Nadano je tylko 2 dziewczynkom. To imię dosłownie oznacza "serduszko"

2023-09-10 10:04

To piękne imię zna każdy wielbiciel literatury, choć nawet w ksiażkach występuje stosunkowo rzadko. Najbardziej rozsławił je Szekspir i L. M. Montgomery. W prawdziwym życiu nie cieszy się popularnością, choć znaczenie imienia jest piękne i szlachetne.

noworodek w koszyczku w kształcie serca
Autor: Getty images Nadano je tylko 2 dziewczynkom. To imię dosłownie oznacza "serduszko

Kordelia, bo o tym imieniu mowa pochodzi od słowa corduulm, czyli "serduszko". Istnieje zresztą inne imię, o tym samy brzmieniu i znaczeniu - Kordula. Mimo pięknego znaczenia ani jedno, ani drugie nie cieszy się w Polsce popularnością, choć wbrew pozorom, to Kordula występuje w rejestrach PESEL częściej: w naszym kraju żyje ich obecnie 125. Kordelii jest tylko 18 (w ubiegłym roku urodziły się dwie Kordelie), a to właśnie to imię występuje w znanych wszystkim książkach. 

Kordelia to imię, które wybrał dla jednej ze swych bohaterek sam Wiliam Szekspir. W jego tragedii "Król Lear" tak nazywa się najmłodsza z córek Leara. Choć jest bohaterka drugoplanową, to jednak istotną, stanowi przeciwieństwo swoich sióstr. W przeciwieństwie do nich, kocha ojca i nie traktuje go lekceważąco. Te cechy nadane Kordelii przez Szekspira, wiele mówią o charakterze osób o tym imieniu: "serce" w słowie Kordelia zobowiązuje do szlachetności, miłości i uczciwości.

Kolejna znana Kordelia to Lady Fitzgerald - postać, można powiedzieć, podwójnie fikcyjna, bo wymyślona przez nie istniejącą, ale jak dobrze znaną wszystkim, Anię Shirley. Tytułowa bohaterka serii książek o Ani z Zielonego Wzgórza, to postać stworzona przez Lucy Maud Montgomery. Była marzycielką i pełną kompleksów sierotką, która pragnęła być bogatą arystokratką o kruczoczarnych włosach i fiołkowych oczach. I taką właśnie Kordelię stworzyła w swojej wyobraźni, choć w przeciwieństwie do Szekspira, uważała to imię przede wszystkim za romantyczne. W kolejnych częściach powieści Kordelia występuje ponownie jako córeczka najbliższej przyjaciółki Ani. Diana Wright nadała takie imię córce, na cześć Ani Shirley.

Według Księgi Imion Kordelia jest uczuciowa, otwarta, choć naiwna w swej dobroci. Chętnie pomaga innym i zawsze jest gotowa do poświęceń. Często przez to cierpi, bo inni wykorzystują jej dobroć i wiarę w ludzi. Kordelia obchodzi imieniny 22 października, a najczęstsze zdrobnienia tego imienia to Kordelka lub Kordelcia. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza