Elżbieta Witek nie była oryginalna w wyborze imienia córki. „W każdej klasie była choć jedna”

2023-11-15 14:58

Większość z nas miała koleżankę o tym imieniu w dzieciństwie. Była niemal w każdej klasie czy grupie przedszkolnej. Nic dziwnego, że nosi je dziś wiele 30, 40-letnich kobiet. Elżbieta Witek także wybrała dla córki hitowe imię lat 90., które dziś już jest znacznie mniej popularne. W 2022 roku otrzymało je 400 dziewczynek w całej Polsce.

Elżbieta Witek wybrała dla córki hitowe imię lat 90.
Autor: Getty Images Elżbieta Witek wybrała dla córki hitowe imię lat 90.

Moda na imiona istniała zawsze. Kiedyś trendy wyznaczały popularne książki, gwiazdy kina i muzyki czy otoczenie. W każdej dekadzie lista topowych imion wygląda inaczej. W końcówce lat 80. i w latach 90. imię Marta, które nosi córka Elżbiety Witek, Marszałek Sejmu RP w latach 2019–2023, nosiło mnóstwo dziewczynek. 

Imię Marta, obok imion takich jak Agnieszka, Katarzyna czy Magdalena było na liście najpopularniejszych imion dziewczynek urodzonych pod koniec lat 80. i na początku 90..

Imię starszej córki Elżbiety Witek

Właśnie w 1988 roku urodziła się pierwsza córka Elżbiety Witek, która dziś jest z zawodu wuefistką. Dwa lata później, na świat przyszła młodsza córka znanej polityk, Gabriela, dziś z zawodu przedszkolanka. Z edukacją związana jest także sama była Marszałek Sejmu. Elżbieta Barbara Witek z wykształcenia jest bowiem historykiem i pracowała, jako nauczycielka. 

Przeczytaj: „Nie bądź taka hop do przodu, bo ci tyłu zabraknie” i inne kultowe teksty rodziców z lat 90.

Grzegorz Braun wyrzucony z obrad sejmu! Kłótnia z marszałek Elżbietą Witek.

Zobacz też: Podaj nam rok urodzenia córki, a zgadniemy, jak ma na imię... Oto TOP 10 imion dla dziewczynek z ostatnich 20 lat

Przezwiska dla Mart, które wszyscy pamiętamy

Imię Marta, jak przystało na lata 90., w których było popularne doczekało się wielu przezwisk. Marty były zaczepiane przez kolegów słowami "Marta grzechu warta".

Jak się okazuje także część nauczycieli popisywała się "kreatywnością" w złośliwostkach wypowiadanych do uczennic o tym imieniu. 

"Marta nic nie warta, godzina czwarta, a ona śpi" - czytamy cytat pani od łaciny, który przytacza internautka na jednym z forów. Dziś taki styl rozmowy z uczniami by nie przeszedł. Marty z lat 90. musiały sobie jakoś z tym radzić. 

Zabobony o imieniu Marta

Choć imię to zyskało dużą sympatię mam z lat 80. i 90., to ówczesne babcie, nie były nim zachwycone. Jak czytamy w internecie, uważano, ze imię Marta przynosi pecha i ciężkie życie. 

"Marta się umartwia. Tak mówiła moja babcia, opowiadając historię znajomych o tym imieniu, które miały ciężkie życie" - pisze jedna z użytkowniczek Facebooka pod rozmową o tym imieniu. 

"Teściowa od dawien dawna wmawia mi, że większość dziewczyn o tym imieniu jest nieszczęśliwych... że to imię przynosi pecha" - poskarżyła się jedna z mam, która i tak nadała to imię córce. 

Imię Marta powraca?

Jak się okazuje, wraz z rosnącym zainteresowaniem współczesnych rodziców imionami z ich własnego dzieciństwa, imię Marta zaczyna piąć się w rankingach. Aktualnie zajmuje 20. miejsce w rankingu najpopularniejszych imion. W 2022 roku otrzymało je 400 dziewczynek. W sumie, w Polsce jest 290 tysięcy Mart. 

Być może więc, wcale nie jest tak, że imię Marta lata świetności ma już za sobą. 

Znaczenie imienia Marta

Marta to imię biblijne. Pochodzi z języka aramejskiego i oznacza "pani" od słowa "mar".

Imieniny Marty

Kobiety o imieniu Marta, imieniny obchodzą 19.01, 23.02, 18.03, 05.07, 29.07, 19.09.

Zobacz: To oni bawili nas w dzieciństwie. Wspominamy ulubionych bohaterów kreskówek lat 90.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza