To imię znanego polskiego aktora. Znaczy "zwycięzca" i wciąż króluje w zestawieniach

2024-05-12 7:01

To imię męskie kojarzy się z pokoleniem dziadków, jednak nie do końca. W końcu każdego roku rodzi się wielu chłopców, którym rodzice nadają właśnie to imię, jego popularność nie słabnie. To też imię aktora, którego głos kojarzą również młodzi widzowie - szczególnie fani "Smerfów" lub "Króla Lwa".

To imię znanego polskiego aktora. Znaczy zwycięzca i wciąż króluje w zestawieniach
Autor: Getty Images To imię znanego polskiego aktora. Znaczy "zwycięzca" i wciąż króluje w zestawieniach

Pamiętasz, kto śpiewa piosenkę z czołówki "Smerfów", czyim głosem mówi Mufasa albo Obelix? Tak, dokładnie - chodzi o Wiktora Zborowskiego. A imię Wiktor jest tym, któremu dziś przyjrzymy się bliżej.

Według rejestru PESEL, w Polsce żyje 114 841 mężczyzn o imieniu Wiktor. Mniej jest np. Zdzisławów, Edwardów, Waldemarów i Bogdanów. A 46 799 mężczyzn ma na drugie imię Wiktor.

W 2023 imię Wiktor otrzymało 2 347 chłopców. To jedno z najpopularniejszych męskich imion, w rankingu znajduje się obok Michała, Oliwiera czy Maksymiliana. 446 urodzonych w ubiegłym roku chłopców ma na drugie imię Wiktor.

W 2022 roku urodziło się 2 709 Wiktorów, w 2021 roku 3 001, a w 2000 - 3 362. Jesteś ciekawa, co z żeńskim odpowiednikiem tego imienia? W 2023 roku przyszło na świat 2 531 Wiktorii, 1 141 dziewczynek otrzymało to imię jako drugie. To jedno z najczęściej wybieranych drugim imion w Polsce, znalazło się na piątym miejscu ubiegłorocznego zestawienia.

Tyle danych, czas na więcej informacji o imieniu Wiktor.

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Co znaczy imię Wiktor?

Wiktor to imię męskie łacińskiego pochodzenia. Co oznacza? Łacińskie "victor" to "zwycięzca". Żeńskim odpowiednikiem jest imię Wiktoria.

Imię Wiktor bez problemów rozpoznasz w innych językach. To m.in. Victor (jęz. angielski), Victorio (jęz. hiszpański), Viktor (jęz. niemiecki) czy Vittorio (jęz. włoski).

Przeczytaj także: Oto najpopularniejsze imiona 2023 roku! Króluje "Mądrość" i "Ten, który zwycięża"

Jaki jest Wiktor?

Jak czytamy w imienniku mjakmama24.pl, Wiktor to uczciwy i szlachetny mężczyzna, gotowy do poświęceń dla rodziny i przyjaciół. Ma bystry i chłonny umysł, jest również bardzo drobiazgowy, przywiązany do szczegółów i planowania. Wiktor wie, które zadanie mu się opłaci, jednak nie jest wyrachowany. Idealny zawód? To np. pisarz lub księgowy.

Znane osoby noszące to imię, to wspomniany już Wiktor Zborowski, ale lista jest o wiele dłuższa. To np. Victor Hugo, Wiktor Gomulicki, Victor Valdés, Wiktor Juszczenko czy jeden z pierwszych papieży, Wiktor III.

Przeczytaj także: "Genów nie wydłubiesz”. Wnuczki Wiktora Zborowskiego zadziwiają na scenie

Kiedy są imieniny Wiktora?

Wiktor to jeden z tych szczęściarzy, który może wybrać datę do świętowania. Imieniny Wiktora obchodzimy np. 25 lutego, 6 marca, 2 kwietnia, 8 maja, 8 sierpnia i 22 września.

Jak zdrabniać imię Wiktor? Masz wiele możliwości, m.in. Wiktorek, Wikuś, Wiktoreczek, Wiktoruś, Wikcio, Wikunio. To również różnego rodzaju "wariacje", typu: Torek, Tuniek czy Toktorek.

Znasz jakiegoś Wiktora?

Przeczytaj także: Naukowcy wskazali najpiękniej brzmiące imię dla chłopca. Wywołuje pozytywne emocje

Sonda
Wolisz imiona tradycyjne czy oryginalne?