Lista imion zakazanych: jakich imion nie nadawać dziecku?

2020-06-10 14:23 Anna Kuliberda
Lista imion zakazanych
Autor: Getty Images

Rejestrując w Urzędzie Stanu Cywilnego imię dziecka, nie każdy ma na uwadze powagę sytuacji i nie myśli o konsekwencjach swojego postępowania. Dlatego istnieje pewna lista imion zakazanych. O słuszności rodzicielskiego wyboru decyduje Kierownik USC, który często kieruje się również zaleceniami Rady Języka Polskiego. Jakich imion nie można nadawać dziecku?

Według ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego ma prawo odmówić nadania nietypowego imienia dziecku, jeśli według niego imię jest śmieszne, nieprzyzwoite, w zdrobniałej formie albo takie, które nie pozwala odróżnić płci dziecka. Powstał więc specajalny spis imion, których nie powinno się nadawać w Polsce.

Lista imion zakazanych: imiona zagraniczne i zdrobnienia

Duży problem z zarejestrowaniem imienia dziecka mają rodzice, którzy w tej kwestii czerpią inspirację z obcej kultury lub za wszelką cenę spolszczają zagraniczne imiona. Z tego powodu, jeśli decydujemy się już na imię zagraniczne, warto zadbać o ich poprawną pisownię i w dokumentach rejestracyjnych wpisać np. Jessica a nie Dżessika. Przez kontrolę urzędniczą nie przejdą również imiona z błędami w pisowni np. Vitold, Xavier czy Juzef.

Ostatnim „trendem” wśród rodziców stają się imiona pochodzące od nazw rzeczy pospolitych np. stokrotka, dąb czy jabłko. Choć w Ameryce często zdarzają się takie pomysły, także wśród gwiazd (np. Gwyneth Paltrow nazwała swoją córkę Apple (jabłko) a Geri Halliwel – Bluebell (dzwonek)). W Polsce jednak nie byłoby łatwo uzyskać zgodę na takie imię.

Czytaj: Najdziwniejsze imiona nadane dzieciom w 2019 roku

Lista imion zakazanych: co na to Rada Języka Polskiego?

Kilka lat temu Rada Języka Polskiego zliberalizowała nieco podejście do nietypowych imion i ustaliła, że niektóre (do tej pory zakazane) imiona będą mogły być nadawane dzieciom.  Są to: Abigail, Adriana, Aleks, Adrea, Andrzeja, Anetta, Anika, Annika, Antonia, Arian, Ariana, Arianna, Arletta, Bernadetta, Brajan, Cyntia, Domicella (Domicela), Jagna, Jessica, Jozue, Kamilla, Karmen, Kewin, Klaudian, Korynna (Koryna), Ksymena, Kuba, Liliana, Lotar, Maks, Marieta (Marietta), Marika, Natan, Nel, Nikola, Nikoleta, Noemi, Odetta, Pamela, Petronela (Petronella), Rajner, Stella, Sylwana, Syntia, Wiliam, Żanetta.

Nadal jednak istnieje lista imion niezalecanych przez Radę Języka Polskiego do nadawania dzieciom. Chcąc nadać dziecku imię spośród niżej wymienionych możemy nie uzyskać zgody USC.

Czytaj: Imię wpływa na wygląd człowieka? Nie tylko geny są ważne

Lista imion niezalecanych:

Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan, Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian, Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia, Dajana, Emaus, Ewan, Herrada, Jaila, Joshua, Julka, Karla, Klea, Krystina, Kuba jako imię żeńskie, Lester, Lilith, Lorina, Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena, Natasha, Nicol (żeńskie), Nicole (żeńskie), Nika, Nikol (żeńskie i męskie), Nikola (męskie), Ole, Opieniek, Pacyfik, Pakita, Poziomka, Radek, Rener, Ricardo, Sofia, Tea, Teonika, Tonia, Tupak, Una, Unka, Veronika,Victoria, Violeta i Violetta, Wilga, Wilk, William, Xymena.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
Leesh
|

A w Jeżycjadzie była Alma Pyziak, i to już stara baba, to ciekawe gdzie ją chrzcili w takim razie, bo coś autorka tego nie nadmienia :D

Mirosław Naleziński
|

Kiedyś RJP miała opinię o imieniu Abigajl (w tej pisowni), ale teraz zmieniła zdanie (Abigail)?

Mirosław Naleziński
|

Wikipedia - "[polski alfabet] Oparty jest na alfabecie łacińskim i składa się obecnie z 32 liter, z czego dziewięć ma znaki diakrytyczne; każda litera może występować w formie majuskuły lub minuskuły.[...] Litery Q , V oraz X nie są zaliczane do liter polskiego alfabetu".

sprawdziłem
|

Zgodnie z wyrokiem NSA z 4 kwietnia 2007 w sprawie nr II OSK 614/06 - można nadać chłopcu imię Dąb. Tak więc, nie wprowadzajcie ludzi w błąd, że nie można.

Nanan
|

A co z imieniem Arya?

Kasia
|

Ale dziecko pokarałaś... próba wyróżnienia się na siłę.

Garrosh Hellscream
|

Lothar? Anduin? xd Lothar to przepiękne imię. Królewskie

Klaudia Kosalka
|

Co za stare informacje każde imię można dać byle tylko wskazywało na płeć

hania
|

jak mozna skaleczyc tak dzieciaka ? :( buuu

Ola Wieczorek
|

Ciekawa jestem dlaczego piszą tu ze do niedawna zakazane bylo imie Lotar , mój syn ma na imie Lothar i ma 5 lat. Chyba ze to jakieś bardzo stare informacje