Rodzisz w styczniu? Sprawdź, o czym powinnaś pamiętać

2020-12-30 14:21

Poród na początku roku to zawsze pewien stres, czy dziecko nie urodzi się wcześniej, w święta. Z drugiej strony styczniowe dzieci są zwykle pewne siebie, co dobrze rokuje na przyszłość. Co powinna wziąć pod uwagę kobieta, która rodzi w styczniu?

Rodzisz w styczniu? Sprawdź, o czym powinnaś pamiętać
Autor: Getty Images

Według statystyk na początku roku rodzi się więcej chłopców niż dziewczynek. Dzieci ze stycznia są podobno pewne siebie, bo zawsze są najstarsze w klasie, ale też mniej odporne na choroby – bo od małego narażone na mrozy i zimne wiatry. Jak dobrze przygotować się do narodzin styczniowego maluszka?

Spis treści

  1. Sylwester na domówce
  2. Kto pierwszy, ten skorzysta
  3. Rozważnie na parkiecie
  4. Żadnych drinków!
  5. Kiedy na pierwszy spacer?
  6. Śpiworek do fotelika

Sylwester na domówce

Jeśli masz termin porodu w drugiej połowie lub pod koniec stycznia, możesz wybrać się na sylwestra do znajomych. Domówki to najlepsza dla ciebie forma powitania nowego roku – nie będzie za głośno, nawet jeśli gospodarz zaproponuje tańce. Poza tym jeśli poczujesz się zmęczona, zawsze będziesz mogła schować się na chwilę w drugim pokoju, aby odpocząć.

Nie idź na bal do lokalu, bo zazwyczaj muzyka włączona jest tam na cały regulator, tymczasem badania pokazują, że hałas może sprzyjać zaburzeniom słuchu u dziecka w przyszłości. Lepiej też zrezygnować z sylwestrów organizowanych w plenerze. Po pierwsze: na takich imprezach zawsze jest głośno i tłoczno (w dużym ścisku ktoś może niechcący urazić cię w brzuch). Po drugie: stanie – nawet krótkie – na mrozie może skończyć się infekcją, a choroba w ostatnich tygodniach ciąży nie jest ci do niczego potrzebna.

Czytaj także: Sylwester w domu: pomysły na dobrą zabawę bez wychodzenia na wielki bal

Kto pierwszy, ten skorzysta

W wielu miastach i gminach pierwsze dziecko urodzone w nowym roku dostaje darmową wyprawkę, nagrody pieniężne albo drobne prezenty. Jeśli urodzisz 1 lub 2 stycznia, sprawdź to koniecznie. Może się okazać, że już na starcie życia twoje dziecko okaże się prawdziwym szczęściarzem. Pamiętaj o rejestracji noworodka w USC i o wolnym dniu 6 stycznia (święto Trzech Króli).

Czytaj także: Formalności po narodzinach dziecka - o czym i kiedy trzeba pamiętać?

Rozważnie na parkiecie

Ruch w ciąży, a więc i taniec, jest dla ciebie jak najbardziej dozwolony. Taniec poprawia krążenie, pracę układu oddechowego i wzmacnia mięśnie. Jednak z dużym brzuchem pewnie nie będzie ci łatwo szaleć na parkiecie, dlatego w ostatnim miesiącu ciąży postaw raczej na wolne tańce przytulańce, które nie wymagają podrygiwania i skakania. Pamiętaj, aby się zbytnio nie męczyć, a jeśli poczujesz się źle, przerwij i odpocznij.

Czytaj także: Taniec na porodówce - sposób na szybszy poród?

Żadnych drinków!

Nawet pod koniec ciąży alkohol może wpłynąć negatywnie na płód – wywołać poronienie lub przedwczesny poród. Dlatego wódka, szampan, a nawet czerwone wino, o którym mówi się wiele w kontekście poprawy trawienia czy ochrony przed miażdżycą, są dla ciebie niewskazane. W sylwestra o północy wychyl lampkę szampana dla dzieci – jest może trochę słodki, ale ma fantastyczne bąbelki i przy otwieraniu strzela jak prawdziwy Dom Perignon!

Czytaj także: Alkoholowy zespół płodowy (FAS). Jak się objawia?

Kiedy na pierwszy spacer?

Na pierwszy spacer z noworodkiem możesz się wybrać dopiero po dwóch tygodniach od narodzin dziecka. Aby maluszek przyzwyczaił się do niskiej temperatury, powinien wcześniej przejść chrzest bojowy, czyli werandowanie. Polega ono na wystawianiu dziecka w wózku na balkon lub przy otwartym oknie, by oswoiło się z zimnym, ostrym powietrzem i uodporniło na mróz.

Zacznij od 5-minutowego pobytu na balkonie i każdego dnia wydłużaj go o kolejne 5 minut. Werandowanie powinno trwać przez kilka dni, a jeśli termometr wskazuje więcej niż 10 stopni poniżej zera – nawet przez tydzień. Nie zapomnij o wcześniejszym posmarowaniu buzi noworodka specjalnym kremem na mróz i wiatr.

Czytaj także: Czy można wychodzić z dzieckiem na spacer, gdy jest smog?

Czy wychodzić z dzieckiem, gdy jest mróz?

Śpiworek do fotelika

Styczeń to środek zimy. Ciepły śpiworek dla dziecka jest więc obowiązkowym elementem wyprawki na dzień powrotu ze szpitala. Nawet jeśli na dworze będzie mróz, dzięki śpiworkowi malec nie zmarznie w aucie ani w drodze z samochodu do domu.

Czytaj także: Czy dziecko może podróżować w foteliku ubrane w kombinezon lub kurtkę?

Jak zorganizować powrót noworodka ze szpitala do domu? Pierwsza podróż niemowlaka

Źródło: miesięcznik M jak mama