To imię oznacza „jutrzenkę” i jest coraz popularniejsze. Niektórzy uważają je jednak za surowe

2024-05-11 10:40

Ślicznie się zdrabnia, jednak w oficjalnej formie brzmi nieco surowo. Choć właśnie takie imię nosiła jedna z księżniczek Disneya, do niedawna nie cieszyło się szczególną popularnością. Od jakiegoś czasu to się zmienia.

To imię oznacza „jutrzenkę” i jest coraz popularniejsze. Niektórzy uważają je jednak za surowe
Autor: Getty Images To imię oznacza „jutrzenkę” i jest coraz popularniejsze. Niektórzy uważają je jednak za surowe

Niektórzy rodzice wybierając imiona dla swoich dzieci kierują się tradycją, inni wolą współczesne propozycje. Jedni i drudzy na pewno wiedzą, które imiona dziewczęce i chłopięce są obecnie na topie. Wciąż wśród najmłodszych na placu zabaw często słyszymy takie imiona jak "Zuzia", "Hania", "Jaś" czy "Antoś".

Nie bez powodu piszemy o ich zdrobniałej formie, bo właśnie takiej najczęściej używają zarówno rodzice jak i rówieśnicy. Bohaterka tego artykułu również doczekała się pięknej formy, choć nie brzmi ona szczególnie tradycyjnie. Jednak niektórzy nie przepadają za jej pełną wersją, uważając ją za zbyt "surową"

Wybrano najpiękniejsze imiona na świecie.

Niebanalne imię księżniczki Disneya

Jeśli szukasz niebanalnego imienia dla swojej córeczki, bardzo możliwe, że ta propozycja ci się spodoba. Zdecydowanie należy ono do imion rzadkich w Polsce, bo nosi je mniej niż tysiąc kobiet i dziewczynek w naszym kraju. Wydaje się jednak, że jako jedyna wśród księżniczek Disneya ma szansę stać się jeszcze bardziej popularna. Ani Merida (od "Meridy Walecznej", 6 osób w Polsce) ani Tiana (z bajki "Księżniczka i żaba", 48 osób w Polsce) nie są ani popularne ani nawet szczególnie znane jako imiona żeńskie.

Choć imię, o którym dziś piszemy, jeszcze nie zajmuje szczególnego miejsca w sercach Polaków, powoli staje się coraz popularniejsze. Ślicznie się zdrabnia, co może sprawić, że więcej osób spojrzy na nie przychylniejszym okiem.

Oznacza "zorzę poranną"

Imię Aurora, bo właśnie o nim piszemy, ma pochodzenie łacińskie i oznacza "jutrzenkę". Prawdopodobnie wywodzi się od bogini Aurory, utożsamianej w mitologii greckiej z Eos.

Aurora obchodzi imieniny 20 października. W Polsce to wyjątkowe żeńskie imię nosi 898 kobiet. W ubiegłym roku otrzymało je 121 dziewczynek. Wzrost jego popularności obserwuje się od 2015 roku.

Aurora to imię znane także w innych krajach, które brzmi tak samo w innych językach. W języku francuskim przybiera formę "Aurore". Dla niektórych Aurora brzmi zbyt dostojnie i surowo, dlatego nie decydują się na nazwanie nim córeczki. Warto jednak pamiętać, że jak chyba wszystkie imiona, można je zdrabniać.

Zdrobnienia imienia Aurora

Aurorę można zdrabniać jako:

  • Aurorka,
  • Aurosia,
  • Rosia,
  • Aureczka,
  • Rorka,
  • Auri,
  • Aura,
  • Aureorka,
  • Aureosia.

Aurora i Aurelia to dwa różne imiona, choć niektórzy zdrabniają je podobnie.

Jakie imię powinnaś nadać swojej córce?

Pytanie 1 z 6
Czy lubisz swoje imię?