Grudniowe imiona - jak dać na imię dziecku urodzonemu w grudniu?

2020-11-23 10:32

Grudniowe imiona dla dzieci mogą, ale nie muszą być związane z imieninami, jakie wypadają w tym miesiącu. Można nadać dziecku imię związane ze świętami albo wręcz przeciwnie - wybrać imię, którego patron swój dzień obchodzi latem, by maluch miał więcej okazji w ciągu roku do świętowania.

Grudniowe imiona - jak dać na imię dziecku urodzonemu w grudniu?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Imiona dla dziewczynek
  2. Imiona dla chłopców

Czy wybieranie imienia dla dziecka zgodnie z imieninami z kalendarza to zły pomysł? Z jednej strony dziecku odchodzi jedna okazja do świętowania - bo urodziny i imieniny będzie obchodzić tego samego dnia. Z drugiej strony jednak, dzięki takiemu zbiegowi, każdy będzie pamiętał, kiedy urodzony 24 grudnia Adam czy urodzona 4 grudnia Basia obchodzą imieniny i urodziny. Jakie - świąteczne i zupełnie świeckie - imiona można nadać grudniowemu dziecku? Sprawdź nasze propozycje.

Imiona dla dziewczynek

4 grudnia to Barbórka czyli Dzień Górnika. Wspominana tego dnia jest św. Barbara z Nikomedii, patronka dobrej śmierci i trudnej pracy. Basia to piękne imię, jeśli jednak jej patronka kojarzy ci się negatywnie, może spodoba ci się Łucja?

13 grudnia w Szwecji obchodzony jest właśnie Dzień Świętej Łucji – tzw. święto światła. Tego dnia odbywają się pochody dzieci w białych strojach, z przewodzącą orszakowi dziewczynką przybraną w wianek z płonącymi świecami.

W grudniu trwa także znane żydowskie święto świateł - Chanuka - ustanowione na pamiątkę ponownego poświęcenia Świątyni Jerozolimskiej. Jest ono związane z historią heroicznej Judyty - może to właśnie imię, którego szukasz dla swojej córki? Nam kojarzy się także z bohaterką książek Katarzyny Grocholi.

Wigilia to dzień imienin Adama i Ewy - pierwszych ludzi, jakich według Biblii stworzył Bóg. Wolisz bardziej świeckie imiona? W kalendarzu na grudzień znaleźć można: Blankę (1.12), Dagmarę (12.12), Alinę (16.12) i Irminę (30.12).

Jeśli natomiast szukasz imion, które swoje imieniny obchodzą w zupełnie innym okresie roku, mogą ci się spodobać: Oliwia (5.03), Amelia (30.03), Jagoda (2.07) lub Rebeka (30.08).

Czytaj także: Lista imion zakazanych: jakich imion nie nadawać dziecku?

Imiona dla chłopców

Myśląc o grudniu, do głowy od razu przychodzi... Mikołaj! Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć dlaczego - rodzice z pewnością znają jego pochodzenie, skoro już od lat to jedno z najczęściej nadawanych chłopcom imion.

Drugim skojarzeniem są Adam - biblijny pierwszy człowiek, obchodzący swoje imieniny Wigilię, oraz Szczepan - którego męczeństwo wspominamy w tzw. drugi dzień świąt. Ostatni dzień roku to oczywiście Sylwester.

Wolisz wybrać imię, które nie kojarzy się ze świętami? 15 grudnia to Dzień Esperanto - tego dnia cały świat oddaje hołd twórcy tego niezwykłego języka - Ludwikowi Zamenhofowi. Ludwiczek kojarzy ci się ze znaną bajką o blondwłosym chłopcu? W kalendarzu są też inne imiona, na przykład: Gerald (5.12), Aleksander (12.12), Łukasz (17.12) i Sławomir (23.12).

Jeśli szukasz imienia z innych miesięcy, możesz dać synkowi na imię: Gaweł (16.10), Norbert (6.06), Kajetan (7.08) lub Mateusz (21.09).

Czytaj także: Sposób na chłopca i na dziewczynkę - jak zwiększyć szanse na wybraną płeć?

M jak mama - Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom