To imię dla dziewczynki w Polsce uznawane jest za „światowe”. W innych krajach noszą je chłopcy

2023-11-06 14:43

Polacy chętnie nazywają córki tym hollywoodzko brzmiącym imieniem. Podobne imię nosi wiele aktorek, piosenkarek... Tyle, że forma imienia popularnego na zachodzie u kobiet jest nieco inna. W wersji, którą polscy rodzice nadają swoim córkom to imię bywa kojarzone z chłopcami.

Polacy chętnie nazywają córki tym hollywoodzko brzmiącym imieniem.
Autor: Getty Images Polacy chętnie nazywają córki tym hollywoodzko brzmiącym imieniem.

Imię, które na myśl przywodzi chociażby słynną Nicole Kidman od lat jest w pierwszej 50 najchętniej nadawanych polskim dziewczynkom imion. Według oficjalnego rankingu publikowanego na gov.pl, w 2022 roku imię Nikola, bo o tej formie mowa, otrzymały 1102 dziewczynki. Co ciekawe, w wielu krajach jest to imię męskie. 

Friz i Wersow zorganizowali baby shower – znamy imię:

Zobacz też: Tych imion nie wybieraj. Pracownik USC ma prawo odmówić ich rejestracji

W których krajach Nikola to imię męskie?

Nikola, w wersji męskiej to forma imienia Mikołaj znana między innymi w Bułgarii, Chorwacji, Macedonii i Serbii. Forma ta jest też popularna we Włoszech. 

Forma żeńska, znana na całym świecie to Nicole. W Polsce zmieniona została z uwagi na charakterystykę żeńskich imion w naszym kraju, które kończą się na literkę "a", a nie na nieme "e". Choć w naszym kraju dla każdego Nikola to dziewczynka, to nie należy się dziwić, jeśli zagranicą imię to pomylone zostanie z męskim. 

Co oznacza imię Nikola?

Imię Nikola pochodzi z greki. "Nikolaos" oznacza "zwycięski".

Charakterystyka imienia Nikola

Osoby o tym imieniu cechuje duża mądrość życiowa, którą wykazują już od najmłodszych lat. Ich bystrość umysłu oparta na doświadczeniu i racjonalizmie, choć nie narzekają też na spore pokłady intuicji.

Nikole zwykle są atrakcyjnymi, znającymi swoją wartość kobietami, które wydają się kokietkami. W rzeczywistości jednak mają duży urok osobisty, który pomaga im zarówno w kontaktach z płcią przeciwną, jak i w relacjach przyjacielskich, zawodowych i rodzinnych.

Jako dzieci nie lubią słuchać się rodziców, raczej lubią wszystko robić na własną rękę. Nikole lubią być w centrum uwagi i często podkreślają swój indywidualizm. Lubią przewodzić w grupie. Te cechy towarzyszą im także w dorosłości.

Kobiety noszące te imię, dzięki ambicji i uporowi, często osiągają to, czego chcą. W miłości są szczere, a samo uczucie jest dla nich niezwykle ważne. Potrafią szczerze i z oddaniem kochać jedną osobę przez całe życie. 

Idealny zawód dla Nikoli

Kobiety o tym imieniu będą spełniać się przewodząc grupie. Będą doskonałymi bizneswoman, są też urodzonymi szefowymi. 

Nikola w innych językach

Nikola w większości języków to Nicole. Inaczej brzmi tylko w:

  • języku włoskim - Nicoletta
  • języku hiszpańskim - Nicolasa

Jak zdrabniać imię Nikola?

Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Nikola, to:

  • Nika,
  • Nikolka,
  • Nikita,
  • Niki,
  • Nikosia.

Imieniny Nikoli

Kobiety o imieniu Nikola swoje imieniny obchodzą w dniach: 19.05, 10.09, 1.11, 6.12.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza