Pielęgnacja skóry w ciąży - kosmetyki dla ciężarnych z wrażliwą skórą

2023-05-16 14:56

Przesuszona skóra w ciąży powoduje spory dyskomfort. Jej wrażliwość i pieczenie pojawiają się nawet jeśli do niedawna wszystko było w porządku? Dlaczego w ciąży skóra może stać się wrażliwa i jak zminimalizować związane z tym niedogodności? Jak pielęgnować skórę w ciąży?

Pielęgnacja skóry w ciąży

i

Autor: Getty Images

Sucha, wrażliwa skóra w ciąży, to problem, który dotyczy sporej grupy kobiet. Nagle okazuje się, że muszą zmienić kosmetyki, bo te dotychczas stosowane powodują podrażnienia lub nie nawilżają w wystarczającym stopniu. Powód to zwiększona wrażliwość skóry. Dermatolodzy nie są w stanie określić dokładnej liczby kobiet w ciąży, które mają ten problem, bo niewiele z nich zgłasza się po pomoc do gabinetu.

Spis treści

  1. Sucha skóra w ciąży
  2. Kosmetyki dla kobiet w ciąży
  3. Pielęgnacja skóry w ciąży
Czy możemy zapobiec powstawaniu żylaków w ciąży?

Sucha skóra w ciąży

Skóra wrażliwa nadmiernie reaguje na niektóre bodźce: składniki kosmetyków, zmianę temperatury, słońce, wiatr. Objawy wrażliwości to pieczenie skóry w ciąży, zaczerwienienie czy szczypanie. W ciąży pojawiają się pod wpływem nadmiernej produkcji estrogenów, zazwyczaj u kobiet, które mają cerę delikatną i skłonną do podrażnień. Jaki jest mechanizm tych zmian?

Zbyt duża ilość estrogenów powoduje, że gruczoły łojowe pracują wolniej. To właśnie dzięki temu w ciąży znikają krostki i cera się wygładza. Jednak gdy łoju jest za mało, ochronna warstwa lipidowa naskórka staje się coraz cieńsza i nie jest w stanie zatrzymać niezbędnej ilości wody ani też ochronić skóry przed czynnikami zewnętrznymi. Efekt: cera w ciąży przesusza się, czerwieni i piecze.

Kosmetyki dla kobiet w ciąży

Jeśli skóra w ciąży zmieni się na wrażliwą, trzeba będzie zmienić kosmetyki. Dobrą wiadomością jest to, że po porodzie zazwyczaj wszystko wraca do normy – dlatego nie musisz wyrzucać kremów, na które teraz cera źle reaguje, tylko odstawić, by poczekały na lepsze czasy. Teraz potrzebne będą kremy do cery suchej, wrażliwej.

Powinny zawierać jak najmniej substancji aktywnych, barwników, zapachów, konserwantów. Muszą za to mieć w składzie substancje przeciwzapalne, a także składniki kojące i uspokajające skórę: wodę termalną, alantoinę, wyciąg z rumianku, pielęgnacyjne kompleksy roślinne. Krem na dzień dodatkowo musi zawierać filtry przeciwsłoneczne (bo słońce źle działa na skórę kobiety w ciąży, a na skórę wrażliwą w szczególności).

Najlepiej kupować całe serie kosmetyków do cery wrażliwej, wówczas masz pewność, że wszystkie będą bezpieczne – ich skład dobrano tak, aby zminimalizować ryzyko podrażnień. Takie kosmetyki są nie tylko do pielęgnacji, ale i do makijażu.

Czytaj również: Domowe kosmetyki: przepisy na naturalne kosmetyki DIY

Skóra w ciąży - ciekawostki o skórze, które mogą cię zaskoczyć

Sposoby na wrażliwą skórę
  • nie używaj mydła
  • unikaj szoku termicznego – dotyczy to zarówno pielęgnacji (np. myjąc skórę w ciepłej wodzie, nie zmywaj jej po chwili zimną), jak i wyjścia z ciepłych pomieszczeń na mróz
  • pamiętaj, że chlor szkodzi skórze, więc wodę do mycia dobrze jest przegotować, by ulotnił się z niej chlor; jeśli chodzisz na basen, przed wejściem natłuść ciało olejkiem, który ochroni skórę przed chlorem, albo poszukaj basenu z wodą ozonowaną
  • nie trzyj skóry ręcznikiem, tylko delikatnie go przykładaj.

Pielęgnacja skóry w ciąży

Konieczna będzie również zmiana sposobu pielęgnacji skóry w ciąży. Rano, zamiast myć twarz wodą, lepiej przemyć ją preparatem do cery wrażliwej, np. płynem micelarnym. Resztki kosmetyku można spłukać wodą przegotowaną bądź termalną. Następny krok to przetarcie skóry tonikiem i nałożenie kremu, a na to – makijażu. Makijaż zmyj zaraz po powrocie z pracy (najlepiej oczywiście mleczkiem do cery wrażliwej).

Raz na jakiś czas możesz użyć peelingu enzymatycznego, który rozpuści martwe komórki. Pamiętaj również o reszcie ciała – choć skóra na brzuchu czy udach jest mocniejsza od tej na twarzy i rzadziej ulega podrażnieniom, to jednak i ona może stać się bardziej wrażliwa, a objawem tego będzie przede wszystkim przesuszenie.

Do mycia nie używaj mydła, lepszy będzie żel do mycia skóry wrażliwej bądź kostka myjąca, tzw. syndet. Lepiej myć się pod prysznicem – kąpiel w wannie w ciąży nie jest wskazana, poza tym moczenie się w wodzie dodatkowo wysuszy skórę. Jeśli jednak chcesz się wykąpać, do wody wlej odrobinę oliwki dla niemowląt bądź olejek natłuszczający do skóry wrażliwej, co zapobiegnie wysuszaniu (wanna zrobi się śliska, więc dno dla bezpieczeństwa wyłóż ręcznikiem).

Balsam do ciała również nie powinien zawierać konserwantów czy substancji zapachowych. Jeśli skóra dobrze reaguje na krem przeciw rozstępom, nie ma powodu, by z niego rezygnować. W innym przypadku możesz wmasować olejek ujędrniający do skóry wrażliwej.

Czy dobrze dbasz o skórę w ciąży?
Pytanie 1 z 16
Czy nadmiar kosmetyków może zaszkodzić przyszłej mamie?

miesięcznik "M jak mama"