Jak dobrze wybrać imię dla dziecka?

2015-02-16 10:38 Lena Sadowska
wybor-imienia-dla-dziecka
Autor: thinkstockphotos.com

Jakie imię dla dziecka? Na decyzję związaną z wyborem imienia macie dziewięć miesięcy. W ciąży dziecko może być waszym maleństwem lub fasolką. Ale kiedy już się urodzi, trzeba wybrać to jedno, jedyne imię dla dziecka. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać., jakie imię dla dziewczynki, a jakie dla chłopca.

Jakie imię dla dziecka? Oto jest pytanie. Zdarzają się szczęśliwcy, którzy od chwili poczęcia wiedzą jakie wybrać imię dla dziewczynki, a jakie dla chłopca. Ale to nieliczni rodzice. Reszta rodziców dwoi się i troi, żeby wybrać jedno, góra dwa imiona dla dziecka. Wybór imienia dla dziecka nie jest łatwy, bo przecież imion jest setki. Należycie do niezdecydowanych? Zebraliśmy najpopularniejsze strategie i mamy dla was kilka podpowiedzi, jak ułatwić sobie decyzję w sprawie imienia dla dziecka

Wybór imienia dla dziecka: bez konsultacji z rodziną i znajomymi

Na temat imienia dziecka każdy w rodzinie będzie miał coś do powiedzenia i pewnie zawsze znajdzie się ktoś, kto skrytykuje wasz wybór. Przyjaciółka miała złośliwą ciotkę Zofię, teściowa za nic nie zgodzi się na Krystynę, bo taka jedna Krysia odbiła jej narzeczonego, a wujek poczęstuje was komentarzem: „Patryk? A co to za imię Patryk? Wy żartujecie, prawda?”. Więc zamknijcie dyskusję na ten temat.

Prawo głosu dotyczące wyboru imienia dla dziecka mają jedynie rodzice, można też zapytać o zdanie rodzeństwo malca (jeśli to wasze kolejne dziecko). Wybierzcie imię w domowym zaciszu, reszta świata będzie musiała się przyzwyczaić. 

Wybór imienia dla dziecka: tak jak pradziad

W wielu rodzinach panuje zwyczaj nadawania imion dzieciom po przodkach. Ma to swoje plusy. Dziecko noszące takie imię poznaje tradycję rodzinną i ma poczucie przynależności, może też odczuwać radość i dumę, że nosi imię po uwielbianym dziadku albo bohaterskim pradziadku. Ale są też minusy, np. imię może być niezgodne z aktualnymi trendami i wskutek tego sprawiać wrażenie archaicznego, przestarzałego czy dziwacznego. Poza tym otrzymanie imienia po kimś to trochę jak noszenie kurtki po starszym bracie – większość jednak woli mieć nową… Jeżeli chcecie podtrzymać rodzinną tradycję, ale nie cieszy was wizja zwracania się do synka Józiu, zawsze możecie dać dziecku Józef na drugie imię, a na pierwsze wybrać imię dla dziecka, które najbardziej wam się podoba. 

Jakie imię dla dziecka: najpopularniejsze imiona

Co kilka lat pojawia się nowa moda na imiona dla dzieci, stąd mamy rankingi najpopularniejszych imion w danym roku. Modne imiona szybko podchwytywane są przez podążających za trendami rodziców, np. była moda na imiona dla dzieci obco brzmiące (Andżelina, Xavier, Nicoletta, Dorian). Od kilkunastu lat na topie są imiona dla dzieci starodawne (szczególnie wśród rodziców mających wyższe wykształcenie, z dużych miast), stąd obecnie najpopularniejsze są takie imiona jak Stanisław, Zofia, Maria i Helena. Czy warto kierować się modą w wyborze imienia dla dziecka? Nasz mózg zachowuje się, niestety jak inżynier Mamoń z „Rejsu” – najbardziej lubi to, co zna. Więc im więcej wokół nas uroczych Julek i Janków, tym bardziej podobają nam się te imiona. Uleganie modom ma jednak spory minus. Jak córka ma poczuć się wyjątkowo, gdy w jej grupie przedszkolnej oprócz niej jest pięć Julek? Może lepiej wybrać imię dla dziewczynki z tej samej półki (np. staropolskie), ale nieco mniej popularne, lub do popularnego imienia dodać drugie, bardziej oryginalne? 

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynki i dla chłopca

Od kilku lat są najpopularniejsze imiona, które jedynie zamieniają się miejscami w rankingach popularności. Rodzice je pokochali i już. Dlatego w przedszkolach aż roi się od dziewczynek o imionach: Julia, Zosia, Lena, Zuzanna, Maja, Amelia, Aleksandra, Wiktoria, Hanna, Natalia

Najpopularniejsze imiona dla chłopców to: Jan, Antoni, Jakub, Aleksander, Stanisław, Kacper, Szymon, Adam, Franciszek, Filip.

Imiona dla dzieci: oryginalnie, ale bez przesady

Imię dla dziecka ma podobać się przede wszystkim wam – rodzicom. Ale pamiętajcie, że wasze dziecko będzie je nosiło przez całe życie (albo do 18. roku życia, bo wtedy może je sobie zmienić). Więc gdy podoba wam się imię bardzo oryginalne, przetestujcie ten pomysł. Jak imię brzmi z nazwiskiem? (Wawrzyniec Dziubek? Nadzieja Kloc?). Jak będziecie  zdrabniać imię? (Iwo – więc Iwuś? Iwanek?) Czy oryginalne imię nie gryzie się z tytułem dyrektor, prezes, doktor? Prezes Delfina? Dyrektor Apollo? Jeśli nadal uważacie, że to wasz idealny wybór – do dzieła. To raczej dorośli mają konkretne skojarzenia z danym imieniem. Dla dzieciaków to po prostu imię. Boicie się, że zbyt oryginalne imię będzie prowokowało przezwiska? Spokojnie – przezwiska da się wymyślić także do popularnych imion – Jurek-ogórek, Hanka-skakanka itp. 

Dobrze wiedzieć

Czy można zmienić imię dziecku?

Jeśli się rozmyślicie i będziecie chcieli zmienić imię dziecka, w ciągu sześciu miesięcy od momentu nadania imienia możecie napisać pismo do urzędu stanu cywilnego z dobrze umotywowaną prośbą o zmianę imienia dziecka.

Wybór imienia dla dziecka: zdrobnienia imienia

Imienia dla dziecka będziecie używać tysiące razy. Wołając dziecko na kolację, ściskając na dworcu po powrocie z wakacji, karcąc za bałagan w pokoju. Imię musi dobrze brzmieć. Mama i tata znajdą swoje zdrobnienia imienia, ale reszta świata będzie posługiwać się tymi popularnymi. Uwielbiacie imię Jerzy, ale zdrobnienia Jurek nie możecie znieść. I co? Będziecie uczyć dziecko formułki: „Mam na imię Jerzy i proszę się tak do mnie zwracać, bo mama nie lubi zdrobnień?”. Raczej nie. Więc wybierając imię dla dziecka, zastanówcie się, czy nie będą wam przeszkadzały jego zdrobnienia, przykładowo gdy Maria zamieni się w Manię albo Myszkę. 

Wybór imienia dla dziecka: jedyne w swoim rodzaju

Istnieją określone prawem zasady wyboru imienia. Imię nie może ośmieszać dziecka, imię nie może być obraźliwe, imię musi pozwalać na określenie płci, nie może być zdrobnieniem istniejącego imienia, poza tym imion nie może być więcej niż dwa. Ale jeśli bardzo wam zależy, by nazwać dziecko oryginalnie – to jest możliwe. Jeśli urzędnik stanu cywilnego nie zgodzi się na wasz pomysł, możecie odwołać się od jego decyzji, pisząc pismo uzasadniające wasz wybór imienia do wojewody. On w porozumieniu z Radą Języka Polskiego może, ale nie musi, przychylić się do waszej prośby o nadanie oryginalnego imienia dziecku. Zanim jednak rozpoczniecie tę batalię, zastanówcie się, dlaczego tak bardzo wam zależy, by nazwać dziecko tak, jak nie ma na imię nikt inny. W ten sposób nie sprawicie, że będzie wyjątkowe. Będzie miało tylko wyjątkowe imię.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE