Imię, które pokochały memy. Charakteryzuje chłopca inteligentnego i z żyłką do interesów

2023-03-03 15:28

Imię dla chłopca, które jest prawdziwym hitem. Nie jest jednak na szczycie corocznych rankingów najbardziej popularnych imion w Polsce. W zeszłym roku wybrano je jedynie dla 14 dzieci. Swą popularność zawdzięcza memom.

Mały chłopczyk
Autor: Getti Images Nie ma powodów do żartów - to imię charakteryzuje chłopca inteligentnego i z żyłką do interesów

Imię Janusz w ostatnich latach zyskało ogromną popularność dzięki polskim memom. Patrząc na rankingi najpopularniejszych imion w kraju, nie można jednak stwierdzić, że rodzice często wybierają je dla swoich synów. Imię Janusz w 2021 r. otrzymało zaledwie 11 chłopców. Rok później liczba ta wzrosła do 14.

Trzeba jednak przyznać: Janusze charakteryzują się dużą inteligencją, kulturą i żyłką do interesów.

Zobacz także: Imię oznaczające „rządzić jak orzeł”. W tym roku otrzymało je zaledwie 4 chłopców

Spis treści

 1. Znaczenie imienia Janusz
 2. Charakter imienia Janusz
 3. Zawody, w których sprawdzi się Janusz
 4. Imieniny
 5. Zdrobnienia imienia Janusz
 6. Znak zodiaku
 7. Ciekawostki związane z imieniem Janusz
Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Znaczenie imienia Janusz

Janusz to imię dla chłopca, które było znane już w starożytności. Pierwotnie było jednak zdrobnieniem od imienia Jan, co dla wielu może być zaskoczeniem. Samodzielnie imię Janusz funkcjonuje od XII wieku.

Według jednej z teorii, imię Janusz wywodzi się od imienia boga Janusa. Czczonego w starożytnym Rzymie i będącego patronem miast.

Charakter imienia Janusz

Janusza charakteryzuje duża wytrwałość, upór i dążenie do celu, który przed sobą postawi. Jest inteligentny, kulturalny i bardzo ambitny. Może dlatego ma tak doskonałą żyłę do interesów, bo po prostu wie, czego chce i jak to zdobyć.

Pewność siebie Janusza może być odbierana niekiedy jako arogancja. Warto jednak podkreślić, że on po prostu chce zdobyć świat. Potrafi przy tym być świetnym liderem, który przekona większość do swoich racji.

Czasami bywa zamknięty w sobie, ale wciąż można liczyć na jego życzliwość. Nie przejmuje się negatywnymi opiniami innych osób i rzadko traci pewność siebie. Trzeba również przyznać, że to osoba, z którą trudno się nudzić. Ma bardzo żywy temperament i nie lubi stagnacji.

Zawody, w których sprawdzi się Janusz

Janusz jest osobą, która lubi dowiadywać się nowych rzeczy. Wyróżnia się tym, że ma wiele zainteresowań i doskonałą pamięć. W związku z tym sprawdzi się w wielu bardzo różnych zawodach. Janusz może odnaleźć się jako kierownik, ratownik, żołnierz, strażak, ale także aktor, pedagog i informatyk.

Imieniny

Janusz obchodzi imieniny  24 czerwca, 29 sierpnia, 21 września, 21 października i 21 listopada.

Najpopularniejszą datą obchodzenia imienin Janusza jest 21 listopada.

Zdrobnienia imienia Janusz

Wśród popularnych zdrobnień imienia Janusz znajdziemy: Januszek, Janek, Jasiu, Jaśko, Jaś, Janusio, Jancio, Janiu, Januś, a nawet Jasiek.

Znak zodiaku

Imię Janusz pasuje do chłopca urodzonego w zodiaku Wodnika, Strzelca i Bliźniąt. Wszystko dlatego, że jest bardzo ruchliwy i pragnie zmian.

Ciekawostki związane z imieniem Janusz

 • Planeta – Merkury.
 • Szczęśliwy kamie – cyrkon.
 • Kolor – popielaty.
 • Drzewo – dąb i klon.

Czytaj także: "Łamacz prawd" - imię, które w Polsce dostało tylko 7 chłopców. Nosił je słynny wiking