To imię kojarzy się ze słodkościami. Rodzicom jednak podoba się coraz mniej

2024-02-27 10:55

Z imionami mamy różne skojarzenia, niektóre łączymy z bliskimi osobami, inne z bohaterami filmów, jeszcze inne przypominają o smaku ulubionych łakoci. I to do tej ostatniej grupy możemy zaliczyć imię, które kiedyś cieszyło się dużą popularnością. Dziś jednak coraz rzadziej jest wybierane przez rodziców, szukających imienia dla swojego dziecka.

To imię kojarzy się ze słodkościami. Rodzicom jednak podoba się coraz mniej
Autor: Getty Images To imię kojarzy się ze słodkościami. Rodzicom jednak podoba się coraz mniej

Imiona budzą wiele emocji - rodzice tworzą listy, które mają pomóc wybrać to najlepsze imię dla ich dziecka, gdy jesteśmy starsi, przeglądamy różnego rodzaju imienniki, które mają nam pomóc odkryć tajemnice związane z imieniem, które nam nadano. Na imię zwracają uwagę także rówieśnicy, którzy często używają go do wymyślenia przezwiska. A i starsi do posiadaczy wielu imion z góry doczepiają stereotypową plakietkę, nie chcąc nawet poznać osoby, która je nosi.

Czy imię może kojarzyć się z czekoladowymi wafelkami, albo z głuptaskiem z popularnego wiersza dla dzieci? Na własnej skórze sprawdziło to wielu chłopców.

Spis treści

  1. Zapomniane imię dla chłopca
  2. Grzegorz - pochodzenie i znaczenie imienia
  3. Kiedy są imieniny Grzegorza?
  4. Jaki charakter ma Grzegorz?
Jakie są najdziwniejsze imiona dla dzieci?

Zapomniane imię dla chłopca

Grzegorz - bo na tym imieniu dziś się skupimy - obecnie nie cieszy się tak dużą popularnością jak przed laty, gdy praktycznie każdy znał jakiegoś Grześka. Jak pokazują dane Ministerstwa Cyfryzacji, w 2023 roku imię Grzegorz otrzymało 378 chłopców - imię znalazło się na 71 miejscu zestawienia. Dla porównania, najpopularniejsze na liście imię, Nikodem, nadano 6532 chłopcom.

Ilu Grzegorzów mamy w Polsce? Jak wynika z zestawienia imion występujących w rejestrze PESEL, jest ich 374 820. A 196 529 mężczyzn ma na drugie imię Grzegorz.

Grzegorz - pochodzenie i znaczenie imienia

Imię Grzegorz ma greckie pochodzenie, wywodzi się do słowa oznaczającego "być czujnym". Jest również znane w łacinie - Gregorius to imię, które dotychczas nosiło 16 papieży, po raz pierwszy zostało użyte przez Grzegorza I, który biskupem Rzymu został w 590 roku.

Imię Grzegorz, zgodnie z jego znaczeniem, charakteryzuje człowieka czujnego, czuwającego.

Wśród słynnych Grzegorzów znajdziemy wielu papieży i świętych, ale nie tylko. Znane osoby noszące to imię to np. Grzegorz Ciechowski, Grzegorz Krychowiak, Grzegorz Turnau. Noszą je również fikcyjne postacie, jak np. znany z serialu "Czterej pancerni i pies" Grigorij Saakaszwili czy kontrowersyjny diagnosta, Gregory House.

Gregory (angielski), Grégory (francuski), Gregorio (hiszpański), Gregor (niemiecki) - to kilka odpowiedników imienia Grzegorz w innych językach. A jak je zdrabniać? Grześ, Grzesio, Grzesiunio...

Przeczytaj także: Kim dziecko będzie w przyszłości? Jak kształtować charakter dziecka?

Kiedy są imieniny Grzegorza?

Grzegorz imieniny ma kilka razy w roku, najpopularniejsze to te obchodzone 11 lutego i 17 listopada. Ale Grzegorz może świętować również m.in. 12 marca, 24 kwietnia, 9 maja, 25 maja czy 30 września.

Jaki charakter ma Grzegorz?

Grzegorz jest pracowitym mężczyzną, który wymaga zarówno od siebie, jak i od innych. Jest skuteczny w kierowaniu ludźmi, co przy okazji bardzo lubi. Swoje umiejętności może wykorzystywać w pracy - doskonale sprawdzi się na kierowniczym stanowisku. Co ważne, krytycznie oceniający działania swoje i innych Grzegorz potrafi wnioskować i przyznawać się do błędów. Doskonale zna swoje mocne strony i słabości, a dzięki pewności siebie i obiektywizmowi potrafi poradzić sobie w niemal każdej sytuacji.

Chociaż pracowity i odpowiedzialny, wielu kojarzy się z głuptaskiem z wiersza Juliana Tuwima "Idzie Grześ", albo z osobą, która uwielbia plotki - zgodnie z przysłowiem: "Co wie Grześ, to i cała wieś".

Źródło: dane.gov.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza