Biblijne imię, które oznacza "Bóg jest łaskaw". Od lat jest w czołówce

2023-11-16 10:22

Ma pochodzenie hebrajskie, piękne znaczenie oraz patrona, który jest chyba jedną z najbardziej znanych postaci biblijnych. To ponadczasowe imię dla chłopca. Nic dziwnego, że rodzice nadawali je synom równie chętnie kiedyś (500 czy 100 lat temu), jak i dzisiaj.

śliczny chłopiec z kręconymi włosami
Autor: Getty images Biblijne imię, które oznacza "Bóg jest łaskaw". Od lat jest w czołówce

Imię Jan jest jednym z najczęściej nadawanych męskich imion na całym świecie. I chociaż na wykresie popularności widać spadki i wzloty, to jednak w każdym czasie, epoce i w każdym pokoleniu imię Jan pojawiało się w rankingach lubianych i ładnie brzmiących  imion męskich. Co na to wpłynęło? Między innymi sława patrona oraz piękne, ponadczasowe znaczenie imienia Jan.

Spis treści

  1. Jakim człowiekiem jest Jan?
  2. Piękne znaczenia imienia Jan
  3. Jan - od lat w czołówce imion
Wybrano najpiękniejsze imiona na świecie.

Jakim człowiekiem jest Jan?

Według popularnych imienników Jan jest mężczyzną inteligentnym, poważnym i spokojnym. Ma analityczny umysł i lub się kształcić - zdobywanie wiedzy sprawia mu radość i satysfakcję, a książki to najlepsi przyjaciele Jana. Dla swojej żony i dzieci jest gotów poświęcić wszystko, choć nie jest osobą wylewną i okazującą uczucia.

Piękne znaczenia imienia Jan

Jan to imię pochodzenia hebrajskiego, które nieodłącznie kojarzy się z Biblią. W Nowym Testamencie pojawia się ono najpierw w kontekście kuzyna Jezusa, świętego Jana, zwanego potem Chrzcicielem. Był synem Elżbiety i Zachariasza, którzy długo czekali na potomstwo. Gdy wydawało się to już niemal niemożliwe, stał się cud i Elżbieta urodziła syna, któremu nadano imię Jan, niespotykane w tej rodzinie, ale za to oznaczające "Bóg jest łaskaw", bo ulitował się nad bezdzietną parą i pobłogosławił ich dzieckiem.

Jak pisze ewangelista, wszyscy, zastanawiali się kim będzie ten chłopiec i rzeczywiście stał się sławny jako ten, od którego przyjął chrzest sam Jezus. Ale Jan Chrzciciel nie jest jedynym Janem znanym z Nowym Testamentu. Równie popularny jest Jan Apostoł, ukochany uczeń Chrystusa, ten, który w przeciwieństwie do innych apostołów, nie wystraszył się i trwał przy Zbawicielu aż do jego śmierci na krzyżu.

Czytaj również: Jak wybrać imię dla dziecka - 5 rad jak dobrze nazwać dziecko

Dzieci o tych imionach są szlachetne, mają piękny i dobry charakter. Nazwałabyś tak swojego malucha?

Jan - od lat w czołówce imion

Obie postaci biblijne były od samego początku na tyle znane i miały tak pozytywny kontekst, że stały się ulubionymi patronami mężczyzn w kulturze chrześcijańskiej, a potem na całym świecie. Wystarczy prześledzić historie świata, aby znaleźć wielu władców, ważnych osobistości, naukowców czy artystów o tym imieniu. Liczby te pokazują, jak chętnie nadawano chłopcom imię Jan. Znajdziemy je w każdym języku: John, Gianni, Giovanni, Hans, I, Jean, Johann, Juan. To nie wszystko, imię to było na tyle lubiane, że powstały jego żeńskie odpowiedniki, równie chętnie nadawane na przestrzeni wieków - to np. Janina i Joanna

W Polsce, według danych PESEL, żyje 645 988 mężczyzn o tym imieniu. W tym roku, a dokładnie do połowy 2023 nadano je 2848 małym chłopcom. Podobnie jest na całym świecie. Na przykład w Stanach Zjednoczonych John jest niemal cały czas na liście 10 lub 20 najpopularniejszych imion, choć jego popularność aktualnie słabnie. Statystyki za rok 2021 pokazują, że imię to znalazło się na 27. pozycji.