Kosmetyki dla kobiet w ciąży: 8 kosmetyków, które koniecznie musisz mieć w ciąży!

2021-07-07 13:13

W łazience masz pewnie mnóstwo kosmetyków. Ale czy są tam te kosmetyki, które teraz, w ciąży, szczególnie ci się przydadzą? Oto nasz subiektywny ranking kosmetyków, które kobieta w ciąży po prostu musi mieć.

Kosmetyki dla kobiet w ciąży: 8 kosmetyków, które koniecznie musisz mieć w ciąży!
Autor: Getty Images

Dziewięć miesięcy oczekiwania na dziecko sporo zmienia w życiu – i na ciele – kobiety. Niekiedy są to pamiątki, o których chciałybyśmy jak najszybciej zapomnieć, na przykład rozstępy, przebarwienia czy trwale rozszerzone naczynka. Te zmiany powstają na skutek działania hormonów. Rosnący poziom estrogenów sprawia, że cera w ciąży się zmienia. Choć jest bardziej promienna, jednocześnie staje się bardziej skłonna do przesuszania się i wrażliwsza zarówno na składniki kosmetyków, jak i na czynniki atmosferyczne, w tym promieniowanie UV. Podwyższony poziom kortyzolu zaś sprawia, że na rosnącym brzuszku i powiększających się piersiach (a także wszędzie tam, gdzie odkłada się nadmiar tkanki tłuszczowej) mogą się pojawić rozstępy.

Podsumowując: kobieta w ciąży musi się zmierzyć ze specyficznymi problemami, jakie nie występują w innym okresie życia, potrzebuje więc konkretnych kosmetyków w ciąży.

Spis treści

  1. Preparat przeciw rozstępom
  2. Krem do twarzy na dzień z filtrem UV
  3. Krem do pielęgnacji biustu
  4. Płyn do higieny intymnej
  5. Krem do depilacji
  6. Żel chłodzący do stóp i łydek
  7. Krem pod oczy zmniejszający opuchliznę
  8. Nawilżający balsam do ciała
  9. Sprawdzone kosmetyki dla kobiet w ciąży:

Preparat przeciw rozstępom

Numer jeden, jeśli chodzi o potrzeby skóry przyszłej mamy. Rozstępy, według szacunków dermatologów, ma nawet 80 proc. przyszłych mam. Pierwsze kreski pojawiają się zazwyczaj wtedy, gdy skóra zaczyna się rozciągać, czyli najczęściej na początku drugiego trymestru ciąży. Choć skłonność do nich jest dziedziczna, można próbować im zapobiec, stosując kosmetyk, który wzmocni włókna kolagenu i elastyny, uelastyczniając w ten sposób skórę i zwiększając jej zdolność do obrony  przed rozciąganiem. Dobre kosmetyki dla kobiet w ciąży powinny zawierać któryś ze składników o udowodnionym działaniu antyrozstępowym, np. wyciąg z bluszczu, witaminę E czy ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej. Producenci często łączą kilka takich składników w kompleksy, wzbogacając je dodatkowo substancjami, które poprawiają ogólny stan skóry, np. olejem ze słodkich migdałów, czy pobudzającymi regenerację naskórka (jak np. krzem), co pomaga spłycać te rozstępy, które już się pojawiły. Warto stosować kosmetyki z serii ciążowych.

Zobacz: Kremy na rozstępy w ciąży - 8 skutecznych kremów na rozstępy

Krem do twarzy na dzień z filtrem UV

Przebarwienia skóry podczas ciąży powstają niemal równie często jak rozstępy. Zwykle po jakimś czasie bledną – ale nie jest to regułą. Jeśli same nie znikną, pozbyć się ich jest tak samo trudno jak rozstępów. Ponieważ warunkiem koniecznym, by się pojawiły, jest ekspozycja na promieniowanie słoneczne, podstawą ochrony jest krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Skutecznie ochroni krem z filtrem o współczynniku ochrony równym albo wyższym SPF 30. Może być to krem którego używasz na dzień. Jeśli przed ciążą miewałaś przebarwienia, filtr powinien być wyższy – nawet SPF 50.

Krem do pielęgnacji biustu

Stan piersi w ciąży i ich wygląd po porodzie to dla wielu kobiet powód do frustracji. Już w pierwszym trymestrze piersi zaczynają się powiększać (pod koniec ciąży mogą być większe nawet o cztery rozmiary!), bo gruczoły mleczne zaczynają przygotowywać się do pracy. Skóra podtrzymująca biust wytrzymuje rosnący ciężar do pewnego czasu. Potem piersi spłaszczają się, pojawiają się rozstępy. Dlatego rano i wieczorem warto w skórę wcierać krem, który uelastycznia i wzmacnia skórę piersi. Cenne dla skóry piersi są składniki, które pomagają zapobiec rozstępom, m.in., wyciąg z bluszczu czy witamina E. Jeśli piersi są nabrzmiałe i bolą – co może zdarzyć się już pod koniec II trymestru – warto poszukać kremu mającego w składzie substancje łagodzące, zmniejszające ból, jak np. wyciąg z nagietka.

M jak Mama - Przybieranie na wadze w ciąży – ile możesz przytyć?

Płyn do higieny intymnej

Ze względu na wyższe ryzyko infekcji pochwy przyszłe mamy powinny podmywać się dwa razy dziennie. Ważne jednak, by wybrać środek odpowiedni do tego celu. Nie może to być mydło czy żel do ciała, które mogą naruszyć delikatną florę bakteryjną okolic intymnych. Dużo bezpieczniejszym preparatem jest emulsja albo płyn do higieny intymnej. Ważne, by kosmetyk miał odczyn pH zbliżony do tego, jaki ma naturalny odczyn pochwy, czyli 5,5. Możesz stosować ten sam preparat co przed ciążą albo kupić przeznaczony dla przyszłych mam, który łagodzi też stany zapalne, zmniejsza uczucie dyskomfortu, minimalizuje ryzyko podrażnień i zakażeń. Takie działanie zapewniają odpowiednie składniki – np. rumianek (łagodzi), kora dębu (działa antybakteryjnie, zmniejsza ryzyko infekcji) czy prebiotyki, dbające o równowagę flory bakteryjnej.

Krem do depilacji

Usuwanie włosków z nóg to już nie zabieg sezonowy, lecz całoroczny. Również i dla kobiet w ciąży, które przecież często odwiedzają ginekologa. Czym wydepilować łydki? Można depilatorem (są już nawet specjalne modele rekomendowane ciężarnym). Można też kosmetykiem do depilacji skóry wrażliwej, dużo łagodniejszym niż zwykłe kremy czy pianki. Ważne, by miały w składzie substancje łagodzące podrażnienia, np. alantoinę. Bezpieczne dla przyszłej mamy są też kosmetyki zawierające składniki uszkadzające mieszki włosowe i hamujące proces ich wzrostu (co pozwala na rzadszą depilację). Istotna jest także metoda depilacji.

Przeczytaj: te metody depilacji można stosować w ciąży.

Żel chłodzący do stóp i łydek

Przydaje się w drugim i trzecim trymestrze ciąży, kiedy na łydkach zaczynają pojawiać się obrzęki, a stopy puchną i bolą. Warto wtedy wcierać w nie preparat z mentolem, bo ten składnik znakomicie chłodzi skórę, dając uczucie natychmiastowego odprężenia, pomaga też zmniejszyć obrzęki.

Krem pod oczy zmniejszający opuchliznę

Obrzęki pod oczami to przypadłość kobiet głównie w trzecim trymestrze. Pojawiają się zwykle tuż po przebudzeniu, a ich przyczyną najczęściej bywają zaburzenia cyrkulacji limfy – gdy śpimy, system limfatyczny pracuje wolniej, przez co w tkance podskórnej gromadzi się woda. Mikrokrążenie w tej okolicy można pobudzić, m.in. stosując kosmetyki pod oczy zawierające witaminę K, która uszczelnia naczynka, nie dopuszczając do obrzęków.

Nawilżający balsam do ciała

Na skutek podwyższonego poziomu estrogenów skóra w ciąży łatwiej się przesusza. Zwykle idzie to w parze z jej zwiększoną wrażliwością. Dlatego warto pamiętać o regularnym nawilżaniu całego ciała. Skuteczny będzie zwykły balsam nawilżający – pod warunkiem że będzie stosowany regularnie, dwa razy dziennie. Dobrze, jeśli ma w składzie substancje emolientowe, zmniejszające skłonność do nadmiernego przesuszania, np. masło shea, substancje nawilżające – jak kwas hialuronowy – a także składniki łagodzące podrażnienia, jak D-pantenol czy olejek ze słodkich migdałów. Przy mocno przesuszonej skórze warto wypróbować dostępne w aptece emolienty.

Polecamy: Te kosmetyki na lato musisz mieć w swojej kosmetyczce! Zobacz co warto kupić i dlaczego

Sprawdź, jaką masz cerę

Pytanie 1 z 6
Jak wygląda Twoja twarz po spacerze na mrozie?

Sprawdzone kosmetyki dla kobiet w ciąży:

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza