Nosi je młodsza córka Szymona Hołowni. Imię iście królewskie

2023-11-03 14:41

Kiedyś to żeńskie imię było bardzo popularne, nosi je więc sporo kobiet, które dziś są już babciami. To także imię wielu królowych, które zapisały się na kartach historii różnych krajów.

Nosi je młodsza córka Szymona Hołowni. Imię iście królewskie
Autor: Getty Images Nosi je młodsza córka Szymona Hołowni. Imię iście królewskie

Do najpopularniejszych imion nadawanych obecnie dziewczynkom należą Zofia, Zuzanna, Hanna czy Julia. Niektórzy preferują jednak inne, tradycyjne imiona żeńskie, które łatwo się zdrabnia, a przy tym nikt nie ma problemu z ich wymową czy odmianą, tak jak ma to miejsce w przypadku imion unisex czyli imion neutralnych płciowo.

Szymon Hołownia dla swojej drugiej córki wybrał imię iście królewskie. Brzmi pięknie i dostojnie, nosiło je wiele królowych.

Spis treści

  1. Piękne choć nieco zapomniane imię
  2. Sławne osoby noszące to królewskie imię
  3. Jak je zdrabniać?
Jakie są najdziwniejsze imiona dla dzieci?

Piękne choć nieco zapomniane imię

Piękne imię Elżbieta w 2022 roku otrzymało w Polsce jedynie 138 dziewczynek. Wśród nich znalazła się młodsza córeczka polityka Szymona Hołowni. Obecnie nie cieszy się więc ono szczególną popularnością, choć w sumie nosi je 420 tysięcy osób w Polsce.

"Dziś o świcie przywitaliśmy z Ulą na świecie naszą cudowną, drugą córeczkę, Elżbietę Wandę. Moje obie Bohaterki odpoczywają i nabierają sił" - pisał Szymon Hołownia na Instagramie tuż po narodzinach drugiej pociechy.

Młodsza córka Szymona Hołowni urodziła się w styczniu 2022 roku. Polityk ma także starszą córkę, dla której również rodzice wybrali tradycyjne imię: Maria.

Elżbieta to imię pochodzenia biblijnego, wywodzi się z języka hebrajskiego i oznacza "Bóg mą przysięgą". Właśnie takie imię miała nosić matka Jana Chrzciciela a także wiele innych kobiet które uważane są w Kościele katolickim za święte.

Uważa się, że Elżbieta jest pewna siebie, zdeterminowana, dystyngowana i pełna klasy. W życiu kieruje się jasnymi zasadami i ma konserwatywne poglądy. Jak w mediach społecznościowych przekazał polityk, do tej listy najwyraźniej dodać trzeba: "uważa sen za zbędny wynalazek starych ludzi".

Sławne osoby noszące to królewskie imię

Do grona znanych osób, które zapisały się na kartach historii można zaliczyć np. królową Elżbietę II, panującą przez ponad 70 lat, co czyni ją najdłużej panującą w historii kobietą – głową państwa. Jej imienniczka Elżbieta I Wielka z Tudorów, przyczyniła się do rozkwitu gospodarczego Wielkiej Brytanii a czasy jej panowania nazwano epoką elżbietańską.

Inną władczynią o tym imieniu była Elżbieta Bawarska znana pod pseudonimem Sisi cesarzowa Austrii i królowa Węgiel. Także w Polsce mieliśmy kiedyś królową Elżbietę Bośniaczkę, która była żoną Ludwika Węgierskiego.

W Kościele katolickim wzmianka o świętej Elżbiecie jako matce Jana Chrzciciela pojawia się w Ewangelii wg św. Łukasza. Biblia wspomina o niej jako o brzemiennej krewnej Marii, matki Jezusa. Scena spotkania znana jest pod nazwą "nawiedzenie świętej Elżbiety".

Czytaj też: Wybrano najpiękniejsze imię na świecie. Zdziwicie się, ile Polek je nosi

Jak je zdrabniać?

Najprościej: Ela. Zdrobnień imienia Elżbieta jest jednak dużo więcej:

  • Elcia
  • Elka
  • Elusia
  • Elunia
  • Elżunia
  • Elżbietka
  • Halszka.

Od imienia Elżbieta pochodzą takie imiona jak Eliza, Elza, Izabela, Liza, Halżbieta czy Alżbieta.

Jakie imię powinnaś nadać swojej córce?

Pytanie 1 z 6
Czy lubisz swoje imię?