Parabeny - czy kosmetyki z parabenami są bezpieczne w ciąży?

2018-09-17 17:07

Parabeny to powszechnie stosowane w kosmetykach konserwanty, które mogą okazać się szkodliwe dla ciężarnej. Jakie kosmetyki powinno się stosować w ciąży i jakich składników się wystrzegać?

Parabeny

i

Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Czym są parabeny?
  2. Parabeny a ciąża. Czy parabeny są szkodliwe?
  3. Jak unikać parabenów?
  4. Kosmetyki dla ciężarnej – jakie substancje są bezpieczne w ciąży, a które zakazane
  5. Jaki dezodorant wybrać w ciąży? WIDEO

Czym są parabeny?

Parabeny to środki konserwujące będące pochodnymi kwasu benzoesowego. Mają za zadanie przedłużyć trwałość kosmetyków, a przy tym wykazują działanie bakterio- i grzybobójcze.

Możemy je również znaleźć w żywności, m.in. w mrożonkach i dżemach. W składzie kosmetyków widnieją pod nazwami: ethylparaben, propylparaben, methylparaben i butyloparaben.

Uznaje się, że ich stężenie powinno wynosić – zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej – do 0,4%.

Parabeny w kosmetykach stosuje się od dawna, jednak dopiero lata 90. przyniosły nowe spojrzenie na te substancje.

Parabeny zaczęły wzbudzać kontrowersje, gdy wykryto je w czystej formie w trakcie badań u pacjentek ze zdiagnozowanym rakiem piersi. Oznaczało to, że musiały się przedostać do organizmu, np. poprzez skórę. Od tego czasu parabeny zostają poddane szczegółowym analizom. I choć uznano, że w stężeniu 0,19% są bezpieczne, wątpliwości dotyczące ich stosowania nie zostały do końca rozwiane.

Czytaj: Szkodliwe substancje w kosmetykach dla przyszłych mam

Parabeny a ciąża. Czy parabeny są szkodliwe?

Kwestia kosmetyków w ciąży powinna szczególnie zainteresować przyszłe matki, ponieważ istnieją substancje całkowicie zakazane w czasie ciąży. Czy należą do nich parabeny?

Największym zarzutem wobec parabenów i ftalanów (innej grupy konserwantów będącej solami i estrami kwasu ftalowego) jest ich działanie imitujące estrogeny. Z tego powodu nazywa się je niekiedy „sztucznymi hormonami”. Podejrzewa się, że mogą zaburzać pracę układu hormonalnego oraz wpływać na układ nerwowy. Z tego powodu kosmetyki z parabenami nie są zalecane w czasie ciąży. Wysokie stężenie tego typu substancji u przyszłych mam mogłoby wpłynąć na między innymi niską masę urodzeniową dziecka. Substancje o działaniu estrogennym przyczyniają się również do przebarwień skóry w ciąży.

Jak unikać parabenów?

Trudno jest całkowicie wyeliminować parabeny z naszego życia. Warto jednak przyjrzeć się wnikliwej etykietom produktów, by ograniczyć szkodliwe substancje. Parabeny znajdziemy w większości produktów narażonych na szybkie gnicie i przedostanie się bakterii. Pod lupę powinniśmy brać wszystkie kosmetyki „mokre”, czyli kremy do twarzy, balsamy, toniki i pomadki. Znajdziemy je też w dezodorantach, perfumach i mydłach.

Wybierając kosmetyki w ciąży, powinno się wystrzegać takich składników jak, m.in.: methylparaben, glutaraldehyde, phenol i benzetonium bhloride. Należy szukać na opakowaniach informacji, że kosmetyki nie mają w składzie parabenów, SLS i silikonów.

Kosmetyki dla ciężarnej – jakie substancje są bezpieczne w ciąży, a które zakazane

Z pomocą ciężarnej przychodzą coraz bardziej popularne kosmetyki naturalne, które są pozbawione wszelkich szkodliwych substancji. Warto by ciężarna, komponując swoją kosmetyczkę, zainteresowała się ekokosmetykami, które zapewnią łagodną pielęgnację w ciąży bez chemii. Bezpiecznie jest używać kosmetyków hipoalergicznych i bezzapachowych, ponieważ większość stosowanych przed ciążą kosmetyków może w tym czasie uczulać przyszłą matkę.

Skórę w ciąży warto nawilżać tłustymi kremami z naturalnymi ekstraktami. Bezpieczne kosmetyki dla ciężarnej mogą zawierać: glicerynę, allantoinę, pantenol i kwas hialuronowy, które nawilżają i przyspieszają regenerację skóry.

Istnieją substancje zawarte w kosmetykach, które są całkowicie zakazane w czasie ciąży.

Na tej liście znajdziemy między innymi:• tetracykliny (znajdują się głównie w kosmetykach przeciwtrądzikowych) – uszkadzają płód i działają toksycznie na wątrobę;• retinol – przyczynia się do uszkodzenia płodu;• kwas salicylowy i jego pochodne – mogą powodować wady wrodzone płodu i zaburzenia krzepliwości krwi u noworodków;• olej sojowy i wyciągi z soi – ryzyko przebarwień skóry w ciąży.

Jaki dezodorant wybrać w ciąży? WIDEO

Sprawdź, jaką masz cerę
Pytanie 1 z 6
Jak wygląda Twoja twarz po spacerze na mrozie?