Nowoczesne imiona dla chłopców i dla dziewczynek

2020-06-05 10:16

Nowoczesne imiona dla chłopców i dla dziewczynek nie są w ostatnich latach tak popularne jak te staropolskie. Część rodziców chce jednak nadać swojemu synowi czy córce imię oryginalne. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy nasze zestawienie nowoczesnych imion dla chłopców i dziewczynek.

Nowoczesne imiona dla chłopców i dla dziewczynek
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com

Spis treści

 1. Które nowoczesne imiona wybieramy najczęściej?
 2. Zdrobnienia imion i imiona niewskazujące na płeć

Nowoczesne imiona dla chłopców i dziewczynek, jeśli spojrzymy na opublikowaną przez Ministerstwo Cyfryzacji listę imion najczęściej nadawanych w 2019 roku noworodkom, nie należą do szczególnie popularnych.

Od lat w rankingu królują albo imiona tradycyjne, które jeszcze 20 czy 30 lat temu nosili niemal wyłącznie przedstawiciele starszego pokolenia – np. Antonina, Zofia, Franciszek, Stanisław – lub te, które Polacy nadają swoim pociechom chętnie i nieprzerwanie od lat kilkudziesięciu – Alicja, Aleksandra, Natalia, Jakub, Filip czy Wojciech. 

Które nowoczesne imiona wybieramy najczęściej?

Jeśli jednak rodzice zdecydują się na wybór nowoczesnego imienia dla dziecka, na jakie najczęściej stawiają? Najpopularniejszymi nowoczesnymi imionami dla chłopców są: Oliwier (3202 nadanych imion w 2019 roku), Oskar (2398 małych Oskarów urodzonych w 2019 roku) Alan (2006 nadań imienia w 2019 roku), Fabian (1555 nowo narodzonych Fabianów w 2019 roku) oraz Natan (1273 w 2019). Wśród nowoczesnych imion dla dziewczynek zdecydowanie zwycięża Oliwia (4858 nadań imienia w 2019 roku), Nadia (2506 w 2019) oraz Kornelia (2357).

Wśród nowoczesnych imion dla chłopców i dziewczynek dominują spolszczone wersje imion zagranicznych – często pisane w różnych wersjach. W zestawieniu znajdziemy cały czas jeszcze obco brzmiącego Brajana czy oswojoną już Blankę, Fabiana bądź Ariela. Nowym trendem jest również nadawanie dzieciom zdrobnionych imion.

Poniżej przedstawiamy listę najciekawszych nowoczesnych imion dla chłopców i dziewczynek – po 20 dla każdej z płci.

Nowoczesne imiona dla chłopców:

 1. Olivier
 2. Aleks
 3. Brajan
 4. Leo
 5. Kevin
 6. Natan
 7. Nicolas
 8. Xavier
 9. Aaron
 10. Alan
 11. Denis
 12. Noah
 13. Ariel
 14. Alek
 15. Milo
 16. Dacjan
 17. Tymon
 18. Fabian
 19. Milan
 20. Martin

Poznaj również znaczenie imion męskich!

Nowoczesne imiona dla dziewczynek:

 1. Nikola
 2. Mia
 3. Wanesa
 4. Zoja
 5. Nel
 6. Lea
 7. Jessica
 8. Noemi
 9. Ines
 10. Samanta
 11. Emma
 12. Tola
 13. Amanda
 14. Laura
 15. Stella
 16. Lara
 17. Carmen
 18. Marika
 19. Melissa
 20. Miranda

Poznaj również znaczenie imion żeńskich!

Zdrobnienia imion i imiona niewskazujące na płeć

Warto pamiętać, że w 2015 roku weszła w życie ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego, na mocy której rodzice zyskali możliwość nadawania swoim dzieciom imion zdrobniałych. Synek nie musi być już Radosławem, a może Radkiem,  nie ma też problemu, by córeczkę nazwać Olą zamiast Aleksandrą. Do nowoczesnych imion dla chłopców i dziewczynek zaliczyć więc można również Wojtka, Maćka, Krzysia, Izę, Nelę, a nawet Anię (ale nie Annę!).

Kolejnym udogodnieniem wprowadzonym na mocy tej samej ustawy było postanowienie o możliwości nazwania dziecka imieniem, które nie wskazuje na jego płeć. Choć wśród polskich imion niełatwo takie znaleźć, wymienić warto takie angielskie przykłady: Morgan, Alex, Taylor czy Parker. W Polsce brzmią nowocześnie, w założeniu autorów ustawy miały jednak przede wszystkim ułatwiać kwestię nadania dziecku imienia rodzicom, z których jedno jest obcokrajowcem.

M jak mama - Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom
Dobrze wiedzieć

Nowoczesnymi imionami obdarowują też swoje dzieci polskie gwiazdy. Synek Krzysztofa Ibisza i Anny Nowak-Ibisz to Vincent, Roman Polański nazwał z kolei swojego  potomka Elvisem. Córeczka Roberta Leszczyńskiego ma na imię Vesna, a Katarzyny Skrzyneckiej – Alikia. Oryginalnie i nowocześnie nazywają się również córki Katarzyny Figury – Koko Claire i Kaszmir Amber. 

Sprawdź, czy znasz daty najpopularniejszych imienin

Pytanie 1 z 7
Józef obchodzi imieniny:

Polecamy też:

Najpopularniejsze imiona

Jak dziwne imiona wpływają na życie dzieci?

Czy oryginalne imię dla dziecka to dobry pomysł?

Czym się kierować, wybierając imię dla dziecka?