IMIĘ dla DZIECKA: jak POLSKIE GWIAZDY nazywają swoje dzieci?

2014-10-15 15:40 Katarzyna Stańczyk|Małgorzata Wójcik
imię dla dziecka
Autor: thinkstockphotos.com

Moda na oryginalne imię dla dziecka wśród polskich gwiazd panuje od dawna. W ostatnim czasie wypiera ją jednak ogólny trend nadawania dzieciom topowych imion, królujących w rankingach popularności. Jakie imię dla dziecka wybierają gwiazdy?

Gwiazdy i celebryci to osoby wyjątkowe: na ekranie lub scenie przeistaczają się w kogoś zupełnie innego, wywołują skrajne emocje wśród publiczności (są uwielbiani przez tłumy lub przez nie znienawidzeni), a losy granych przez nich bohaterów, ich nowe piosenki czy kolejne sukcesy w telewizyjnym show są omawiane nawet w serwisach informacyjnych, nie wspominając już o prywatnych pogaduszkach przy kawie.

Nic więc dziwnego, że swoją niezwykłość celebryci przenoszą z ekranu na życie prywatne. Mają do tego prawo i możliwości finansowe. Zaręczyny na Karaibach? Dlaczego nie! Siedem sukienek ślubnych podczas jednego wesela? Tym bardziej... Nadanie dziecku imienia będącego nazwą tkaniny lub kojarzącego się z marką aparatu fotograficznego? Hm... Zobaczcie, jak polscy celebryci nazwali swoje pociechy i skorzystajcie – albo nie – z ich podpowiedzi.

Moda na imiona: tradycyjne czy oryginalne?

Tendencji w wyborze imion dla dzieci jest zawsze kilka. Część rodziców stawia na imiona klasyczne i zawsze modne, część – na oryginalne. Wśród tych drugich spotkać można stare polskie imiona, ale nieraz zupełnie już zapomniane (choć zwykle mające znanych i bardzo szlachetnych patronów) lub te zagraniczne, rodem z amerykańskich filmów lub brazylijskich telenoweli, których pochodzenie trudno w ogóle odgadnąć.

Polskie gwiazdy również można podzielić według tego schematu: niektórzy aktorzy przytulają Zosie i Jasiów, inni tulą Koko lub Urbana, jeszcze inni zapisują w metrykach imiona znalezione w kronice Długosza. Może chcą w ten sposób podkreślić swoją oryginalność, pomysłowość czy światowość? A może po prostu liczą na to, że niezwykłe imię zapewni ich potomkowi niezwykłe życie?

Najdziwniejsze imiona nadawane dzieciom w 2016 roku. Sindi i Żyraf na czele listy!

Jakie imiona najchętniej nadajemy dzieciom? FILM

Imię dla dziecka: Etiennette czy Nikon?

Gwiazdy najczęściej wybierają oryginalne imię dla dziecka, ponieważ w ten sposób chcą podkreślić jego wyjątkowość. Nie biorą pod uwagę tego, że nietypowe imię może budzić w społeczeństwie różne reakcje, ponieważ wiedzą, że ich dzieci i tak nie będą zwyczajne.

Jakie imiona dla dziecka wybierają? Im bardziej oryginalny człowiek, tym bardziej oryginalne ma pomysły. Nie można się więc dziwić, że lider zespołu Ich Troje, Michał Wiśniewski, nazwał swoje dzieci Xavier, Fabienne, Etiennette i Vivienne Vienna.

Zaskoczenie może już jednak budzić informacja, że dziennikarka Dorota Gawryluk nazwała swojego synka... Nikon. Beata Sadowska z kolei nazwała synka Tytus, a Dorota Czaja - Leo. Jak jeszcze gwiazdy nazywają swoje dzieci? Synek Kayah nosi imię Roch, a dzieci Reni Jusis i Tomka Makowieckiego nazywają się Teofil i Gaja. Katarzyna Figura zaś nazwała swoje córki... Koko Claire i Kaszmir Amber.

Córka Katarzyny Skrzyneckiej to Alika Ilia. To wyjątkowe imię ma podobno greckie źródła, podobnie jak imię synka dziennikarki Doroty Gawryluk: Nikon. To nie tylko nazwa sprzętu fotograficznego, ale też imię prawosławnego świętego (po grecku: „zwycięzca”). Córki celebrytki Magdy Modrej mają na imię: Mia i Lea (oba pochodzą prawdopodobnie z łaciny). Vesna to z kolei imię czeskie, wykorzystane przez Roberta Leszczyńskiego.

Synek Edyty Górniak to Allan (imię popularne w krajach angloję- zycznych), a Karolina Malinowska i Olivier Janiak są rodzicami Fryderyka (imię germańskie) oraz Chrystiana i Juliana (imiona łacińskie). Z łaciny wywodzi się też Klemens – imię drugiego dziecka Romy Gąsiorowskiej. Lider zespołu Luxtorpeda Robert Friedrich nazwał syna imieniem Urban, a Maciej Maleńczuk nadał córkom imiona Elma (nordyckie) i Irma (germańskie). Maleńczuk jest jeszcze ojcem Zuzanny i Rity.

Imię dla dziecka a znak zodiaku >>

Dobrze wiedzieć

Zniknął zapis, że imiona żeńskie muszą się kończyć na literę "A". Nie ma więc już problemów z nadanuem córeczce imienia Helen

Imię dla dziecka: powrót do tradycji

Wśród znanych osób z polskiej sceny zwolenniczką starych polskich imion jest np. Katarzyna Zielińska, która nazwała synka imieniem Henryk, czy Natalia Kukulska – mama Jasia i Ani (piosenkarka oczekuje właśnie trzeciego dziecka, prawdopodobnie będzie to Laura). Janek to również imię synka Małgorzaty Kożuchowskiej (na drugie ma Franciszek).

Tradycyjne, ale zapomniane imiona przypomniały: Kayah, wybierając dla syna imię Roch, i wokalistka Agnieszka Chylińska – mama Ryszarda, Krystyny i Estery. Anna Mucha ma córkę Stefanię, Roma Gąsiorowska – Jadwigę, a Anna Czartoryska-Niemczycka – Janinę. Staropolskie imiona otrzymali również: synowie Krzesimira Dębskiego – Radzimir i Tolisław, córka Zamachowskiego – Bronisława czy Olgi Borys – Mirosława. Także aktorka Magdalena Różczka nazwała córkę starym imieniem Wanda. 

Córki Agaty i Piotra Rubików nazywają się Helena i Alicja, a synowie Aleksandry i Michała Żebrowskich - Franciszek i Henryk. Imię Henryk otrzymali również synowie Rozalii Mancewicz i Katarzyny Burzyńskiej. Helena to popularne ostatnio imię, właśnie tak nazwały swoje córki Katarzyna Cichopek i Justyna Steczkowska.

Tradycyjne imiona dla dzieci wybrały również Małgorzata Socha (Zofia) i Dorota Gardias (Hanna). Z kolei Paulina Sykut-Jeżyna  nazwała swoją córkę Róża, a Katarzyna Kępka jest mamą Jagienki. 

Baby boom wśród gwiazd. Oni zostali rodzicami w 2016 roku!

Nowe przepisy dotyczące nadawania imion 

Nadanie maluchowi urodzonemu w Polsce imienia Fabienne czy Lea jest możliwe, gdyż od 2015 roku w naszym kraju obowiązuje ustawa zezwalająca rodzicom na nadawanie dzieciom imion obcojęzycznych. Wcześniej można było to zrobić tylko wówczas, gdy któreś z rodziców było cudzoziemcem. Przepisy zaznaczają jednak, że nie można nadawać imion w formie zdrobniałej (marszałek Radek Sikorski jest przecież tak naprawdę Radosławem, a Bill Clinton – Williamem).  Zniknął zapis, że imiona żeńskie muszą kończyć się na samogłoskę "a", pojawił się natomiast ten mówiący o tym, że imię w powszechnym rozumieniu powinno określać płeć dziecka. Nie ma więc problemów z nadaniem córeczce imienia Elizabeth czy Helen, bo to od wieków imiona kojarzone z kobietami. Inna sprawa – po co to robić, skoro są to po prostu zagraniczne odpowiedniki Elżbiety i Heleny. 

Na temat wyboru imienia dla dziecka przeczytasz na forum mjakmama.pl

Polecamy wideo: Kiedy zacząć uczyć dziecko nauki języka obcego?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 2/2020
KOMENTARZE