Spis treści
Linie preparatów dla ciężarnych są coraz bogatsze. Ale jeśli nie znalazłaś w nich niczego dla siebie, śmiało możesz nadal stosować zwykłe kosmetyki. Warto jednak dobierać je tak, by nie podrażniały ani nie uczulały, ale za to skutecznie pielęgnowały i upiększały wymagającą skórę przyszłej mamy.
Kosmetyki w ciąży: pielęgnacja twarzy
- krem na dzień
Powinien być dopasowany do rodzaju cery. Ale warto pamiętać, że u przyszłych mam jest ona zwykle bardziej wrażliwa. Zwłaszcza na promienie UV – nawet teraz pod ich wpływem na twarzy mogą się pojawić przebarwienia. Dlatego krem na dzień powinien zawierać filtr UV o faktorze SPF 15–30 (np. Pharmaceris A). Lepiej, by nie zawierał silnych składników przeciwzmarszczkowych, np. retinolu i witaminy C w dużym stężeniu – substancje te złuszczają skórę, mogą ją więc teraz podrażniać, poza tym zwiększają ryzyko przebarwień.
Czytaj także: Które kosmetyki są ZAKAZANE w ciąży?
- krem na noc
Podczas snu na granicy naskórka i skóry właściwej tworzą się nowe komórki, regeneruje się warstwa ochronna naskórka. Dobrze, jeśli krem na noc zawiera składniki wspomagające regenerację skóry, np. witaminę B i ceramidy. Powinien też uzupełniać zapasy wilgoci, bo skóra przyszłych mam zwykle silnie się przesusza. Warto stosować kosmetyki mające w składzie np. kwas hialuronowy, który skutecznie zatrzymuje wodę w skórze, a także składniki kojące podrażnienia – takie jak choćby d-pantenol, alantoina, wyciągi z aloesu, które znajdują się m.in. w kremach Lirene.
- krem pod oczy
Zacienienia na dolnej i górnej powiece czy opuchlizna pod oczami często pojawiają się w II i III trymestrze. Zazwyczaj są następstwem typowej dla ciąży bezsenności, często mają również związek z nadmiarem płynów krążących w organizmie. Krem pod oczy może je zmniejszyć, ale by tak było, powinien usprawniać mikrocyrkulację w naczynkach kapilarnych, a także zapobiegać zatrzymywaniu się wody w tkankach i usuwać jej nadmiar. Zadanie to spełniają kosmetyki zawierające m.in. pochodne hesperydyny (flawonoidu), czy biokolagen (jest w kremie Eveline).
- peeling
Złuszczanie skóry? Tak, ale delikatne. Podczas ciąży bezpieczniej stosować peelingi enzymatyczne, które nie ścierają naskórka mechanicznie, ale rozpuszczają połączenia między komórkami. Działają wolniej, za to są delikatniejsze i zazwyczaj nie podrażnia ją skóry. Jeśli twoja skóra zrobiła się dużo bardziej wrażliwa, stosuj peelingi przeznaczone dla alergików, np. Avene.
Kosmetyki do ciała
- emiolient
Zwykły żel do mycia warto zmienić na preparat, który uzupełni zapasy wilgoci w skórze – np. Emolium. Dzięki temu nie tylko zmniejszysz objawy związane z jej przesuszeniem (szorstkość, pieczenie), lecz także nie będziesz musiała używać balsamu nawilżającego. Kosmetyki zawierające emolienty dostępne są w aptekach.
- antyperspirant
Większość kobiet, zwłaszcza na początku ciąży, odczuwa awersję do zapachów. Dlatego zamiast silnie pachnącego dezodorantu lepiej wybrać bezzapachowy antyperspirant (np. Eucerin).
-
płyn do higieny intymnej
W ciąży wzrasta skłonność do infekcji pochwy. Ryzyko zwiększa wysuszona śluzówka – dlatego do mycia okolic intymnych nie używaj zwykłego płynu pod prysznic. Lepszy będzie preparat zawierający składniki łagodzące podrażnienia – np. wyciąg z rumianku, aloes – i substancje przywracające równowagę mikroflory bakteryjnej, np. wyciąg z kwiatu wiciokrzewu czy pałeczki kwasu mlekowego. Takie składniki zawierają m.in. żele Bielenda, Oceanic.
- krem do biustu
W ciąży piersi zaczynają się powiększać. Krem, który teraz w nie wcierasz, powinien mieć działanie zapobiegające rozstępom. Jeśli jesteś w III trymestrze, wybierz taki, który zawiera składniki łagodzące ból nabrzmiałych piersi (np. Dax Cosmetics z wyciągiem z nagietka).
- Balsam do ciała
Zwykły balsam do ciała warto zmienić na taki, który wzmacnia włókna kolagenu i elastyny, a tym samym odporność skóry na nadmierne rozciąganie. Takie działanie mają kosmetyki zapobiegające rozstępom, np. Mustela, Elancyl. Dobrze, jeśli preparat zawiera składniki sprawdzone w pielęgnacji antyrozstępowej, np. wyciąg z wąkrotki azjatyckiej, wyciąg z bluszczu, witaminę E.
- Preparat do depilacji
Skóra przyszłej mamy może reagować podrażnieniem na zwykły preparat usuwający zbędne owłosienie, a depilatora mechanicznego w ogóle nie tolerować. Lepszym wyborem są preparaty do depilacji skóry wrażliwej. np. Bielenda – są łagodniejsze niż zwykłe kremy, a dodatkowo mają w składzie substancje łagodzące (np. alantoinę).
- Szampony i odżywki do włosów
Większość przyszłych mam musi myć włosy codziennie, ze względu na mocną aktywność gruczołów potowych. Szampon i odżywka powinny być dobrane do rodzaju i stanu włosów – dobrze jednak, jeśli mają również działanie wzmacniające cebulki (jak np. Farmona). Po ciąży włosy zaczynają wypadać, co ma związek z hormonami. Stracisz ich mniej, jeśli cebulki będą silne. Cenne składniki to m.in. żeń-szeń, olej z cykorii, wyciąg z liści czerwonych winorośli.
Czytaj: Szkodliwe substancje w kosmetykach dla przyszłych mam
miesięcznik "M jak mama"