około 6. miesiąca po porodzie, gdy ucichnie burza hormonalna. Może to potrwać dłużej u kobiet z depresją poporodową bądź karmiących piersią, bo w obu przypadkach w organizmie jest duże stężenie prolaktyny – hormonu, który w nadmiarze również powoduje wypadanie włosów.

Przeczytaj: Czy wypadanie włosów po ciąży jest normalne? Trycholog podpowiada młodym mamom

Co wiesz o problemach ze skórą w ciąży?
Pytanie 1 z 10
Linea negra na brzuchu to efekt:

miesięcznik "M jak mama"