Tonik do twarzy - na co zwrócić uwagę przy wyborze. Jak i kiedy stosować tonik do twarzy?

2020-11-30 8:57

Tonik do twarzy to produkt, który powinien znaleźć się w każdej kobiecej łazience. Tonik ma inne zadanie niż żel oczyszczający skórę twarzy czy płyn micelarny i nie powinno go zabraknąć w codziennej pielęgnacji. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie, a także jak i kiedy stosować tonik do twarzy.

Tonik do twarzy -
Autor: Getty images Na co zwrócić uwagę przy wyborze. Jak i kiedy stosować tonik do twarzy?

Tonik do twarzy to jeden z najbardziej potrzebnych kosmetycznych produktów do codziennej pielęgnacji skóry. Może się co prawda wydawać, że wraz ze wzrostem popularności płynów micelarnych toniki do twarzy straciły na znaczeniu, ale nic bardziej mylnego. Warto wiedzieć, że tonik do twarzy nie jest zamiennikiem płynu micelarnego i ma zupełnie inne zadanie. Czym jest tonik do twarzy i na co zwrócić uwagę, kupując tonik do twarzy?

Spis treści

  1. Czym jest tonik do twarzy?
  2. Do czego służy tonik do twarzy?
  3. Jak dobrać tonik do twarzy?
  4. Kiedy i jak stosować tonik?

Czym jest tonik do twarzy?

Tonik do twarzy to lekki kosmetyk w płynie, który w swoim składzie zawiera głównie wodę oraz inne składniki aktywne, które należy dobrać do rodzaju swojej skóry. W tonikach mogą znajdować się ekstrakty roślinne, olejki, witaminy, a także kwas hialuronowy, gliceryna czy alantoina.

Substancje, które znajdujemy w toniku, mają za zadanie nawilżać twarz, koić ją, ale także oczyszczać czy zwężać pory. Innym ważnym zadaniem toniku może być zmatowienie błyszczącej skóry twarzy, a także działanie przeciwbakteryjne czy przeciwzapalne. To nie są jednak jego najważniejsze funkcje, które przede wszystkim wyróżniają go na tle innych produktów kosmetycznych.

Do czego służy tonik do twarzy?

Główną i najważniejszą funkcją toniku do twarzy jest przede wszystkim tonizowanie cery, a więc przywrócenie jej naturalnego pH, które powinno znajdować się pomiędzy 4,5-6. Naturalne pH skóry jest lekko kwaśne, co często zaburzają inne produkty kosmetyczne - żele do twarzy, mleczka do demakijażu czy płyny micelarne. Te produkty zmieniają pH skóry na zasadowe.

Rekordzistą pod tym względem jest jednak mydło, które potrafi sprawić, że pH wynosi 12! Kwaśne środowisko naskórka jest bardzo ważne, ponieważ pozwala utrzymać go z dala od bakterii. Należy wiedzieć, że w środowisku zasadowym łatwo rozwijają się bakterie i inne mikroorganizmy, które mogą być szkodliwe dla skóry, zanieczyszczać ją i powodować zmiany trądzikowe.

Tonik ciężko zastąpić innym kosmetykiem, który spełniałby podobne funkcje i przywracał naturalne pH skórze. To oczywiście jednak nie wszystko, bo tonik oczyszcza także skórę z sebum, kurzu i wszelkich zabrudzeń, które także zmieniają naturalne pH skóry. Dodatkowo skóra, która odzyskuje swoje kwaśne pH lepiej przyjmuje dobroczynne składniki z pozostałych kosmetyków, czyli serum czy kremów.

Tonik do twarzy może spełniać także inne funkcje, w zależności od tego, jakie składniki aktywne posiada. Może także zwężać pory, nawilżać skórę, wyciszać zaczerwienienia czy łagodzić podrażnienia. Na rynku nie brakuje także złuszczających toników czy przeciwtrądzikowych.

Jak dobrać tonik do twarzy?

Tonik należy dobrać do rodzaju skóry oraz jej potrzeb. Każdy tonik do twarzy dedykowany konkretnym potrzebom cery różni się składem i posiada inne substancje, które dla jednego typu skóry będą zbawienne, dla innego natomiast mogą być krzywdzące.

