Imię do bierzmowania musi być związane ze świętym? Ksiądz rozwiewa wątpliwości

2024-04-29 15:37

Wybór patrona do bierzmowania nie zawsze jest łatwym zadaniem. Czy możemy zdecydować się na jakiekolwiek imię? Znany w sieci duchowny wskazuje na istotne ograniczenie. Jeśli nie wiesz, jakie imię wziąć na bierzmowanie, sprawdź, czy… w ogóle musisz to robić.

Imię do bierzmowania musi być związane ze świętym? Ksiądz rozwiewa wątpliwości
Autor: Getty Images Imię do bierzmowania musi być związane ze świętym? Ksiądz rozwiewa wątpliwości

Jak czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego, "sakrament bierzmowania wraz z chrztem i Eucharystią należy do >>sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego<<, którego jedność powinna być zachowywana". Może go otrzymać każda ochrzczona osoba, jest udzielany tylko raz.

Najważniejszą rzeczą, która interesuje osoby szykujące się do przyjęcia tego sakramentu jest to, jakiego patrona do bierzmowania wybrać. Wybór imienia - chociaż na co dzień się nim nie posługujemy - jest bardzo istotną kwestią. Nie zawsze jednak chcemy poznać życiorys osoby, której imię nam się podoba, skupiamy się na tym, czy ma ono "to coś".

Czy mamy dowolność przy wyborze imienia do bierzmowania? Sprawdź, co mówi na ten temat aktywny na TikToku ksiądz.

Spis treści

  1. Jakie imię wziąć na bierzmowanie?
  2. A może nie musisz wybrać kolejnego patrona?
  3. W której klasie odbywa się bierzmowanie?
Stylizacje na komunię - Królowe Matki odc. 9

Jakie imię wziąć na bierzmowanie?

Ksiądz Sebastian Picur to duchowny z archidiecezji przemyskiej, który jest aktywny w mediach społecznościowych. Jego profil znajdziemy na YouTubie, Instagramie i TikToku. Na tym ostatnim serwisie codziennie organizowane jest spotkanie na żywo, tzw. live, duchowny regularnie zamieszcza także odpowiedzi na pytania użytkowników. "A to trzeba mieć św. imię do bierzmowania?" - brzmi to, na które ostatnio poznaliśmy odpowiedź.

- Tak. To ma być nasz kolejny święty patron - wyjaśnił ks. Sebastian. - Ja mam św. Jakuba, a Wy? - dodał.

Bierzmowanie kojarzy się z wyborem trzeciego imienia (lub drugiego, jeśli posiadamy tylko jedno), a pytanie "jakiego patrona wybrać?" często zadawane jest przez osoby, które przygotowują się do przyjęcia tego sakramentu. Imion świętych lub błogosławionych - bo to one są dopuszczalne - nie brakuje, kandydaci do bierzmowania często długo rozmyślają, które imię (i którego patrona) wybrać.

Przeczytaj także: Kościół chce wielkich zmian w bierzmowaniu. Rodzice protestują

A może nie musisz wybrać kolejnego patrona?

Warto jednak pamiętać, że przyjęcie kolejnego imienia nie jest konieczne. W 2017 roku zatwierdzono nowe wskazania dotyczące przygotowania do sakramentu bierzmowania, a według nich możemy po prostu zachować imię, które otrzymaliśmy podczas chrztu (oczywiście, jeśli jest ono "święte").

Dla wyraźniejszego zaznaczenia ścisłego związku bierzmowania z sakramentem chrztu świętego należy zachęcać kandydatów, aby zachowali imię chrzcielne. Zmiana byłaby uzasadniona, gdyby imię chrzcielne nie było związane z patronem chrześcijańskim lub przemawiały za tym określone racje duszpasterskie. W takim przypadku kandydat może wybrać imię świętego, który będzie dla niego wzorem życia chrześcijańskiego - napisano napisano we wskazaniach Konferencji Episkopatu Polski dotyczących przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

Na które imię się zdecydować? We wskazaniach podkreślono, że "kryterium wyboru imienia nie powinno być związane z jego atrakcyjnością, ale pięknem życia tego, kogo wybiera się za patrona". A osoba, która przystępuje do bierzmowania, powinna zapoznać się z życiorysem patrona, "uświadamiając sobie przymioty, które chcieliby naśladować w życiu" (zarówno, gdy wybieramy nowe imię, jak i wtedy, gdy zostajemy przy tym z sakramentu chrztu).

Przeczytaj także: Ksiądz wskazał, ile trzeba mieć lat, aby zostać chrzestnym. "Nie zgadzam się"

W której klasie odbywa się bierzmowanie?

Do bierzmowania najczęściej przystępują uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej, w wielu parafiach odbywają się także przygotowania dla dorosłych bierzmantów. Jak czytamy w aktualnych wskazaniach, "przyjęcie sakramentu bierzmowania dokonuje się najwcześniej na zakończenie klasy VIII, jako ważne dopełnienie edukacji na etapie szkoły podstawowej".

Związek sakramentu bierzmowania z sakramentem chrztu ma podkreślać nie tylko zachowanie imienia, ale i wybór świadka. Często jest to po prostu osoba, która ma już bierzmowanie. Episkopat zachęca jednak, aby byli to rodzice chrzestni, "o ile w dalszym ciągu są wierzącymi i praktykującymi katolikami".

Jeśli chrzestni nie mogą zostać świadkami, dopiero wtedy wybieramy inną osobę - musi mieć skończone 16 lat, przyjęte sakramenty inicjacji chrześcijańskiej oraz być wierzącym i praktykującym katolikiem. Co ważne, świadkami nie mogą zostać rodzice.

Przeczytaj także: Ksiądz w kilka sekund wyjaśnił rodziców chrzestnych. Internauci dzielą się doświadczeniami

Sonda
Przystąpiłeś do sakramentu bierzmowania?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza