To jedyna taka gmina w Polsce. Imiona tamtejszych maluchów mogą zaskoczyć!

2024-01-22 15:56

W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Przyrost naturalny jest na tyle niewielki, że od lat miejsc, w których odnotowano więcej narodzin niż zgonów, jest jak na lekarstwo. Pod tym kątem jedna z gmin w Wielkopolsce znacznie się wyróżnia. W tych okolicach depopulacja nikomu raczej nie grozi. Mamy jednak martwią się inną kwestią - imionami dla swoich dzieci.

To nietypowa gmina na tle całej Polski.
Autor: Getty Images/ Facebook screenshot @GminaOsiekMaly To nietypowa gmina na tle całej Polski.

Już w 2022 roku 95% polskich powiatów odnotowywało ujemny przyrost naturalny. W 2023 sytuacja się nie poprawiła, ale jak czytamy na lokalnej stronie e-kolo.pl, w gminie Osiek Mały w Wielkopolsce sprawa ma się o wiele lepiej. 

"To jeden z nielicznych wyników, kiedy przyrost naturalny w danym roku był dodatni" - czytamy na portalu. W gminie w 2023 roku urodziło się 60 nowych mieszkańców, a zmarło 51. 

Choć to powód do dumy, pod opublikowanym lokalnym rankingiem imion pojawiły się opinie w sprawie nadawanych w społeczności imion. Są zupełnie inne niż w reszcie Polski.

Przeczytaj też: Tak zmieniała się moda na imiona w ostatniej dekadzie. Michał i Wiktoria to niejedyne zaskoczenie

Jakie są najdziwniejsze imiona dla dzieci?

W gminie Osiek Mały, w której urodziło się w ubiegłym roku 60 dzieci, najpopularniejszymi imionami okazały się Laura i Ignacy. To inaczej niż w ogólnopolskim rankingu, w którym Laura zajmuje 3. miejsce wśród imion dla dziewczynek, a Ignacy 9. miejsce wśród imion dla chłopców. 

W ogólnopolskim podsumowaniu pierwszej połowy 2023 roku najpopularniejsze imiona dla dziewczynek to kolejno:

  • Zofia, Zuzanna, Laura, Hanna, Maja, Julia, Oliwia, Pola, Alicja i Maria.

Wśród chłopców z kolei są to:

  • Nikodem, Antoni, Jan, Aleksander, Franciszek, Leon, Jakub, Mikołaj, Ignacy i Stanisław.

Choć wielu rodziców kieruje się rankingiem popularnych imion na zasadzie wyboru takiego, które podoba się większości, to w tak małej gminie (około 6 tys. mieszkańców w 2017 roku) jaką są Osieki Małe, popularność ta może być kłopotliwa.

"Przy okazji wiem jakich imion nie dawać" - czytamy w jednym z komentarzy pod artykułem o popularnych imionach na oficjalnym profilu Gminy Osiek.

My tymczasem przypominamy, że imię dziecka można zmieniać w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego do 6 miesięcy od dnia sporządzenia aktu urodzenia. Zgoda na zmianę imienia musi być podpisana przez oboje rodziców. 

Zobacz: Te imiona królowały w 2023 w wielkich miastach. Antek i Zofia spadli ze szczytu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza