Skandynawskie imię żeńskie zwiastuje sławę. Mało kto wie, że ma męski odpowiednik
W Polsce zaczęło być popularne w latach 70. ubiegłego wieku, ale nigdy nie wpadło na listę najczęściej wybieranych imion. W wariancie męskim należy do imion ultra rzadkich, więc warto je rozważyć, jeśli szukamy czegoś oryginalnego.

Mowa o imieniu Dagmara, któremu przypisuje się duńskie pochodzenie. Według etymologów powstało z połączenia słów dag „dzień” lub dago „dobry” oraz mar „dziewica” lub mari „sławny”. Posiadaczką tego imienia zwiastuje się w związku z tym sukcesy życiowe oraz sławę. Podkreśla się także ich mocną osobowość i wyróżnianie się z tłumu. Dagmary to według imienników osoby bardzo dbające o swój wizerunek, a także bardzo pilnujące swoich interesów.
Męski odpowiednik imienia Dagmara
Choć nie każdy o tym wie, istnieje także męski odpowiednik tego imienia. W jego sprawie w maju 2022 roku wypowiedziała się Rada Języka Polskiego. O opinię na ten temat poproszono RJP w prywatnej prośbie. Zapytano, czy forma Dagmar jako imię męskie jest prawidłowa. Oto co na ten temat odpisali językoznawcy:
„Nie istnieje pojęcie imion „prawidłowych” czy „nieprawidłowych”. Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego zarejestrował imię „Dagmar” w Pańskim akcie urodzenia, słusznie uznawszy, że spełnia ono warunki stawiane imionom noszonym przez Polaków (wskazuje na płeć, nie jest zdrobnieniem innego imienia i nie jest ośmieszające). Nie jest Pan zresztą jedynym Dagmarem w Polsce – w styczniu tego roku w bazie PESEL widniało 79 poświadczeń Pańskiego imienia jako pierwszego” – czytamy.
Dagmara i Dagmar to niszowe imiona
Zarówno męska wersja tego imienia jak i żeńska należą do rzadkich imion nadawanych w Polsce. W całym 2022 imię Dagmara jako pierwsze otrzymało tylko 101 dziewczynek, a imię Dagmar w tym samym roku nie wybrano ani razu. Można więc uznać jego męską formę za ultra rzadką.
W całej polskiej populacji aktualnie zarejestrowanych jest 31723 Dagmary i 101 Dagmarów.