Te imiona nosili monarchowie. Iście królewskie i piękne — dla dziewczynek i chłopców

2023-09-10 18:01

Imiona, które dosłownie nosili niegdyś królowie i królowe. Brzmiały niezwykle dostojnie, ale znaczenie niektórych może zaskoczyć. Czy dziś królewskie imiona cieszą się popularnością?

Noworodek
Autor: Getti Images Te imiona nosili monarchowie. Iście królewskie i piękne — dla dziewczynek i chłopców

Wybór imienia dla dziecka podyktowany jest niekiedy modą, popularnością lub sentymentem. Dla syna niekiedy wybieramy imię po naszym dziadku, a dla córki po babci. Dawne imiona wracają do łask, ale nie zawsze trafiają do pierwszej dziesiątki.

Te imiona nosili monarchowie i jak na władców i władczynie przystało, mają piękne brzmienie i są iście królewskie. Może któreś z nich nosi wasza pociecha?

Sprawdzamy popularność imion królów i królowych, a także ich wyjątkowe znaczenie.

Zobacz także: Oto nowy król, Polacy go pokochali. Najnowszy ranking imion dla dzieci 2023

Spis treści

  1. Imiona, które nosiły polskie królowe
  2. Imiona polskich władców
Jakie są najdziwniejsze imiona dla dzieci?

Imiona, które nosiły polskie królowe

Te imiona nosiły prawdziwe królowe. Część z nich wciąż cieszy się dużą popularnością. Inne nadawane dość rzadko, ale brzmią niezwykle pięknie i dostojnie.

Elżbieta

Imię Elżbieta tyczy się kobiety niezwykle eleganckiej, dystyngowanej i pełnej klasy. Imię to pochodzi ze starohebrajskiego i oznacza „Bóg jest moją przysięgą” lub „Bóg jest moją doskonałością”.

Niezwykle popularne w dawnych czasach. W pierwszej połowie 2023 roku imię Elżbieta wybrano dla 66 dziewczynek.

Elżbieta potrafi kierować ludźmi. Jest sprytna, pełna majestatu i niezwykle pewna siebie. Ma cechy prawdziwej królowej, gdyż kroczy obraną przez siebie drogą i nie ulega wpływom innych.

Jadwiga

W pierwszej połowie tego roku imię Jadwiga nadano 102 dziewczynkom. Imię to wywodzi się ze starogermańskiego i oznacza „walka”. Doskonale pasujące do królowej.

Jadwiga jest przedsiębiorcza, nie okazuje zmęczenia. Jest niczym wicher, którego nie można powstrzymać. Wyróżnia się inteligencją, zaradnością i rozsądkiem. Lubi podnosić swoje kwalifikacje i poszerzać wiedzę.

Anna

W tym roku imię Anna wybrano dla 792 dziewczynek. Iście królewskie znaczenie tego pochodzącego z języka hebrajskiego imienia oznacza „wdzięk i łaskę”.

Anna jest kobietą wrażliwą, energiczną i bardzo pomysłową. Do tego uwielbia wydawać rozkazy i wymuszać posłuszeństwo.

Katarzyna

Imię Katarzyna pochodzi od greckiego słowa katharos, co oznacza „czysta, bez skazy”. W Polsce pojawiło się od XIII wieku. W połowie tego roku wybrano je dla 177 dziewczynek.

Katarzyna nie ma bynajmniej spokojnego i łatwego charakteru. Dość łatwo traci zimną krew i często pragnie, aby wszystko toczyło się wokół niej. Starannie wybiera przyjaciół i otacza się znanym gronem, zaufanych ludzi.

Barbara

Imię Barbara pochodzi z greckiego i choć oznacza kobietę spokojną, pewną siebie i niezwykle szlachetną, to oznacza „barbarzyńcę”.

W tym roku imię Barbara wybrano dla 447 córek.

Barbara lubi otaczać ludzi opieką. Jest bardzo niezależna i uczuciowa. Bywa skryta i ma skłonności do leniuchowania. Nieco kapryśna i pobudliwa. Ceni sobie swobodę w działaniu i lubi wyrażać siebie poprzez sztukę.

Konstancja

Konstancja pochodzi z języka łacińskiego. Oznacza „silny, niezmienny”. W pierwszej połowie 2023 roku imię Konstancja nadano 37 dziewczynkom.

Konstancja jest kobietą bardzo pomocną i wrażliwą. Nie lubi nudy. Zdecydowanie woli działać. Dobrze odnajduje się na spotkaniach towarzyskich. Otwarta, śmiała, pełna energii i przebojowości. Niekiedy bywa nieodpowiedzialna.

Eleonora

Eleonora to niezwykle piękne i oryginalne imię. W Polsce nie cieszy się dużą popularnością. W tym roku wybrano to imię tylko dla 14 dziewczynek.

Imię Eleonora pochodzi z języka arabskiego i oznacza „Bóg jest moim światłem”.

Eleonora jest kobietą o silnym charakterze, wytrwałą i odważną. Życie traktuje niezwykle poważnie i ma zdolność do wywierania dużego wpływu na ludzi.

Imiona polskich władców

Choć mogłoby się wydawać, że część imion dawnych władców jest już staroświecka, to rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Te imiona wciąż cieszą się mniejszą lub większą popularnością.

Mieszko

Imię Mieszko pochodzi ze słowiańskiego i oznacza „zdobywać sławę”. Nosił je pierwszy władca Polski. Symbol męstwa, odwagi i miłości do ojczyzny.

W pierwszej połowie 2023 imię Mieszko nadano 205 chłopcom.

Mieszko jest bardzo pracowity, zaangażowany w powierzone mu zadania. Dąży do osiągnięcia wyznaczonego celu. Otacza się dużym gronem przyjaciół, bo łatwo nawiązuje relacje z innymi ludźmi.

Otwarty na nowe doświadczenia i wyzwania.

Bolesław

Imię Bolesław brzmi dumnie. Nosił je pierwszy król Polski.

Imię Bolesław pochodzi ze starosłowiańskiego i oznacza „Bardzo sławny” lub „Ten, który zdobył większą sławę”.

W tym roku imię Bolesław wybrano dla 24 chłopców.

Bolesław ma twórczy umysł. Jest pracowity, odpowiedzialny, przyjacielski i ambitny. Trudno mu usiedzieć w jednym miejscu.

Kazimierz

Imię Kazimierz wybrano w tym roku dla 294 chłopców. Również pochodzi ze starosłowiańskiego i oznacza „Ten, który niszczy pokój”.

Kazimierz to osoba, którą można kochać albo nienawidzić. Zdarza się, że uważa się za nieomylnego. Doskonale potrafi kierować ludźmi. Lubi rywalizację, a do tego jest bardzo aktywny i pracowity.

Ludwik

Ludwik to imię pochodzi ze starogermańskiego i oznacza „wsławiony w walce”. W pierwszej połowie 2023 roku wybrano je dla 56 chłopców.

Ludwik jest dość nietuzinkowy. Lubi spotkania towarzyskie, życie w dobrobycie i ma bardzo dużą wyobraźnię. Wyróżnia się dobrą intuicją, klasą i drygiem do interesów.

August

Imię August pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego „dostojny”, „boski”. W Polsce imię to jest znane od XIII wieku.

W pierwszej połowie 2023 roku imię to nadano tylko 10 chłopcom.

August jest osobą bardzo ambitną. Spędza dużo czasu na poszerzaniu swojej wiedzy. Jest ciekawy świata, pracowity i sumienny. Wytrwale doprowadza wszystkie sprawy o celu.

Henryk

Imię Henryk pochodzi z germańskiego. Jak na prawdziwie królewskie imię oznacza „potężny”, „bogaty”.

W tym roku imię Henryk wybrano 440 razy.

Henryk jest prawdziwym domatorem. Ceni sobie tradycję, spokój i przyjaźń bliskich mu osób. Bywa jednak dość uparty i nie lubi, jak ktoś udziela mu rad. Prawdziwy indywidualista, wyróżniający się elegancją i wysoką kulturą osobistą.

Jan

Wśród królewskich imion to jest najpopularniejsze. Tylko w pierwszej połowie tego roku wybrano je dla 2848 chłopców. W 2022 zajęło drugie miejsce wśród najczęściej nadawanych imion dla chłopców.

Imię Jan pochodzi z hebrajskiego i oznacza „cieszący się boską łaską”.

Jan jest bardzo pracowity i inteligentny. Ważna jest dla niego sprawiedliwość, kultura i obyczaje. Pewny siebie i uparty. Często ma racje i trzyma się wyznaczonej przez siebie drogi. Doskonały organizator. Wychodzi z założenia, że jeżeli coś ma być zrobione dobrze, to musi to zrobić sam.

Czytaj także: Dzieci o tych imionach są szlachetne, mają piękny i dobry charakter. Nazwałabyś tak swojego malucha?

Najrzadsze imiona dla dziewczynek w 2022 roku. Wiele z nich wybrano tylko 2 razy

Krótkie imiona dla dzieci o ładnym brzmieniu. Nie musisz sięgać po zagraniczne trendy