To męskie imię nosi 21 dziewczynek w Polsce. Rada Języka Polskiego wydała przychylną opinię

2023-01-04 16:01

To niszowe imię w całym 2021 roku zostało nadane w Polsce 340 razy. Co ciekawe, do niedawna kojarzone było wyłącznie jako imię męskie. Teraz może się to zmienić, bo Rada Języka Polskiego wydała przychylną opinię, co do tego, by było używane także przez przedstawicielki płci żeńskiej.

To męskie imię, nosi też 21 dziewczynek w Polsce. Rada Języka Polskiego wydała przychylną  opinię
Autor: Getty images To męskie imię, nosi też 21 dziewczynek w Polsce. Rada Języka Polskiego wydała przychylną opinię

Mowa o imieniu Aleks, które jest skróconą, ale autonomiczną formą imienia Aleksy lub Aleksander. Aktualnie nosi je 7798 przedstawicieli płci męskiej w naszym kraju. Co ciekawe ta skrócona forma jest znacznie popularniejsza niż pełna - Aleksy (4391 nadań). Jednak najciekawsze jest to, że w bazie PESEL odnaleźć można informację, że 21 kobiet w naszym kraju także nosi to imię.

Przeczytaj także: Imiona unisex - czy imiona neutralne płciowo staną się modne?

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Rada Języka Polskiego wydała opinię na temat imienia Aleks dla dziewczynek

Do RJP z prośbą o opinię na temat formy Aleks jako imienia żeńskiego zwrócił się kierownik USC w Nieporęcie. Odpowiedzi udzielił mu prof. Mariusz Rutkowski.

Forma „Aleks” w funkcji imienia żeńskiego wykracza poza tradycyjny system imienniczy języka polskiego, ma bowiem zakończenie spółgłoskowe. Trzeba jednakże mieć na względzie fakt, że zwyczaje imiennicze w Polsce dynamicznie się zmieniają, także pod wpływem wzorców z innych języków. Do takich należy zapewne również możliwość nadania imienia „Aleks” nosicielce płci żeńskiej – czytamy w opinii.

W uzasadnieniu swojego zdania prof. Rutkowski przywołał zaś fakt, że imię to już niejednokrotnie zostało nadane w naszym kraju przedstawicielce płci żeńskiej:

Należy zauważyć, że w bazie PESEL notowanych jest 21 wystąpień tego imienia („Aleks”) jako pierwszego imienia kobiecego.

Czy to znaczy, że od tej pory będzie można bez żadnych problemów nadawać córkom to imię? Rada Języka Polskiego przy każdej opinii na temat imion, jaką wydaje publicznie, podkreśla, że nie jest organem rozstrzygającym, czy dana forma językowa może być nadana jako imię. To czy imię będzie mogło zostać nadane, w myśl przepisów ustawowych, pozostaje w kompetencjach urzędu stanu cywilnego. RJP może jedynie wydawać opinie językoznawcze na temat używania języka, w tym dotyczące imion. Pełni więc tylko funkcję doradczą.

Przeczytaj także: Tych imion nie wybieraj. Pracownik USC ma prawo odmówić ich rejestracji

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza