Jak polskie gwiazdy nazywają swoje dzieci?

2021-12-15 10:14

Polskie gwiazdy coraz częściej wybierają dla swoich dzieci tradycyjne, staropolskie imiona. Wśród dzieci celebrytów zdarzają się też imiona wyszukane, oryginalne lub obcobrzmiące. Jakie imiona dla dzieci wybierają gwiazdy?

imię dla dziecka
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Ulubione imiona celebrytów
  2. Nowe przepisy dotyczące nadawania imion 

Gwiazdy i celebryci to osoby obserwowane przez każdego z nas. Na ekranie lub scenie przeistaczają się w kogoś zupełnie innego, wywołują skrajne emocje wśród publiczności (są uwielbiani przez tłumy lub przez nie znienawidzeni), a losy granych przez nich bohaterów, ich nowe piosenki czy kolejne sukcesy w telewizyjnym show są omawiane nawet w serwisach informacyjnych, nie wspominając już o prywatnych pogaduszkach przy kawie.

Nic więc dziwnego, że swoją niezwykłość celebryci przenoszą z ekranu na życie prywatne. Mają do tego prawo. Zaręczyny na Karaibach? Dlaczego nie! Siedem sukienek ślubnych podczas jednego wesela? Tym bardziej... Nadanie dziecku imienia będącego nazwą tkaniny lub kojarzącego się z marką aparatu fotograficznego? Hm...

Ulubione imiona celebrytów

Tendencji w wyborze imion dla dzieci jest zawsze kilka. Część rodziców stawia na imiona klasyczne i zawsze modne, część – na oryginalne. Wśród tych drugich spotkać można staropolskie imiona, ale nieraz zupełnie już zapomniane (choć zwykle mające znanych i bardzo szlachetnych patronów) lub te zagraniczne, rodem z amerykańskich filmów lub brazylijskich telenoweli, których pochodzenie trudno w ogóle odgadnąć.

Polskie gwiazdy również można podzielić według tego schematu: niektórzy aktorzy przytulają Zosie i Jasia, inni tulą Koko lub Urbana, jeszcze inni zapisują w metrykach imiona znalezione w kronice Długosza. Może chcą w ten sposób podkreślić swoją oryginalność, pomysłowość czy światowość? A może po prostu liczą na to, że niezwykłe imię zapewni ich potomkowi niezwykłe życie?

Gwiazdy często wybierają oryginalne imię dla dziecka, ponieważ w ten sposób chcą podkreślić jego wyjątkowość. Nie biorą pod uwagę tego, że nietypowe imię może budzić w społeczeństwie różne reakcje, ponieważ wiedzą, że ich dzieci i tak nie będą zwyczajne.

Wejdźcie do naszej galerii i zobaczcie, jak polscy celebryci nazwali swoje pociechy. 

Nowe przepisy dotyczące nadawania imion 

Nadanie maluchowi urodzonemu w Polsce imienia Fabienne czy Lea jest możliwe, gdyż od 2015 roku w naszym kraju obowiązuje ustawa zezwalająca rodzicom na nadawanie dzieciom imion obcojęzycznych. 

Wcześniej można było to zrobić tylko wówczas, gdy któreś z rodziców było cudzoziemcem. Przepisy zaznaczają jednak, że nie można nadawać imion w formie zdrobniałej. Zniknął zapis, że imiona żeńskie muszą kończyć się na samogłoskę "a", pojawił się natomiast ten mówiący o tym, że imię w powszechnym rozumieniu powinno określać płeć dziecka. Nie ma więc problemów z nadaniem córeczce imienia Elizabeth czy Helen, bo to od wieków imiona kojarzone z kobietami. Inna sprawa – po co to robić, skoro są to po prostu zagraniczne odpowiedniki Elżbiety i Heleny.

Czytaj: Lista imion zakazanych

M jak mama - Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom