Imiona dla dziewczynek - jakie imię dla dziewczynki wybrać w 2017 roku?

2017-08-14 15:11 Anna Sierant
Imiona dla dziewczynki - jakie imię dla dziewczynki wybrać w 2017 roku?
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com

Imiona dla dziewczynek, które mogą w XXI wieku swoim nowo narodzonym córeczkom nadawać rodzice, zadziwiają różnorodnością: są wśród nich nie tylko te staropolskie czy zadomowione u nas dopiero w XVIII lub XIX wieku, ale i całkiem nowoczesne: zapożyczone z języków obcych, będące zdrobnieniami imion znanych od lat. Jeśli sama niedługo doczekasz się pociechy, sprawdź, jakie imię dla dziewczynki wybrać w 2017 roku!

Imiona dla dziewczynek - ich wybór jest obecnie ogromny. Jak wynika z danych Ministerstwa Cyfryzacji, w 2016 roku polscy rodzice nadali swoim córkom 404 różne imiona, a lista ta nie zawiera przecież jeszcze wszystkich możliwości. Przeczytaj więc, co warto wziąć pod uwagę, wybierając jedno z imion dla dziewczynek i dowiedz się, jakie imię dla dziewczynki wybrać w 2017 roku!

1. Imiona dla dziewczynek: popularne czy oryginalne?

Zuzanna, Julia i Lena - te imiona dla dziewczynek były najpopularniejsze w 2016 roku, cieszyły się również dużą popularnością wcześniej (np. w 2015 roku też królowały małe Zuzie, za to Leny i Julie zamieniły się miejscami na podium). Jeszcze 20, 30 lat temu, nie wspominając o starszych datach, próżno by tych imion (może poza Zuzią) szukać w podobnych rankingach. Dziś raczej nie ma więc co liczyć, że nasza Julka będzie jedyną w klasie, choć z drugiej strony - jak dowodzą psychologowie - lubimy to, co jest nam znane i dzieci z często spotykanymi imionami mogą liczyć na większą sympatię nauczycieli. Jednak i imiona oryginalne - np. Dobrawa, Halszka czy Milena - sprawią, że córeczka będzie się wyróżniać na tle innych dzieci, będzie postrzegana bardziej indywidualnie, nie jako członkini większej grupy zlożonej z Zuziek czy Zosiek (6. miejsce na liście najpopularniejszych w 2016 r.).

2. Imiona dla dziewczynek: imię dla dziecka i dla kobiety

Jakie imię dla dziewczynki wybrać w 2017 roku? Takie, które będzie "aktualne" zarówno teraz, jak i za 30 czy 50 lat. Niektóre imiona, zwłaszcza te staropolskie, które nie powróciły razem z modą na tego typu imiona, jak i zdrobnienia, mogą nie pasować do osoby w każdym wieku. Podobnie z imionami będącymi zapożyczeniami - trudno wyobrazić sobie Jessikę jako stateczną babcię czy Tosię (a nie Antoninę, bo i takie imiona można nadawać) jako dorosłą kobietę piastującą ważne stanowisko.

3. Imiona dla dziewczynek: polska pisownia

Bez wątpienia to, czy dane imię dla dziecka nam się podoba, jest kwestią subiektywną, czasem warto jednak powściągnąć trochę swoją wyobraźnię i upodobania, przynajmniej w kwestii ortografii. Nie wybieraj imienia, które może dziecku utrudnić życie: rejestrację u lekarza, załatwianie formalności na studiach, wyrabianie dokumentów. W tej kwestii szczególnie problematycznymi imionami są np.: Wioleta (lub Violetta albo Wioleta), Nikola (bądź Nicola, Nikol, Nicole), Jessica (lub Jessika, a nawet Dżesika).

Warto przeczytać również polskie imiona chłopców i dziewczynek

4. Imiona dla dziewczynek: znaczenie imienia

Dla wielu rodziców ważne jest również znaczenie i pochodzenie imienia. Jeśli i ty do nich należysz, możesz zajrzeć np. do naszego imiennika i sprawdzić, co poszczególne imiona dla dziewczynki oznaczają i jakie jest ich pochodzenie. Większość popularnych u nas imion ma pochodzenie słowiańskie, łacińskie, greckie, włoskie czy francuskie, więc nie stanowi problemu wyjaśnienie ich znaczenia. Zdecydowanie trudniej kwestia ta wygląda z nowoczesnymi imionami zapożyczonymi np. od gwiazd ekranu czy będących wynikiem chwilowej mody. 

5. Imiona dla dziewczynek: nie ulegaj modom i naciskom

Pamiętaj, że to ty i twój mąż czy partner jesteście rodzicami swojej córeczki i to do was należy decyzja, które z imion dla dziewczynki wybierzecie. Nie kierujcie się modami, nie czujcie się też zobowiązani nadać dziecku imienia po babci, bo wasi rodzice nalegają. Odmowa nigdy nie przychodzi łatwo, ale można podziękować za sugestię w miły, lecz stanowczy sposób, a jeśli bardzo zależy nam na uniknięciu ewentualnego konfliktu, nadać dziecku proponowane przez rodzinę imię jako drugie.

Jakie imię dla dziewczynki wybrać w 2017 roku?

Poniżej przedstawiamy nasze propozycje imion dla dziewczynki w 2017 roku - znajdziecie wśród nich zarówno imiona staropolskie, jak i te, które nigdy nie wyszły z mody oraz imiona nowoczesne.

1. Celina

2. Adrianna

3. Aleksandra

4. Agnieszka

5. Antonina

6. Nikola

7. Zuzanna

8. Maja

9. Klementyna

10. Kornelia

11. Barbara

12. Nina

13. Maria

14. Klara

15. Matylda

16. Wiktoria

17. Helena

18. Sara

19. Blanka

20. Ewa

Sprawdź też:

Najpopularniejsze imiona w Polsce

Imiona żeńskie

Dobrze wiedzieć

Imiona dla dziewczynek popularne u końca XX i na początku XXI wieku

W XX wieku na porodówkach rządziły małe Anie i Kasie, a imiona te, choć nie są już tak bardzo popularne, rodzice nadal chętnie nadają swoim córkom (Anna znajdowała się w 2016 roku na 16. miejscu wśród najczęściej wybieranych przez rodziców dziewczynek, a Katarzyna - na 47.). W latach 90. Anie nadal często sie rodziły, a Kasie zastąpiły Karoliny (30. miejsce na liście z 2016 roku). Rok 2000 należał już do popularnych i dzisiaj Julii i Wiktorii - wybierając imię dla dziewczynki w 2017 roku warto więc przyjrzeć się i tej liście.

Polecamy też:

Lista imion zakazanych. Jakich imion nie nadawać dziecku?

Czy można zmienić dziecku imię?

Imię, za które dziecko będzie ci wdzięczne - jak je wybrać?

Imię dla dziecka: czy oryginalne imię to dobry pomysł?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE