Piękne imię dla chłopca, jednak zupełnie niedoceniane. Oznacza "wonny olejek"

2024-05-17 14:37

Próżno szukać go wśród najpopularniejszych imion dla chłopców, a jednak trzeba przyznać, że ma wszystko, co potrzeba: brzmi dostojnie, dobrze się zdrabnia, nie sprawia problemów w pisowni. Dlaczego więc jest w Polsce tak rzadkie?

Piękne imię dla chłopca, jednak zupełnie niedoceniane. Oznacza wonny olejek
Autor: Getty Images Piękne imię dla chłopca, jednak zupełnie niedoceniane. Oznacza "wonny olejek"

Być może jest to przypadek, jednak w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych imion dla chłopców w 2023 roku znalazło się tylko jedno imię na literę "M". 4081 chłopców w Polsce otrzymało imię Mikołaj. Dziś jednak piszemy o innym, naszym zdaniem bardzo pięknym imieniu męskim, jakim jest Miron.

Choć jest to imię bardzo znanego w Polsce poety (chodzi oczywiście o Mirona Białoszewskiego), nie zdobyło szczególnej sławy.

Co może wydawać się zadziwiające, w kalendarzu wskazano trzy dni, w których Miron może obchodzić imieniny. Wszystkie terminy przypadają na sierpień.

Wybrano najpiękniejsze imiona na świecie.

Oznacza "wonny olejek"

Choć imię Miron zapewne wszystkim jest znane, zupełnie nie przekłada się to na jego popularność. W całym 2023 roku w Polsce nazwano nim jedynie 89 chłopców. Podobne w brzmieniu "Mirosław" otrzymało 46 chłopców. Oba zdrabniają się podobnie, za to Miron jest imieniem zdecydowanie rzadszym. Nosi je niewiele ponad dwa tysiące mężczyzn w Polsce.

Miron to imię pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa "myron" oznaczającego "wonny olejek" lub też "pachnidło". Co ciekawe, nosił je także jeden z najwybitniejszych greckich rzeźbiarzy, twórca słynnego "Dyskobola".

Miron może obchodzić imieniny w jednym z trzech terminów: 8, 17 lub 30 sierpnia. To wyjątkowy zbieg okoliczności, bo sytuacja, w której kilka dat imienin zbiega się w jednym miesiącu, nie należy do częstych.

Czytaj też: To imię znanego polskiego aktora. Znaczy "zwycięzca" i wciąż króluje w zestawieniach

Zdrobnienia imienia Miron

Miron to imię krótkie, jednak dość oficjalne w brzmieniu. Z tego względu wybierając je na imię dla synka, warto wiedzieć, jak je zdrabniać. Nawet jeśli podoba nam się jego podstawowa forma, z pewnością znajdzie się ktoś, kto będzie je zdrabniał. Miron można zdrabniać jako:

 • Mirek,
 • Mironek,
 • Miruś,
 • Mironuś,
 • Mironunio,
 • Mirunio,
 • Mirusio,
 • Ronek,
 • Ronio,
 • Roniu,
 • Ronuś.

Tak samo brzmi w języku rosyjskim, natomiast jego angielskim, francuskim i ukraińskim odpowiednikiem jest Myron.

Jaki jest Miron?

Czy Miron to dobry wybór na imię dla dziecka? Naszym zdaniem tak, ale najważniejsze są tutaj preferencje rodziców. Jeśli chodzi o charakter mężczyzn o imieniu Miron, w imienniku czytamy, że Miron jest wiernym mężem i odpowiedzialnym ojcem oraz potrafi poświęcić się dla innych. Nosząca to imię osoba jest duszą towarzystwa i prawdziwym liderem.

Jego żeńskim odpowiednikiem jest imię Mirona.

Jak powinien mieć na imię twój synek?

Pytanie 1 z 6
Jaki obraz powiesiłabyś sobie na ścianie?