Kiedyś popularne, dziś zapomniane. A to imię wszyscy doskonale znamy

2024-05-03 9:04

To męskie imię jest doskonale znane, ba!, jest jednym z popularniejszych w naszym kraju. Mimo to rodzice pomijają je w swoich wyborach. W 2023 nazwano tak zaledwie 29 chłopców, częściej jest wybierane jako drugie imię.

Kiedyś popularne, dziś zapomniane. A to imię wszyscy doskonale znamy
Autor: Getty Images Kiedyś popularne, dziś zapomniane. A to imię wszyscy doskonale znamy

"Marian, tu jest jakby luksusowo!" - ten cytat doskonale znają wszyscy fani filmu "Kogel-mogel". Popularność produkcji nie słabnie, jednak imię docenta Wolańskiego nie jest już tak chętnie wybierane przez rodziców, szukających imienia dla swojego syna.

Według bazy PESEL, imię Marian nosi 128 983 mężczyzn w Polsce. To jedno z popularniejszych imion w naszym kraju, Marian wyprzedza imiona takie jak Edward, Władysław czy Sylwester (a one też nie znajdują się na dole zestawienia). 148 819 mężczyzn ma na drugie imię Marian.

A co z małymi Mariankami? Tu liczby są o wiele, wiele niższe. W 2023 roku przyszło na świat zaledwie 29 Marianów. Więcej, 262 chłopców, dostało tak na drugie imię.

Co powinniśmy wiedzieć o imieniu Marian? Sprawdź, co znaczy to imię i jaki jest idealny zawód dla Mariana.

Spis treści

  1. Skąd pochodzi imię Marian?
  2. Jaki jest Marian?
  3. Kiedy są imieniny Mariana?
Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Skąd pochodzi imię Marian?

Marian to imię męskie łacińskiego pochodzenia, oznacza należącego do rodu Mariuszów.

Żeńskim odpowiednikiem imienia Marian jest Marianna. To imię noszą 116 193 kobiety w Polsce, a w 2023 roku urodziły się 544 małe Marianki.

Przeczytaj także: Oto najpopularniejsze imiona 2023 roku! Króluje "Mądrość" i "Ten, który zwycięża"

Jaki jest Marian?

Jak czytamy w imienniku mjakmama24.pl, Marian jest stały w uczuciach, w życiu kieruje się zasadami. To życzliwy człowiek, który nie lubi hałasu i roztacza pozytywną aurę. Idealny zawód? Marian sprawdzi się np. jako urzędnik lub malarz.

Przeczytaj także: Sentymentalne czy oryginalne? Oto ranking drugich imion nadanych w 2023 roku

Kiedy są imieniny Mariana?

Marian to jeden z tych szczęśliwców, który może wybrać datę do świętowania. Imieniny Mariana obchodzimy: 9 lutego, 16 lutego, 29 kwietnia, 30 kwietnia, 1 lipca, 19 sierpnia, 11 października oraz 17 października.

Jak zdrabniać imię Marian? Na przykład Marianek, Marianuś, Maniek, Mario. A jakie są znane osoby, noszące to imię? To m.in. autor słynnego elementarza, Marian Falski, aktorzy Marian Kociniak i Marian Opania oraz "żelazny Marian", czyli prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś.

Nie brakuje też fikcyjnych Marianów - to wspomniany już bohater filmu "Kogel-mogel", Marian Wolański, ale i np. Marian Koniuszko ze "Zmienników" czy Marian Paździoch ze "Świata według Kiepskich".

Jeśli zastanawiasz się, czy Marian to imię świętego, to odpowiedź jest twierdząca - nosił je męczennik, św. Marian z Numidii.

Znasz jakiegoś Mariana?

Przeczytaj także: Krótkie imiona dla dzieci o ładnym brzmieniu. Nie musisz sięgać po zagraniczne trendy

Nadopiekuńcza czy wyluzowana? Jakim rodzicem będziesz?

Pytanie 1 z 10
Musisz przygotować plan porodu. Co jest dla ciebie najważniejsze?