Płyn do higieny intymnej w ciąży: jaki najlepiej wybrać

Płyn do higieny intymnej w ciąży, jeśli jest dobrze dobrany, może pomóc przy niektórych dolegliwościach. Kobiety w ciąży narażone są na częste infekcje okolic intymnych. Dlatego o higienę intymną w ciąży trzeba zadbać szczególnie. Jaki płyn do higieny intymnej w ciąży najlepiej wybrać?
Płyny do higieny intymnej dla kobiet w ciąży nie są wymysłem marketingowców. Stworzono je, by ułatwić codzienne zabiegi higieniczne wokół najbardziej wrażliwych części ciała, zapobiec ich ewentualnym podrażnieniom i złagodzić te, które już wystąpiły. Żaden zwykły płyn do mycia, a tym bardziej mydło w kostce, nie poradzi sobie z tym zadaniem, gdyż ich składniki wysuszają śluzówkę pochwy i naruszają jej warstwę ochronną.
Płyn do higieny intymnej w ciąży - jaki będzie najlepszy?
W drogeriach i aptekach dostępne są różne płyny do higieny intymnej. Podczas ciąży najlepiej jest jednak kupować płyny do higieny intymnej przeznaczone dla przyszłych mam, bo to one właśnie najlepiej odpowiadają na zmieniające się w okresie ciąży potrzeby. Ale można stosować również zwykłe kosmetyki, jeśli tylko są hipoalergiczne.
Większa niż przed ciążą skłonność do intymnych infekcji i podrażnień sprawia, że preparat do higieny intymnej w ciąży trzeba wybierać wyjątkowo starannie i zmienić na inny, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Preparat nie może niszczyć naturalnej flory bakteryjnej ani prawidłowego pH.
Odczyn pH pochwy w ciąży zmienia się na bardziej kwaśny, dlatego w preparacie do higieny powinien być kwas mlekowy. Pomaga on utrzymać kwaśny odczyn pH w pochwie, co zapobiega infekcjom.
Przeczytaj: Higiena podczas ciąży: jak dbać o siebie na co dzień?
Płyn do higieny intymnej: zwróć uwagę na skład
Cennym dodatkiem do płynów do higieny intymnej dla kobiet ciężarnych są składniki przeciwbakteryjne i łagodzące podrażnienia oraz stany zapalne – jak wyciągi z szałwii, rumianku, nagietka, kory dębu, babki lancetowatej. Przy skłonności do częstych zakażeń grzybiczych warto wybrać preparat z dodatkiem wyciągu z kwiatu wiciokrzewu, który działa grzybobójczo. Obecne niemal w każdym preparacie alantoina i d-pantenol łagodzą podrażnienia i nawilżają, natomiast kwas hialuronowy nawilża śluzówkę i naskórek, co pomaga przy skłonnościach do ich nadmiernego przesuszania się.
Nie może być w nim natomiast barwników, silikonów ani parafiny, które mogą podrażniać.
Polecamy także: Fakty i mity o higienie intymnej w ciąży