Każda skóra ma inne potrzeby - sucha powinna być regularnie nawilżana, trądzikowa potrzebuje ukojenia, a także działania antybakteryjnego, naczynkowa z kolei wzmocnienia, a tłustej może przydać się tonik o właściwościach ściągających i matujących.

  • Tonik dla skóry wrażliwej - nie powinien zawierać w swoim składzie substancji drażniących, wysuszających, ściągających. Posiadając tego typu skórę, zawsze należy sprawdzić, czy w toniku nie ma alkoholu etylowego, mydła czy innych detergentów. Jaki tonik jednak wybrać w takim wypadku? Warto skupić się na produktach, które mają działanie kojące, nawilżające, posiadają w składzie olejki czy witaminę B5.
  • Tonik dla skóry trądzikowej - tego rodzaju skóra potrzebuje działania przeciwbakteryjnego, przeciwzapalnego i regulującego. Można więc poszukać toniku z dodatkiem kwasu salicylowego. Tonik dla skóry trądzikowej może okazać się zbawienny - wyreguluje produkcję sebum, oczyści, wyrówna pH, a także zmatowi ją, wyciszając zmiany trądzikowe.
  • Tonik dla skóry tłustej - ten rodzaj skóry również potrzebuje specjalnego traktowania. W tym przypadku warto wybrać tonik, który ma właściwości matujące oraz ściągające. Lepiej unikać natomiast produktów z olejkami roślinnymi.
  • Tonik dla skóry naczynkowej - w tym przypadku, tak samo jak przy skórze wrażliwej, zdecydowanie należy unikać substancji drażniących m.in. alkoholu etylowego. Skóra naczynkowa doceni jednak delikatne i nawilżające toniki zwłaszcza te, które w swoim składzie mają witaminę C, która wzmacnia naczynka.
  • Tonik dla skóry suchej - należy wybrać przede wszystkim tonik nawilżający, który posiada w składzie olejki roślinne. Należy unikać natomiast produktów, które w składzie zawierają wysuszające kwasy czy alkohol.
  • Tonik dla skóry mieszanej - jaki tonik wybrać, jeśli poszczególne fragmenty twarzy wymagają innego rodzaju pielęgnacji? W tym wypadku dobrym rozwiązaniem będzie tonik, który jest pozbawiony kwasów czy alkoholu, ale za to będzie ograniczać wydzielanie sebum.

Czytaj: Kosmetyki z witaminami - jakie wybrać?

Bakuchiol - tajemniczy składnik, który działa cuda

Kosmetyki dla kobiet w ciąży: 8 kosmetyków, które koniecznie musisz mieć w ciąży!

Kremy naturalne: 10 kremów naturalnych do twarzy, które działają cuda

SPRAWDŹ, JAKI MASZ RODZAJ SKÓRY

Pytanie 1 z 5
Które zdanie najlepiej opisuje Twoją skórę?

Kiedy i jak stosować tonik?

Tonik do twarzy należy stosować zarówno rano, jak i wieczorem. Dzięki temu uzyska się najlepsze efekty, a skóra będzie cieszyła się zarówno zdrowiem, jak i urodą. Rano po przebudzeniu należy przemyć twarz tonikiem przed nałożeniem kremu i kolorowych kosmetyków do makijażu.

W ten sposób oczyszcza się skórę z sebum oraz zanieczyszczeń i przygotowuje się ją do dalszych etapów pielęgnacji. Oczyszczona w ten sposób skóra skutecznie skorzysta z substancji odżywczych zawartych w kremie, a także lepiej zniesie nałożenie kolorowych kosmetyków do makijażu, które nigdy nie są dla cery obojętne i również zmieniają jej odczyn pH.

Wieczorem natomiast przed nałożeniem toniku na skórę należy najpierw oczyścić ją z makijażu. Warto zrobić to mleczkiem do demakijażu lub płynem micelarnym, można także potem umyć twarz żelem. Dopiero po tych zabiegach można użyć toniku, który przywróci skórze naturalne pH oraz pozwoli jej lepiej skorzystać z odżywczych składników serum lub kremów nałożonych na noc.

Dieta a cera