Czy warto nadać dziecku drugie imię? Sprawdź, co o tym zwyczaju sądzą inni rodzice

2022-07-11 19:56

W niektórych regionach Polski nadawanie drugiego imienia to wielopokoleniowa tradycja. Dlaczego dzieciom nadawane jest drugie imię? Czy posiadanie dwóch imion nie stanowi przeszkody? Plusy i minusy drugiego imienia.

Drugie imiona w Polsce
Autor: Getty images Ranging drugich imion w Polsce

Drugie imię to w niektórych rodzinach wieloletnia tradycja. Drugim imieniem rodzina oddaje często hołd dziadkom czy świętym patronom.

To piękny zwyczaj, ale czasem może uprzykrzyć dziecku życie. Na pewno każdy z nas zna przynajmniej jedną osobę, która posługuje się jakimś imieniem, ale nie jest ono tym, które widnieje w papierach: bo drugie imię podobało się jej bardziej niż pierwsze, albo bardziej podobało się babcie, która miała decydujący głos w rodzinie...

Jakie są plusy i minusy nadawania drugiego imienia dziecku? Spytaliśmy o to rodziców.   

Spis treści

  1. Powody, dla których rodzice nadają dziecku drugie imię
  2. Plusy posiadania dwóch imion
  3. Minusy posiadania dwóch imion
  4. Czy można nadać dziecku więcej niż dwa imiona
  5. Najpopularniejsze drugie imiona nadawane dziewczynkom
  6. Najpopularniejsze drugie imiona nadawane chłopcom
M jak mama - Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom

Powody, dla których rodzice nadają dziecku drugie imię

  1. Święty patron - wielu rodziców chce, aby dziecko posiadało świętego patrona dlatego wybiera dla malucha drugie imię, które odpowiada imieniu popularnych świętych. Szczególnie dotyczy to dzieci, których pierwsze imię jest nowoczesne lub zapożyczone z innego języka. Zdarza się też, że rodzice chcą aby dziecko miało więcej patronów.
  2. Imię po zmarłych przodkach - zdarza się, że rodzice chcą upamiętnić zmarłych przodków, nadając dzieciom ich imiona jako drugie. Często są to imiona po pradziadkach lub dziadkach, ale też innych członkach rodziny.
  3. Imię po żyjących przodkach - często rodzice chcą zrobić przyjemność swoim rodzicom, dodając do imion swoich maluchów drugie imię, noszone przez dziadków dziecka.
  4. Problemy z podjęciem decyzji - drugie imię może być po prostu efektem niezdecydowania rodziców, którym podobają się dwa imiona.
  5. Rodzinna tradycja - w wielu rodzinach nadawanie drugiego imienia jest tradycją.

Plusy posiadania dwóch imion

Posiadanie dwóch imion ma pewne plusy dla dziecka. Jakie?

  1. Drugie imię - szczególnie u osób z pospolitym pierwszym imieniem i nazwiskiem - pozwala na sprawniejszą identyfikację.
  2. Może okazać się, że dziecku w przyszłości nie spodoba się jego pierwsze imię - wtedy ma do wyboru drugie, którego może swobodnie używać.

Minusy posiadania dwóch imion

  1. Drugie imię należy wpisywać we wszystkich urzędowych dokumentach. Szczególnie jest to uciążliwe, jeśli dziecko posiada długie pierwsze imię i nazwisko.
  2. Drugie imię może się dziecku bardzo nie podobać, a czasem nawet być dla niego powodem do wstydu, dlatego jeśli rodzice zdecydują się na drugie imię, nie powinna ponosić ich wyobraźnia. Drugie imię, tak jak i pierwsze powinno być dokładnie przemyślane.
  3. Posiadanie drugiego imienia może sprawić, że część rodziny będzie wołać do malca pierwszym imieniem, a część - drugim. To nie potrzebne zamieszanie, zwłaszcza jeśli "wygra" opcja drugiego imienia - wtedy w dokumentach widnieć będzie inne imię niż to, na które reagować będzie dziecko. 

Czytaj równieżGdy imię pasuje do znaku zodiaku, dziecko czekają same sukcesy - twierdzą astrolodzy. U was się zgadza?

Uważnie wybierz imię dla dziecka, bo może ono wpłynąć na jego wygląd. Jak?

Czy można nadać dziecku więcej niż dwa imiona

W Polsce dopuszczalne jest nadawanie maksymalnie dwóch imion - reguluje to ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego. Co zaskakujące - drugie imię nie musi być przypisane do płci dziecka. Bardzo często chłopcom daje się na drugie Maria.

Najpopularniejsze drugie imiona nadawane dziewczynkom

  1. Maria
  2. Anna
  3. Zofia
  4. Magdalena
  5. Helena
  6. Katarzyna
  7. Aleksandra
  8. Julia
  9. Wiktoria
  10. Małgorzata.

Aktualne statystyki, dotyczące najpopularniejszych drugich imion dla dziewczynek w 2021 roku, znajdziesz na stronie www.dane.gov.pl

Najpopularniejsze drugie imiona nadawane chłopcom

  1. Jan
  2. Piotr
  3. Józef
  4. Stanisław
  5. Michał
  6. Krzysztof
  7. Paweł
  8. Tomasz
  9. Andrzej
  10. Franciszek

Aktualne statystyki, dotyczące najpopularniejszych drugich imion dla chłopców w 2021 roku, znajdziesz na stronie www.dane.gov.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza