Płyn do higieny intymnej w ciąży: jaki najlepiej wybrać?

2015-05-29 13:29

Płyn do higieny intymnej w ciąży warto dobierać uważnie. Kobiety w ciąży narażone są na częste infekcje okolic intymnych, dlatego dobrze dobrany płyn do higieny intymnej może pomóc przy niektórych dolegliwościach. Jaki płyn do higieny intymnej w ciąży najlepiej wybrać?

płyny do higieny intymnej w ciąży
Autor: Getty images Warto poświęcić chwilę czasu w drogerii, by wybrać najlepszy dla siebie płyn do higieny intymnej dla kobiet w ciąży

Płyny do higieny intymnej dla kobiet w ciąży nie są wymysłem marketingowców. Stworzono je, by ułatwić codzienne zabiegi higieniczne wokół najbardziej wrażliwych części ciała, zapobiec ich ewentualnym podrażnieniom i złagodzić te, które już wystąpiły.

Żaden zwykły płyn do mycia, a tym bardziej mydło w kostce, nie poradzi sobie z tym zadaniem, gdyż ich składniki wysuszają śluzówkę pochwy i naruszają jej warstwę ochronną. Jaki płyn do higieny intymnej w ciąży najlepiej wybrać?

Spis treści

  1. Płyn do higieny intymnej w ciąży - jaki najlepszy?
  2. Jaki skład płyn do higieny intymnej wybrać?
  3. Płyny do higieny intymnej w ciąży

Płyn do higieny intymnej w ciąży - jaki najlepszy?

W drogeriach i aptekach dostępne są różne płyny do higieny intymnej. Podczas ciąży najlepiej jest jednak kupować płyny do higieny intymnej przeznaczone dla przyszłych mam, bo to one właśnie najlepiej odpowiadają na zmieniające się w okresie ciąży potrzeby. Ale można stosować również zwykłe kosmetyki, jeśli tylko są hipoalergiczne.

Większa niż przed ciążą skłonność do intymnych infekcji i podrażnień sprawia, że preparat do higieny intymnej w ciąży trzeba wybierać wyjątkowo starannie i zmienić na inny, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Preparat nie może niszczyć naturalnej flory bakteryjnej ani prawidłowego pH.

Odczyn pH pochwy w ciąży zmienia się na bardziej kwaśny, dlatego w preparacie do higieny powinien być kwas mlekowy. Pomaga on utrzymać kwaśny odczyn pH w pochwie, co zapobiega infekcjom.

Przeczytaj: Higiena podczas ciąży: jak dbać o siebie na co dzień?

Higiena intymna w połogu. Jak dbać o miejsca intymne w okresie połogu?

Wydzielina z pochwy: o czym świadczy kolor wydzieliny?

Który tydzień, który miesiąc ciąży?

Jaki skład płyn do higieny intymnej wybrać?

Cennym dodatkiem do płynów do higieny intymnej dla kobiet ciężarnych są składniki przeciwbakteryjne i łagodzące podrażnienia oraz stany zapalne – jak wyciągi z szałwii, rumianku, nagietka, kory dębu, babki lancetowatej.

Przy skłonności do częstych zakażeń grzybiczych warto wybrać preparat z dodatkiem wyciągu z kwiatu wiciokrzewu, który działa grzybobójczo.

Obecne niemal w każdym preparacie alantoina i d-pantenol łagodzą podrażnienia i nawilżają, natomiast kwas hialuronowy nawilża śluzówkę i naskórek, co pomaga przy skłonnościach do ich nadmiernego przesuszania się. Nie może być w nim natomiast barwników, silikonów ani parafiny, które mogą podrażniać. 

Polecamy także: Fakty i mity o higienie intymnej w ciąży

Kosmetyki dla kobiet w ciąży: 8 kosmetyków, które koniecznie musisz mieć w ciąży!

Płyny do higieny intymnej w ciąży