Styczniowe imiona - jak dać na imię dziecku urodzonemu w styczniu?

2021-01-04 13:19 Dagmara Osińska
Styczniowe imiona - jak dać na imię dziecku urodzonemu w styczniu?
Autor: Getty Images Jakie imię pasuje do dziecka urodzonego w styczniu?

Jakie imię będzie najbardziej pasować do dziecka urodzonego w styczniu? Przeanalizowaliśmy kalendarz, by to sprawdzić.

Rodzisz w styczniu, a nie wybrałaś jeszcze imienia dla dziecka? Może na poniższej liście znajdziesz imię, które spodoba się tobie i twojemu partnerowi. Nie zapomnij o tym, by "przymierzyć" je do nazwiska - to ważne, by jedno i drugie do siebie pasowało.

Styczniowe imiona dla dzieci mogą, ale nie muszą być związane z imieninami, jakie wypadają w tym miesiącu. Można nadać dziecku imię, którego patron swój dzień obchodzi latem, by maluch miał więcej okazji w ciągu roku do świętowania.

Spis treści

  1. Imiona dla dziewczynek
  2. Imiona dla chłopców

Imiona dla dziewczynek

W styczniu imieniny obchodzą m.in.: Honorata (11.01), Weronika (13.01) i Martyna (30.01). Chyba większość Polaków kojarzy też, że w Dzień Babci, czyli 21.01, imieniny obchodzi Agnieszka.

Jakie znane kobiety przyszły na świat w styczniu? 29.01 urodziny obchodzi nasza noblistka Olga Tokarczuk, a 19.01 Justyna Kowalczyk - biegaczka narciarska, multimedalistka igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata.

Jeśli wolisz, żeby twoja córka obchodziła imieniny o innej porze roku, możesz dać jej na imię np. Zofia (15.05), Julita (30.07), Dagna (11.09) lub Inga (25.10).

Czytaj także: Jak powinnaś dać na imię swojej córce? Zrób TEST i sprawdź

Księga imion żeńskich i męskich - zobacz, co znaczy twoje imię

Imiona dla chłopców

Pierwszego dnia nowego roku imieniny obchodzi Mieszko - to imię nosił pierwszy historyczny władca Polski. Inne styczniowe imiona to np. Daniel (3.01) czy Miłosz (25.01). 6 stycznia to znane wszystkim święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara.

Imieniem pasującym do chłopca urodzonego w styczniu jest także January (imieniny obchodzi m.in. 19.01) - w języku angielskim to słowo oznacza właśnie... Styczeń!

8.01 to rocznica urodzin Kornela Makuszyńskiego, autora wielu bajek dla dzieci i młodzieży,  10.01 urodziny obchodzi znany polski aktor Wiktor Zborowski, a 27.01 urodził się Mozart - może więc to dobra okazja, by dziecku urodzonemu tego dnia dać na imię Amadeusz?

Imiona, które (dla przeciwwagi) w kalendarzu znajdują się w zupełnie innym miesiącu roku, to np. Robert (7.06) czy Cezary (22.08).

Czytaj także: Horoskop urodzeniowy na każdy dzień stycznia

Jak wybrać imię dla dziecka - 5 rad jak dobrze nazwać dziecko

M jak mama - Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE