Skóra i paznokcie w ciąży: Jakich kosmetyków nie używać w pierwszym trymestrze ciąży?

2015-01-05 17:12

W pierwszym trymestrze ciąży zacznij dbać o skórę. Sprawdź, jakich nie używać kosmetyków w ciąży. Jakie zabiegi pielęgnacyjne skóry są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Już od pierwszych chwil ciąży twoja skóra będzie potrzebowała wsparcia i kosmetyków nieco innych niż dotychczas. Jak odpowiednio pielęgnować ciało w ciąży, by uniknąć m.in. przebarwień skóry w ciąży i rozstępów.

skora w pierwszym trymmestrze

i

Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Zobacz wideo: Cera naczynkowa
  2. Jakich kosmetyków unikać w ciąży?
  3. Jak pielęgnować skórę twarzy w ciąży?
  4. Czy zabiegi u kosmetyczki są bezpieczne w pierwszym trymestrze ciąży?
  5. Jakich lakierów do paznokci można używać w ciąży?
  6. Bezpieczne kosmetyki do makijażu dla kobiet w ciąży

Promienna, świeża cera, gęste włosy i tajemniczy błysk w oczach – takie określenia najczęściej pojawiają się w odniesieniu do kobiet w ciąży. Zdarza się, że przyszła mama nie wie jeszcze o ciąży, a jej najbliżsi już widzą pozytywne zmiany, jakie zaczęły zachodzić w jej wyglądzie.

Pierwszy trymestr ciąży: o czym powinnaś pamiętać? [12 PORAD]

Nie znaczy to jednak, że można odpuścić sobie pielęgnację ciała w ciąży. Niektóre problemy ze skórą znikają, za sprawą hormonów mogą jednak pojawić się inne. Jakie, to już kwestia indywidualna – skłonność do niektórych zależy od stanu skóry sprzed ciąży, inne zaś można odziedziczyć w genach. Wspólne za to są zalecenia pielęgnacyjne skóry na pierwszy trymestr ciąży. To nawilżanie i ujędrnianie skóry w ciąży oraz ochrona przed słońcem.

Przeczytaj także, czy w ciąży można się opalać

Zobacz wideo: Cera naczynkowa

Jakich kosmetyków unikać w ciąży?

Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety w ciąży, oraz proces kształtowania się organów wewnętrznych dziecka to powody, dla których w pierwszym trymestrze ciąży lepiej zrezygnować ze stosowania niektórych kosmetyków w ciąży. Chodzi o takie, których skład mógłby podrażnić skórę w ciąży albo mieć bezpośredni wpływ na dziecko. Warto czytać etykiety i odstawić to, co może zaszkodzić tobie albo dziecku.

Nie stosuj w ciąży następujących kosmetyków:

  • lakiery do paznokci, zawierające toluen i formaldehyd – dowiedziono, że substancje te mają negatywny wpływ na rozwój płodu, a zwłaszcza gruczołów płciowych .
  • kremy z retinolem - mogą teraz podrażniać skórę w ciąży, niektóre badania sugerują również, że retinol może mieć negatywny wpływ na rozwijający się płód
  • kremy i peelingi z kwasami owocowymi AHA – mogą być przyczyną przebarwień skóry, tzw. plam pigmentacyjnych
  • kosmetyki przeciwtrądzikowe z tetracyklinami - substancja ta może uszkodzić płód i toksycznie działa na wątrobę kobiet w ciąży.
  • kosmetyki z kwasem salicylowym – kwas działa drażniąco na skórę. W dużych ilościach może być toksyczny.
  • kosmetyki z olejkiem bergamotowym – sprzyja powstawaniu przebarwień w ciąży.
  • kremy z wyciągiem z soi – trwają badania mające ustalić, czy ten składnik zwiększa ryzyko przebarwień w ciąży.
  • płyny do płukania ust - nie ma pewności, jak zawarty w nich fluor wpływa na płód.
  • szampony zawierające ftalany – mogą wpływać feminizująco na płód płci męskiej.

Jak pielęgnować skórę twarzy w ciąży?

Twarz pełna blasku w ciąży? Najlepiej w ciąży sprawdzają się kremy do skóry wrażliwej. Początek ciąży to dobry moment na zakup kilku nowych kosmetyków, a za pretekst mogą posłużyć zmiany, jakie zachodzą w skórze. Cera w ciąży jest teraz wrażliwsza na promienie UV, dlatego krem na dzień powinien mieć filtr o faktorze minimum SPF 15. Zmienić może się też rodzaj cery w ciąży. Za sprawą estrogenów, które spowalniają pracę gruczołów łojowych, skóra normalna lub mieszana może się zacząć przesuszać, a nawet reagować podrażnieniem na silne składniki (np. kompleksy przeciwzmarszczkowe), gdyż ochronna warstewka naskórka robi się cieńsza. W takim przypadku najlepiej sprawdzają się kremy do cery wrażliwej, alergicznej (Avène, Bioderma): na dzień nawilżający, na noc półtłusty. Dwa razy w tygodniu warto nałożyć maseczkę nawilżającą.Spowolnienie działania gruczołów łojowych sprawi natomiast, że skóra tłusta już na początku ciąży odzyska prawdopodobnie dobry wygląd.

Ciąża tydzień po tygodniu - jak dbać o siebie na POCZĄTKU CIĄŻY

Kosmetyki w ciąży można będzie zmienić na preparaty do cery normalnej lub mieszanej. To konieczne, zwłaszcza jeśli mają one w składzie alkohol (bywa dodawany do toników i płynów ściągających), który teraz może podrażniać i nadmiernie wysuszać. Największe wyzwanie czeka kobiety w ciąży, które mają cerę wrażliwą. Może stać się ona teraz nadreaktywna (zwłaszcza jeśli jako dziecko miałaś AZS), i wtedy warto stosować emolienty z linii dla atopików. W pierwszym trymestrze ciąży typowym problemem cery wrażliwej jest skłonność do tzw. pajączków. Rozszerzone naczynka mogą się pojawić w okolicy skrzydełek nosa i na policzkach. Warto zacząć stosować kosmetyki do cery naczynkowej, mające w składzie substancje zmniejszające skłonność do podrażnień (np. emolienty, alantoinę, olej arganowy) i wzmacniające naczynka (np. rutynę). I w tym wypadku pielęgnację skóry w ciąży warto wspomóc maseczkami. Na pierwszy trymestr dobrze wybierać kosmetyki, które nie pachną. Za sprawą hormonów nos jest teraz wrażliwszy i możesz nie tolerować niektórych zapachów.

Jak zapobiegać rozstępom w ciąży?

Pierwszy trymestr ciąży to dobry moment, by zacząć zapobiegać rozstępom skóry. Wiele kobiet w ciąży zauważa, że na początku ciąży łokcie, kolana, przedramiona czy wewnętrzna strona ud robią się szorstkie, czasem nawet swędzą. To również sprawka estrogenów, a mechanizm jest identyczny jak w przypadku twarzy. Tę przypadłość w ciąży można łatwo zlikwidować, stosując balsam o bogatej konsystencji – najlepiej nakładać go na całe ciało grubą warstwą, owinąć się ciepłym ręcznikiem i chwilę poleżeć, bo wtedy kosmetyk zadziała jak maska. Pomaga też wcieranie w skórę oliwki dla niemowląt albo kąpiele w wodzie z dodatkiem emulsji natłuszczającej. W pierwszym trymestrze możesz kąpać się w wannie, jednak uważaj na temperaturę wody – nie powinna przekroczyć 37°C. Skóra w ciąży będzie gładka, jeśli do wody wlejesz emolient. Choć nie ma jeszcze ryzyka powstawania rozstępów, warto już o nich myśleć, bo im wcześniej zaczniesz pielęgnować skórę w ciąży, tym większa szansa, że uda się im zapobiec. Już od początku ciąży warto w skórę ud i brzucha wcierać krem przeciw rozstępom, dozwolony od pierwszego miesiąca (np. Mustela). Bezpieczne w ciąży są też naturalne olejki: arganowy albo ze słodkich migdałów. Ujędrniają skórę, warto je więc stosować zwłaszcza wtedy, gdy boisz się cellulitu albo już go masz. Pamiętaj też o pilęgnacji biustu w ciąży. Piersi zaczęły się już powiększać, co pewnie już czujesz, a niedługo też zobaczysz. By nie opadły i nie miały rozstępów, również trzeba w nie wcierać kosmetyk wzmacniający skórę i ujędrniający ją. Może to być zarówno specjalny krem do biustu, jak i któryś z olejków pielęgnacyjnych.

Dowiedz się jakie są najlepsze kremy na rozstępy w ciąży

Czy zabiegi u kosmetyczki są bezpieczne w pierwszym trymestrze ciąży?

Domowe zabiegi są dobrą metodą pielęgnacji skóry w pierwszym trymestrze ciąży. Sprawdzą się tu: maseczki do twarzy, stóp i rąk oraz intensywne nawilżanie skóry całego ciała. Ale warto też udać się do kosmetyczki. Program pielęgnacyjny dla skóry kobiet w ciąży ma już niemal każdy gabinet. Jednak nie każda kosmetyczka decyduje się na wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych podczas pierwszego trymestru ciąży, co związane jest ze specyfiką tego okresu. Płód rozwija się teraz najbardziej intensywnie, największe jest też ryzyko poronienia. Do salonu można teraz pójść na zabieg nawilżający twarzy, a z zabiegów na ciało w pierwszym trymestrze ciąży polecane są delikatne masaże. Warto też odwiedzić gabinet, by zapoznać się z listą zabiegów proponowanych kobietom w ciąży i ułożyć plan działania na resztę ciąży. Kosmetyczka wypyta cię o problemy ze skórą, tryb życia, oczekiwania, a także o skłonność do rozstępów. Potem przedstawi ci propozycję zabiegów – warto ją skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę, który zdecyduje, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Nie daj się namówić kosmetyczce będąc w ciąży na żaden zabieg z użyciem aparatów – ultradźwięków, prądu itp. – są one wykluczone nie tylko w I trymestrze, ale w ogóle podczas całej ciąży, bo nie jest znany ich ewentualny wpływ na płód. Nie wolno również będąc w ciąży decydować się na zabiegi, w których możesz być narażona na wysoką temperaturę (jacuzzi, solarium, sauna), a także intensywne zabiegi przeciwzmarszczkowe.

Dowiedz się również, jak powinna wyglądać dieta w ciąży

Jakich lakierów do paznokci można używać w ciąży?

Jeśli jesteś w ciąży wybieraj łagodne lakiery i zmywacze do paznokci. Paznokcie nie powinny sprawiać ci teraz problemów – będą mocne i zdrowe. O paznokcie w ciąży możesz dbać jak zwykle, jednak z małymi wyjątkami: większe znaczenie ma skład kosmetyków. Zmywacz nie powinien zawierać acetonu, bo jego zapach może teraz drażnić. W lakierze nie może być substancji szkodliwych dla płodu. Odżywki do paznokci są bezpieczne, jednakpodczas ciąży zwykle nie ma potrzeby ich stosowania.  Pedikiur i manikiur w ciąży jest bezpieczny pod pewnymi warunkami. Koniecznie sprawdź, jak czyszczone są narzędzia. Powinny być sterylizowane w specjalnych urządzeniach, dzięki czemu nie ma ryzyka, że kobieta w ciąży zarazi się którąś z chorób, np. wirusowym zapaleniem wątroby. W ciąży można zdecydować się na manikiur hybrydowy, żelowy czy tipsy - w żadnych badaniach nie stwierdzono, by składniki kosmetyków używanych podczas nakładania lakieru były szkodliwe. Ze względu na bardzo nieprzyjemny, drażniący śluzówki zapach preparatów lepiej zrezygnować z paznokci akrylowych.

Przeczytaj również, jakie zapachy są najlepsze dla przyszłej mamy

Bezpieczne kosmetyki do makijażu dla kobiet w ciąży

Bezpieczny makijaż w ciąży: postaw na kosmetyki hipoalergiczne. Nie ma powodu, by rezygnować z makijażu w ciąży. Nie zdziw się jednak, jeśli nagle uczuli cię ulubiony podkład, tusz do rzęs czy cień do powiek. Takie sytuacje mogą się zdarzać nawet wtedy, jeśli skóra w ciąży dobrze reaguje na kosmetyki do pielęgnacji. W kolorówce uczulają przede wszystkim składniki zapachowe, a także ekstrakty z roślin, dodawane niekiedy do podkładów w celach pielęgnacyjnych. Na skład podkładu warto też zwrócić uwagę z innego powodu – podkłady rozświetlające i przeciwzmarszczkowe często zawierają witaminę C, kwasy owocowe albo pochodne retinolu, które nie tylko mogą podrażniać, ale też zwiększać skłonność do przebarwień skóry w ciąży. Bezpieczniejszy w ciąży będzie zwykły podkład; dobrze jeśli ma on oznaczenie „hipoalergiczny”, co oznacza, że nie uczula. Podrażniać mogą też pigmenty wykorzystywane w tuszach i cieniach – zarówno naturalne, jak i sztuczne. W przypadku naturalnych pigmentów niewskazane są te na bazie laki, kalafonii, a także pochodne związków węglowych. Ze sztucznych pigmentów problemy w ciąży powodują najczęściej karmin (mają go fioletowe i czerwone cienie) i tlenek chromu (znajdujący się w zielonych cieniach i tuszach). Jeśli w makijażu wykorzystujesz właśnie takie kolory, bezpieczniej będzie zmienić kosmetyki w ciąży na mineralne albo poszukać kosmetyków kolorowych dla alergików (mają je w ofercie np. marki Lavera, Lavertu czy apteczne La Roche Posay).

Poznaj także fakty i mity dotyczące pielęgnacji włosów w ciąży

Sprawdź, jaką masz cerę
Pytanie 1 z 6
Jak wygląda Twoja twarz po spacerze na mrozie?