To oni bawili nas w dzieciństwie. Wspominamy ulubionych bohaterów kreskówek lat 90.

2023-11-09 16:02

6 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. To idealna okazja do wspomnień i być może wspólnego oglądania starych bajek z własnymi dziećmi. Przygotowując to zestawienie zdałyśmy sobie sprawę, jak dynamiczne, zabawne i... pełne komicznych czarnych charakterów były bajki z naszego dzieciństwa.

 Dzień Postaci z Bajek to dobry czas na wspomnienia.
Autor: YouTube screenshot Dzień Postaci z Bajek to dobry czas na wspomnienia.

Wielu współczesnych rodziców wraca do animacji z własnego dzieciństwa i wspólnie z dziećmi ogląda chociażby kultowe bajki Disneya. W Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek warto jednak wspomnieć bohaterów kreskówek, bo to oni towarzyszyli nam na co dzień. Byli obecni w oglądanych przez większość dzieci wieczorynkach, w niedzielnych pasmach bajowych Polsatu czy na słynnym RTL 7 i Cartoon Network. 

Zobacz też: Dawne zabawki powracają. Tym bawiliśmy się w latach 90., teraz kochają je nasze dzieci

Muzyka rockowa lat 90-tych - Polska. Tak brzmiał rodzimy rock w tej dekadzie!

Sprawdź: Ekranizacje baśni dla dzieci: 10 najpiękniejszych filmów [GALERIA]

Ulubione kreskówki lat 90. 

Muminki, Smerfy, Troskliwe Misie, Gumisie, a może Pinky i Mózg, Czarodziejki z Księżyca... Wszystkie te bajki były pełne przygód, wyrazistych charakterów, zabawnych scen z udziałem czarnych postaci, ale też morałów...

Kto z nas nie miał swojej pierwszej przygody z pouczającymi filmami "dokumentalnymi" oglądając "Było sobie życie"? Kto nie oglądał pierwszego horroru w postaci "Scooby Doo"? Dla kogo pierwszym kryminałem nie był "Inspektor Gadżet"? Kto nie drżał na myśl, że w Muminkach pojawi się Buka? Kto nie marzył, żeby mieć leniwego, grubego kota, jak Garfield? 

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest przez dzieci na całym świecie 6 listopada. W tym dniu do przedszkoli dzieci mogą zabierać swoje ulubione zabawki przedstawiające bajkowych bohaterów, zakładać ubrania z motywami z bajek, a nawet przebierać się za swoich ulubieńców.

Z tej okazji rodziców zabieramy w podróż pełną wspomnień. Ile z tych bajek z lat 90. znacie? Które lubiliście najbardziej? 

Bez dwóch zdań, każda była wyjątkowa. Te memy, znane z bajek piosenki i zabawne scenki to świetny sposób na uczczenie Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Oto nasi bohaterowie, których zapamiętamy na zawsze.

Czy was też najbardziej bawiły czarne charaktery?

Przyznajcie się szczerze... Chyba każdy kto oglądał Gumisie wyczekiwał scen z Księciuniem i Toudim?

Ukryte morały, które nas wychowywały

Choć dawne bajki mogą wydawać się brutalne, zawierały sporo życiowej mądrości.

Te melodie zostaną z nami na zawsze

Wiadomo, że melodie z Gumisiów czy Smerfów zna każdy. Ale większość z nas miała też inne ulubione. Piosenki z "Pinkiego i Mózga" i z "Gadżeta" - naszym zdaniem wymiatały.

Jakie inne bajki z lat 90. przychodzą wam na myśl?