Bezpieczne leki na zgagę w ciąży

2020-06-02 14:47

Zgaga w ciąży potrafi być naprawdę męcząca. Leki na zgagę reklamowane są wszędzie, ale które są bezpieczne gdy męczy cię zgaga w ciąży? Chociaż bez recepty można kupić wiele specyfików na zgagę, większość wymaga zgody lekarza. Jak spośród wielu leków wybrać ten bezpieczny?

Bezpieczne leki na zgagę w ciąży
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Leki na zgagę bezpieczne w ciąży
  2. Leki na zgagę, których nie stosuje się w ciąży

Zgaga w ciąży może obrzydzić ci życie, dlatego wiele kobiet rozpaczliwe pyta o bezpieczny lek na zgagę w ciąży. Jeżeli ataki zgagi pojawiają się tylko sporadycznie, możesz stosować preparaty przeciw nadkwasocie. Ale bądź czujna: nie każdy lek na zgagę jest dla ciebie i twojego dziecka bezpieczny.

Leki na zgagę bezpieczne w ciąży

  • Leki mające w swoim składzie substancje zobojętniające działanie kwasów żołądkowych, czyli węglan wapnia i węglan magnezu, które wiążą kwas solny w żołądku i go neutralizują. Jeżeli nawet treść żołądka cofnie się, nie spowoduje palenia w przełyku. Do nowoczesnych preparatów zobojętniających mogą być dodawane alginiany, które dodatkowo działają osłonowo. Gdy alginian dotrze do żołądka, utworzy żel, który unosi się na powierzchni zjedzonego pokarmu, tworząc barierę między żołądkiem a przełykiem. Pokarm się nie cofa. Alginian wspomaga też regenerację nabłonka, podrażnionego w wyniku zgagi. Leki te są bezpieczne w ciąży. Dostępne są w formie zawiesiny, saszetek z żelem, tabletek do ssania i rozgryzania.
  • Ziołowe preparaty, które mogą być pomocne w zwalczaniu zgagi. Warto po nie sięgać zamiennie z lekami, których nie można stosować stale. Regulują trawienie, dzięki czemu zgaga występuje rzadziej. Ponadto zioła doskonale łagodzą podrażnienia oraz chronią przełyk. Przykłady: napój z siemienia lnianego, a także len w tabletkach (substancje w nim zawarte powlekają ścianki przełyku, chroniąc przed pieczeniem, a także zobojętniają kwasy żołądkowe), herbatka z melisy i kopru włoskiego (działają uspokajająco i kojąco na układ trawienny – polecane szczególnie, jeśli to żołądek zwykle źle reaguje na stres). Jest jeszcze imbir, którego kłącze wchłania kwas i powoduje łagodzenie podrażnienia. Można go stosować jako dodatek do herbaty (plasterek świeżego imbiru) lub starty do sałatek i sosów. Warto też wypróbować olejek sandałowy (do aromaterapii), gdy zgaga nasila się pod wpływem stresu.

Czytaj: Dozwolone i zabronione leki w ciąży

Leki w ciąży. Sprawdź, czy nie nadużywasz leków. Zrób test!

Dobrze wiedzieć

Lek na zgagę znajdziesz w...  migdałach. Warto je nosić przy sobie i żuć zamiast gumy (która może zawierać słodziki, niewskazane w ciąży). Migdały zawierają magnez i wapń (jak leki zobojętniające). Pomagają w trawieniu ciężkich posiłków i wzmacniają nabłonek żołądka oraz przełyku.

Leki na zgagę, których nie stosuje się w ciąży

  • Leki zawierające substancję (ranitydyna, famotydyna), która blokując odpowiednie receptory w śluzówce żołądka, hamuje wydzielanie kwasu solnego. W ten sposób obniża się pH soku żołądkowego. Chociaż leki te są bardzo skuteczne, nie powinny ich stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią (tylko gdy jest bezwzględna konieczność i zaleci je lekarz), gdyż substancja przenika zarówno przez łożysko, jak i do mleka.
  • Tzw. inhibitory pompy protonowej – czyli grupa najnowocześniejszych leków przeciwdziałających m.in. zgadze. Te leki także nie są dla ciebie. Poznasz je po tym, że nazwa substancji czynnej (jest podana na opakowaniu, pod nazwą leku) ma końcówkę „-prazol”. Nie powinny być one używane bez koniecznej potrzeby przez kobiety w ciąży, ale również przez  karmiące mamy – nie jest obojętna dla dziecka.
Warto wiedzieć

Zgaga w ciąży: nie prowokuj zgagi!

W myśl zasady, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, postaraj się wykluczyć z codziennego jadłospisu napoje zawierające kofeinę (kawa, mocna herbata, cola) – mogą one podrażniać śluzówkę przełyku i rozluźniać jego zwieracz, co powoduje cofanie się pokarmu z żołądka.

Podobnie działają napoje z kartonów oraz gazowane (dwutlenek węgla może nadmiernie rozciągać żołądek, co działa tak samo jak zjedzenie zbyt obfitego posiłku). Ogranicz także potrawy zawierające sód: zupy i sosy w proszku, ciasta z dodatkiem proszku do pieczenia oraz dania typu fast food.

Czy nie nadużywasz leków?

Pytanie 1 z 10
Czy w ciąży przyjmujesz jakieś suplementy diety?

miesięcznik "M jak mama"