Pielęgnacja skóry w ciąży: wieczorne zabiegi na twarz i ciało

2014-12-15 10:25

Skóra w ciąży wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Zanim pójdziesz spać, poświęć trochę czasu na pielęgnację twarzy i ciała. Będziesz zdziwiona, jak szybko zauważysz efekty. Oto, jak powinna wyglądać wieczorna pielęgnacja w ciąży.

pielegnacja-w-ciazy-wieczorne-zabiegi-na-twarz-i-cialo

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Warto poświęcić kilka chwil na wieczorną pielęgnację, dzięki której zadbasz o siebie i zrelaksujesz się przed snem.

Spis treści

  1. Skóra w ciąży: demakijaż podstawą pielęgnacji twarzy
  2. Czy nakładać na noc skarpetki i rękawiczki pielęgnacyjne?
  3. Skóra w ciąży: prysznic lub kąpiel oczyszcza skórę, odpręża umysł
  4. Skóra w ciąży: co na rozstępy? Masaż i krem
  5. Skóra w ciąży: maseczka - wsparcie dla cery w ciąży
  6. Ciało w ciąży: zabiegi na stopy odświeżają, koją i przynoszą ulgę

Skóra w ciąży wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Podpowiadamy jakie kosmetyki i zabiegi w ciąży będą najlepsze. Sen to kosmetyk idealny, a to popularne powiedzenie już jakiś czas temu zostało udowodnione naukowo. Wieczorem i w nocy w skórze najsilniej przebiegają procesy regeneracyjne. Wszystko za sprawą hormonów, melatoniny i somatotropiny, które uaktywniają się, gdy na dworze zapada zmrok. Melatonina działa jak bardzo silny przeciwutleniacz, gdyż obniża poziom wolnych rodników, dzięki czemu błony komórkowe i białka zawarte w skórze, a także DNA mogą się regenerować. Somatotropina z kolei pobudza fibroblasty do produkcji włókien kolagenu i elastyny, pobudza też wzrost i odnowę komórek. Nocą słabnie też bariera ochronna naskórka – wilgoć paruje więc szybciej, ale jednocześnie poprawia się ukrwienie skóry. To z kolei sprawia, że skóra staje się bardziej podatna na składniki zawarte w kosmetykach – o tej porze mogą one łatwiej przeniknąć w głąb naskórka. Dlatego właśnie nawet proste zabiegi pielęgnacyjne w ciąży wieczorem dadzą zaskakująco dobre rezultaty. 

Skóra w ciąży: demakijaż podstawą pielęgnacji twarzy

Zmywanie makijażu to czynność, którą często wykonujemy rutynowo. Za cały zabieg wystarcza kilka ruchów wacikiem namoczonym w płynie do demakijażu. To za mało, bo im staranniej usuniesz zabrudzenia, tym lepiej skóra będzie mogła nocą oddychać. Jeśli malujesz oczy w ciąży, wieczorny demakijaż zacznij od oczyszczenia powiek. Cień lub resztki tuszu najłatwiej usuniesz specjalnym kosmetykiem do demakijażu oczu – nasączony nim wacik przyłóż na kilka sekund do powieki, by rozpuścić zanieczyszczenia, a potem przesuń w kierunku od skroni do nosa (w ten sposób nie naciągasz zanadto skóry, co zapobiega zmarszczkom). Dopiero gdy kolejny wacik będzie czysty, oczyść resztę twarzy. Nie ma znaczenia, czy użyjesz płynu, czy mleczka, ważne, by był on hipoalergiczny i dobrany do potrzeb twojej skóry. Podczas ciąży skóra twarzy zazwyczaj jest bardziej przesuszona, skłonna do podrażnień, możesz mieć też problem z rozszerzonymi naczynkami. Elementem oczyszczania jest też piling, usuwający martwe komórki naskórka, dzięki czemu substancje zawarte w kremie wnikają łatwiej. Podczas ciąży piling przeznaczony do twarzy można stosować nie częściej niż co 3–4 dni, by nie ryzykować powstawania przebarwień skóry w ciąży. Najbezpieczniejszy dla kobiet w ciąży będzie teraz piling enzymatyczny, bo jego stosowanie nie wymaga pocierania skóry – mniejsze jest więc ryzyko, że ją podrażni.

Dobrze wiedzieć

Czy nakładać na noc skarpetki i rękawiczki pielęgnacyjne?

Anna Szatkowska, kosmetolog, LaDoS – Laboratorium Doskonałej Sylwetki, www.lados.com.pl

Nie ma przeszkód, by podczas ciąży na noc zakładać rękawiczki lub skarpetki pielęgnacyjne, które sprawiają, że kosmetyki wchłaniają się lepiej. Trzeba jednak pamiętać, że organizm kobiety w ciąży produkuje więcej histaminy, przez co przyszła mama jest bardziej podatna na alergie. Krem, który do tej pory nie uczulał, podczas ciąży może powodować opuchnięcia czy wysypkę. Ponieważ pod osłoną tkaniny kosmetyk wchłania się lepiej, ważne jest, by był on idealnie dopasowany do skóry w ciąży. Ważny jest też dobór rozmiaru skarpet i rękawiczek – powinny dobrze przylegać, ale nie być zbyt małe. Skarpetki nie mogą mieć gumki, bo może ona powodować silny ucisk, a co za tym idzie, obrzęk w kostce. Najlepsze są bawełniane i bezuciskowe. 

Skóra w ciąży: prysznic lub kąpiel oczyszcza skórę, odpręża umysł

Najwygodniej i najszybciej jest umyć się pod prysznicem, ale jeśli lubisz, możesz też w ciąży brać kąpiel w wannie – pod warunkiem że woda będzie miała niezbyt wysoką temperaturę, czyli około 37°C. W ciąży możesz używać stosowanych dotąd kosmetyków do mycia ciała (najlepsze będą te dla skóry wrażliwej), również delikatnych żeli oczyszczająco-pilingujących. Jeśli masz typowe dla ciąży problemy z zasypianiem, stosuj preparaty do mycia ciała z dodatkiem odprężającej lawendy. Gdy kąpiesz się w wannie, warto do wody dolać olejek kąpielowy, np. z rumiankiem, który łagodzi podrażnienia. Zabiegiem pielęgnacyjnym skóry w ciąży, który powinnaś codziennie wykonywać podczas mycia, jest masaż antyrozstępowy. Do tego celu przyda się masażer, najlepiej taki z obrotowymi wypustkami (można też użyć trochę delikatniejszej gąbki do masażu). Aby zapewnić dobrą kondycję skóry w ciąży masuj ciało od łydek w górę, okrężnymi ruchami. Masażerem można też wymasować brzuch i piersi (delikatniej niż pozostałe części ciała), ale jeśli zabieg w tych miejscach sprawia ci dyskomfort, lepiej z niego zrezygnuj. Jeśli na co dzień do mycia nie używasz myjących żeli pilingujących, raz na kilka dni możesz zrobić piling całego ciała. Będą w ciąży wybierz piling drobnoziarnisty – gruboziarniste lepiej stosować tylko wtedy, jeśli skóra nie ma skłonności do podrażnień. 

Sprawdź też, jakie potrzeby ma skóra w ciąży!

Skóra w ciąży: co na rozstępy? Masaż i krem

Najważniejszym elementem pielegnacji skóry w ciąży jest zapobieganie rozstępom. Po umyciu ciała obowiązkowym punktem pielęgnacji w ciąży jest wmasowanie w skórę kosmetyku zapobiegającego rozstępom. Dobry będzie zarówno krem przeciw rozstępom, jak i olejek arganowy, który ma silne działanie ujędrniające. Ważny jest sposób nakładania kosmetyków przeciw rozstępom w ciąży. Porcję kosmetyku nałóż na skórę i wmasuj ją. Intensywność masażu dobierz do miejsca – w biodra, uda i pośladki wcieraj go zdecydowanymi, mocnymi ruchami okrężnymi, zaczynając od dołu i idąc ku górze (taki kierunek poprawia krążenie limfy i zapobiega jej zastojom w tkankach). W skórę na brzuchu i piersiach wcieraj go delikatniej, bo miejsca te są teraz dużo wrażliwsze w ciąży. Ale ruchy są podobne – również okrężne, i również wykonywane od dołu do góry. Podczas masażu ciała w ciąży omijaj brodawki sutkowe, bo ich stymulacja może wywołać wyrzut oksytocyny. Aplikacja kremu przeciw rozstępom powinna zająć od trzech do pięciu minut.

Skóra w ciąży: maseczka - wsparcie dla cery w ciąży

Pamiętaj, że skóra w ciąży wymaga odpowiedniej pielęgnacji i nawilżania. Dobrym kosmetykiem są maseczki poprawiające kondycję cery w ciąży. Maseczkę nakładaj zawsze na oczyszczoną cerę. Zadziała mocniej, jeśli zrobisz to podczas kąpieli, najlepiej dobrą chwilę po wejściu do wanny – wilgoć i ciepło rozchylają pory skóry, dzięki czemu składniki zawarte w maseczce łatwiej w nią wnikną. Jeśli maseczki nie trzeba zmywać (niektóre można zostawić na całą noc), nie musisz nakładać kremu na twarz. Polecane kosmetyki w ciąży - maseczką uniwersalną jest maseczka odżywczo-nawilżająca – zazwyczaj skóra kobiet w ciąży ma skłonność do nadmiernego przesuszania się, co jest związane ze spadkiem aktywności gruczołów łojowych, spowodowanym wysokim poziomem estrogenów. Maseczka taka zawiera składniki dostarczające skórze wilgoć i zatrzymujące ją w niej, jak choćby kwas hialuronowy, bezpieczny dla przyszłej mamy. Jeśli zauważyłaś na skórze rozszerzone naczynka (to częsta ciążowa przypadłość), lepsza będzie maseczka do cery naczynkowej, która złagodzi uczucie napięcia i zmniejszy skłonność do zaczerwienień. Powinna zawierać substancje kojące (np. d-pantenol) oraz składniki zmniejszające skłonność naczynek do nadmiernego rozszerzania się, np. wyciąg z kasztanowca. 

Dowiedz się też, jakie problemy z cerą możesz mieć w ciąży!

Ciało w ciąży: zabiegi na stopy odświeżają, koją i przynoszą ulgę

Twoje stopy w ciąży mogą się teraz nadmiernie pocić, jednak w ich skórze nie ma gruczołów łojowych, które by ją natłuszczały, przez co może ona rogowacieć i pękać. Dlatego co kilka dni przy okazji wieczornej toalety szorstką skórę na piętach delikatnie zetrzyj tarką (podolodzy polecają, by robić to jeszcze przed myciem, gdy skóra jest sucha). Podczas kąpieli zrób stopom piling. Wycierając je, dokładnie osusz miejsca między palcami, gdzie gromadzi się najwięcej bakterii rozkładających pot. Na koniec wetrzyj w skórę krem do stóp. Raz w tygodniu będąc w ciąży warto stopom zafundować domowe spa. Do tego przyda się wanienka do kąpieli stóp z masażerem (w sklepie z artykułami AGD można ją kupić już za kilkadziesiąt zł). Po wlaniu do niej letniej wody i uruchomieniu wypustki umieszczone na dnie zaczynają wibrować, masując stopy. Taka kąpiel z masażem to eliksir dla zmęczonych stóp w ciąży. Doskonale odświeża, relaksuje, likwiduje uczucie pieczenia i ciężkości stóp. Do wody warto dodać odrobinę soli do kąpieli zmniejszającej skłonność do pocenia.

Sprawdź, jaką masz cerę
Pytanie 1 z 6
Jak wygląda Twoja twarz po spacerze na mrozie?
miesięcznik "M jak mama"