Takie imię nosi synek Justyny Kowalczyk. Krótkie, oryginalne i bardzo rzadkie

2023-11-10 13:00

Oznacza "mądry", "bystry". Imię to nosił jeden z najsłynniejszych myślicieli polskiego oświecenia i współtwórca Konstytucji 3 Maja. Jest krótkie, ale wyjątkowo mało popularne.

Justyna Kowalczyk-Tekieli
Autor: Instagram/ justyna.kowalczyk.tekieli Justyna Kowalczyk-Tekieli

Jedni wolą imiona krótkie, inni przeciwnie - długie, brzmiące dostojnie i tradycyjnie. Często intencją rodziców jest wyróżnienie dziecka przez nadanie mu imienia rzadkiego. Do takich z pewnością należy w Polsce Hugo. I choć odmienia się je tak samo jak Hugon, są to dwa różne imiona.

Czytaj też: Dla jednych piękne, dla innych koszmarne. Nazwano tak jedynie 182 chłopców

Spis treści

 1. Imię synka Justyny Kowalczyk
 2. Wyjątkowo rzadki wybór rodziców
Jakie są najdziwniejsze imiona dla dzieci?

Imię synka Justyny Kowalczyk

Imię Hugo z pewnością bardzo spodobało się Justynie Kowalczyk-Tekieli i Kacprowi Tekielemu, bo właśnie tak postanowili nazwać swoją pociechę. W swoich mediach społecznościowych była biegaczka narciarska uroczo nazywa synka Hugonkiem.

Chłopiec urodził się w 2021 roku i od początku towarzyszył swojej mamie w wielu sportowych aktywnościach. Mały Hugo skończył już dwa latka, a jego dumna mama chętnie pokazuje, jak wspólnie zdobywają górskie szczyty i podróżują po Polsce i Europie.

Imię Hugo pochodzi z j. germańskiego od imienia Hugon. Odmienia się je tak samo jak Hugon, choć obecnie trwa dyskusja, czy za poprawną nie przyjąć również formy "Huga" w dopełniaczu. Oznacza "mądry", "bystry" (składnik hugu tłumaczy się jako rozum). Uważa się, że osoba nosząca to imię jest odważna i szlachetna.

Wyjątkowo rzadki wybór rodziców

Imię Hugo zdecydowanie nie jest najpopularniejszym wyborem wśród polskich rodziców. To imię w 2022 roku zdecydowano się nadać jedynie 149 chłopcom.

Obecnie w Polsce żyje 2255 mężczyzn o imieniu Hugo. Jeszcze mniej, bo tylko 101 Polaków nosi imię Hugon.

Jak zdrabniać imię Hugo?

 • Hugonek,
 • Hugunio,
 • Huguniek,
 • Huguś,
 • Huguniuś,
 • Hugens,
 • Hugi,
 • Hugoniuś,
 • Hugoniś,
 • Hugonik.

Popularność imienia powoli rośnie od 2010 roku, jednak rocznie nadawane jest około setce maluchów. Patrząc na to, że w 2021 roku urodziło się 170 tysięcy chłopców, jest to wynik dość niski.

Czytaj też: Nie do pomyślenia było, żeby nazwać tak córkę. "Zakazane" imię dziś jest bardzo częste

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza