Biblijne imię dla chłopca, idealne na bierzmowanie. Oznacza „cieszącego się boską łaską”

2024-05-04 9:30

To imię, które ma największą ilość dat imienin w całym kalendarzu. Są miesiące, w których osoby noszące je mogą świętować aż 10 razy. W całym roku kalendarzowym zaś jest takich dni blisko sto. Główne jednak święto przypada na 24 czerwca. Wiecie już, jakie imię mamy na myśli?

Biblijne imię dla chłopca, idealne na bierzmowanie. Oznacza „cieszący się boską łaską”
Autor: Getty images Biblijne imię dla chłopca, idealne na bierzmowanie. Oznacza „cieszący się boską łaską”

Biblijne imię Jan zajmuje szczególne miejsce w sercach Polaków, co widać chociażby po ilości wspomnianych już dat imienin czy rankingu najpopularniejszych imion. Chętnie wybierane jest nie tylko na pierwsze, ale także drugie. Dzięki swoim biblijnym korzeniom i pięknemu znaczeniu doskonale pasuje także jako imię na bierzmowanie.

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Imię Jan idealne na bierzmowanie

Jan to imię rozpowszechnione we wszystkich krajach chrześcijańskich. Na ziemiach polskich notowane od XII wieku. Pochodzi z języka hebrajskiego, z którego później przeniknęło do greki i łaciny. Oznacza tego, który „cieszy się boską łaską”. Według Pisma Świętego (Nowy Testament) imię Jan nosił prorok Jan Chrzciciel, z którego rąk Jezus Chrystus został ochrzczony. Jan to także imię Jana Ewangelisty – ma więc dla chrześcijan ogromne znaczenie. Nadaje się też doskonale na imię na bierzmowanie, na które według tradycji zwykło się wybierać imiona osób świętych lub błogosławionych.

Popularność imienia Jan w Polsce

Imię Jan od lat cieszy się ogromną popularnością w naszym kraju – nie schodząc w ogóle z pierwszej dziesiątki rankingu najczęściej nadawanych imion w Polsce. W 2023 roku zajęło 3. miejsce, plasując się zaraz za Nikodemem i Antonim. Co jednak warte podkreślenia jest jednym z najczęściej wybieranych drugich imion. W minionym roku w tym zestawieniu uplasowało się na pierwszym miejscu.

Tę samą zależność widzimy w ilości Janków w całej bazie PESEL. Według stanu z 19 stycznia 2024 w Polsce mamy 477 845 osób noszących to imię jako swoje pierwsze, co daje temu imieniu 7. miejsce w całej bazie. Jeśli zaś zerkniemy na ranking drugich imion męskich w bazie PESEL, Jan zajmuje w nim zaszczytne pierwsze miejsce z 642 450 nadaniami. To tylko dowodzi, że imię Jan jest ważne dla Polaków - wybierane jest zarówno na główne imię, jak też jako imię honorowe.