Styczniowe imiona - jak dać na imię dziecku urodzonemu w styczniu?

2021-01-04 13:19

Jakie imię będzie najbardziej pasować do dziecka urodzonego w styczniu? Przeanalizowaliśmy kalendarz, by to sprawdzić.

Styczniowe imiona - jak dać na imię dziecku urodzonemu w styczniu?
Autor: Getty Images Jakie imię pasuje do dziecka urodzonego w styczniu?

Rodzisz w styczniu, a nie wybrałaś jeszcze imienia dla dziecka? Może na poniższej liście znajdziesz imię, które spodoba się tobie i twojemu partnerowi. Nie zapomnij o tym, by "przymierzyć" je do nazwiska - to ważne, by jedno i drugie do siebie pasowało.

Styczniowe imiona dla dzieci mogą, ale nie muszą być związane z imieninami, jakie wypadają w tym miesiącu. Można nadać dziecku imię, którego patron swój dzień obchodzi latem, by maluch miał więcej okazji w ciągu roku do świętowania.

Spis treści

  1. Imiona dla dziewczynek
  2. Imiona dla chłopców

Imiona dla dziewczynek

W styczniu imieniny obchodzą m.in.: Honorata (11.01), Weronika (13.01) i Martyna (30.01). Chyba większość Polaków kojarzy też, że w Dzień Babci, czyli 21.01, imieniny obchodzi Agnieszka.

Jakie znane kobiety przyszły na świat w styczniu? 29.01 urodziny obchodzi nasza noblistka Olga Tokarczuk, a 19.01 Justyna Kowalczyk - biegaczka narciarska, multimedalistka igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata.

Jeśli wolisz, żeby twoja córka obchodziła imieniny o innej porze roku, możesz dać jej na imię np. Zofia (15.05), Julita (30.07), Dagna (11.09) lub Inga (25.10).

Czytaj także: Jak powinnaś dać na imię swojej córce? Zrób TEST i sprawdź

Księga imion żeńskich i męskich - zobacz, co znaczy twoje imię

Imiona dla chłopców

Pierwszego dnia nowego roku imieniny obchodzi Mieszko - to imię nosił pierwszy historyczny władca Polski. Inne styczniowe imiona to np. Daniel (3.01) czy Miłosz (25.01). 6 stycznia to znane wszystkim święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara.

Imieniem pasującym do chłopca urodzonego w styczniu jest także January (imieniny obchodzi m.in. 19.01) - w języku angielskim to słowo oznacza właśnie... Styczeń!

8.01 to rocznica urodzin Kornela Makuszyńskiego, autora wielu bajek dla dzieci i młodzieży,  10.01 urodziny obchodzi znany polski aktor Wiktor Zborowski, a 27.01 urodził się Mozart - może więc to dobra okazja, by dziecku urodzonemu tego dnia dać na imię Amadeusz?

Imiona, które (dla przeciwwagi) w kalendarzu znajdują się w zupełnie innym miesiącu roku, to np. Robert (7.06) czy Cezary (22.08).

Czytaj także: Horoskop urodzeniowy na każdy dzień stycznia

Jak wybrać imię dla dziecka - 5 rad jak dobrze nazwać dziecko

M jak mama - Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom