Jak polskie gwiazdy nazywają swoje dzieci?

2020-06-17 14:46
imię dla dziecka
Autor: thinkstockphotos.com

Polskie gwiazdy coraz częściej wybierają dla swoich dzieci tradycyjne, staropolskie imiona. Wśród dzieci celebrytów zdarzają się też imiona wyszukane, oryginalne lub obcobrzmiące. Jakie imiona dla dzieci wybierają gwiazdy?

Gwiazdy i celebryci to osoby obserwowane przez każdego z nas. Na ekranie lub scenie przeistaczają się w kogoś zupełnie innego, wywołują skrajne emocje wśród publiczności (są uwielbiani przez tłumy lub przez nie znienawidzeni), a losy granych przez nich bohaterów, ich nowe piosenki czy kolejne sukcesy w telewizyjnym show są omawiane nawet w serwisach informacyjnych, nie wspominając już o prywatnych pogaduszkach przy kawie.

Nic więc dziwnego, że swoją niezwykłość celebryci przenoszą z ekranu na życie prywatne. Mają do tego prawo. Zaręczyny na Karaibach? Dlaczego nie! Siedem sukienek ślubnych podczas jednego wesela? Tym bardziej... Nadanie dziecku imienia będącego nazwą tkaniny lub kojarzącego się z marką aparatu fotograficznego? Hm... Zobaczcie, jak polscy celebryci nazwali swoje pociechy i skorzystajcie – albo nie – z ich podpowiedzi.

Moda na imiona: tradycyjne czy oryginalne?

Tendencji w wyborze imion dla dzieci jest zawsze kilka. Część rodziców stawia na imiona klasyczne i zawsze modne, część – na oryginalne. Wśród tych drugich spotkać można staropolskie imiona, ale nieraz zupełnie już zapomniane (choć zwykle mające znanych i bardzo szlachetnych patronów) lub te zagraniczne, rodem z amerykańskich filmów lub brazylijskich telenoweli, których pochodzenie trudno w ogóle odgadnąć.

Polskie gwiazdy również można podzielić według tego schematu: niektórzy aktorzy przytulają Zosie i Jasia, inni tulą Koko lub Urbana, jeszcze inni zapisują w metrykach imiona znalezione w kronice Długosza. Może chcą w ten sposób podkreślić swoją oryginalność, pomysłowość czy światowość? A może po prostu liczą na to, że niezwykłe imię zapewni ich potomkowi niezwykłe życie?

Imię dla dziecka: Etiennette czy Nikon?

Gwiazdy często wybierają oryginalne imię dla dziecka, ponieważ w ten sposób chcą podkreślić jego wyjątkowość. Nie biorą pod uwagę tego, że nietypowe imię może budzić w społeczeństwie różne reakcje, ponieważ wiedzą, że ich dzieci i tak nie będą zwyczajne.

Jakie imiona dla dziecka wybierają? Im bardziej oryginalny człowiek, tym bardziej oryginalne ma pomysły. Nie można się więc dziwić, że lider zespołu Ich Troje, Michał Wiśniewski, nazwał swoje dzieci Xavier, Fabienne, Etiennette i Vivienne Vienna.

Zaskoczenie może już jednak budzić informacja, że dziennikarka Dorota Gawryluk nazwała swojego synka... Nikon. Jak jeszcze gwiazdy nazywają swoje dzieci? Synek Kayah nosi imię Roch, a dzieci Reni Jusis i Tomka Makowieckiego nazywają się Teofil i Gaja. Katarzyna Figura zaś nazwała swoje córki... Koko Claire i Kaszmir Amber.

Córka Katarzyny Skrzyneckiej to Alika Ilia. To wyjątkowe imię ma podobno greckie źródła, podobnie jak imię synka dziennikarki Doroty Gawryluk: Nikon. To nie tylko nazwa sprzętu fotograficznego, ale też imię prawosławnego świętego (po grecku: „zwycięzca”).

Marina i Wojciech Szczęśni nazwali syna Liam, a córka Natalii Siwiec nosi imię Mia.

Synek Edyty Górniak to Allan, imię które pojawiło się w Polsce dopiero kilka lat temu, a Karolina Malinowska i Olivier Janiak są rodzicami Fryderyka (imię germańskie) oraz Chrystiana i Juliana (imiona łacińskie). Z łaciny wywodzi się też Klemens – imię drugiego dziecka Romy Gąsiorowskiej oraz Klara - imię pierwszej córki Anny i Roberta Lewandowskich (duga córka pary nosi imię Laura). Lider zespołu Luxtorpeda Robert Friedrich nazwał syna imieniem Urban, a Maciej Maleńczuk nadał córkom imiona Elma (nordyckie) i Irma (germańskie). Maleńczuk jest jeszcze ojcem Zuzanny i Rity.

Czytaj: Imię dla dziecka a znak zodiaku

Imię dla dziecka: powrót do tradycji

Wśród znanych osób z polskiej sceny zwolenniczką starych polskich imion jest np. Katarzyna Zielińska, która nazwała synka imieniem Henryk, czy Natalia Kukulska – mama Jasia i Ani i Laury. Janek to również imię synka Małgorzaty Kożuchowskiej (na drugie ma Franciszek).

Tradycyjne, ale zapomniane imiona przypomniały: Kayah, wybierając dla syna imię Roch, i wokalistka Agnieszka Chylińska – mama Ryszarda, Krystyny i Estery. Anna Mucha ma córkę Stefanię, Roma Gąsiorowska – Jadwigę, a Anna Czartoryska-Niemczycka – Janinę.

Staropolskie imiona otrzymali również: synowie Krzesimira Dębskiego – Radzimir i Tolisław, córka Zamachowskiego – Bronisława czy Olgi Borys – Mirosława. Także aktorka Magdalena Różczka nazwała córki starymi imienami - Helena i Wanda. 

Córki Agaty i Piotra Rubików nazywają się Helena i Alicja, a synowie Aleksandry i Michała Żebrowskich - Franciszek i Henryk. Imię Henryk otrzymał również synek Małgorzaty Rozenek i Radosława Majdana. Starsi synowie Małgosi to Tadeusz i Stanisław.

Tradycyjne imiona dla dzieci wybrały również Małgorzata Socha (Zofia, Barbara, Stanisław) i Dorota Gardias (Hanna). Z kolei Paulina Sykut-Jeżyna  nazwała swoją córkę Róża, a Katarzyna Kępka jest mamą Jagienki. 

Nowe przepisy dotyczące nadawania imion 

Nadanie maluchowi urodzonemu w Polsce imienia Fabienne czy Lea jest możliwe, gdyż od 2015 roku w naszym kraju obowiązuje ustawa zezwalająca rodzicom na nadawanie dzieciom imion obcojęzycznych. 

Wcześniej można było to zrobić tylko wówczas, gdy któreś z rodziców było cudzoziemcem. Przepisy zaznaczają jednak, że nie można nadawać imion w formie zdrobniałej. Zniknął zapis, że imiona żeńskie muszą kończyć się na samogłoskę "a", pojawił się natomiast ten mówiący o tym, że imię w powszechnym rozumieniu powinno określać płeć dziecka. Nie ma więc problemów z nadaniem córeczce imienia Elizabeth czy Helen, bo to od wieków imiona kojarzone z kobietami. Inna sprawa – po co to robić, skoro są to po prostu zagraniczne odpowiedniki Elżbiety i Heleny.

Czytaj: Lista imion zakazanych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza