To piękne imię jest dziś daleko za podium, ale zna je każdy. Znaczy "pełna wdzięku"

2024-02-24 8:53

Tego imienia nie znajdziemy na podium najpopularniejszych imion dla dzieci, nie znajduje się nawet w pierwszej dziesiątce. Ale wciąż jest tym, które nosi najwięcej kobiet w Polsce. Domyślacie się już, o które imię chodzi?

To imię nosi najwięcej Polek. Znaczy pełna wdzięku
Autor: Getty Images To imię nosi najwięcej Polek. Znaczy "pełna wdzięku"

Rankingi imion cieszą się popularnością szczególnie wśród szukających inspiracji rodziców. Poznajemy najpopularniejsze imiona dla dzieci, możemy przypomnieć sobie istnienie tych, o których dawno zapomnieliśmy. Zestawienia możemy też podglądać z ciekawości, sprawdzając, czy nasze imię wciąż jest popularne. Ale dane dotyczące imion to nie tylko te związane z nadawanymi noworodkom. Możemy dowiedzieć się również, jakie imiona noszą i starsi Polacy.

Spis treści

 1. Najpopularniejsze imię damskie w Polsce
 2. Anna - znaczenie i pochodzenie imienia
 3. Kiedy są imieniny Anny?
 4. Jaki charakter ma Anna?
Wybrano najpiękniejsze imiona na świecie.

Najpopularniejsze imię damskie w Polsce

Zgodnie z informacjami z rejestru PESEL, najpopularniejsze żeńskie imię w Polsce to Anna. Nosi je 1 072 616 kobiet. Różnica pomiędzy drugim miejscem jest dość znaczna - imię Katarzyna (bo to o nie chodzi) nosi 604 753 kobiet. Co ciekawe, imię Anna triumfuje również jako drugie imię - w zestawieniu znajduje się na drugim miejscu (za Marią), nosi je 897 510 Polek.

W 2023 imię Anna otrzymało 1 581 dziewczynek - w rankingu najpopularniejszych imion znalazło się dość daleko, bo na 28 miejscu. Może w przedszkolu nie spotkamy wiele Aneczek, ale każdy z nas zna chociaż jedną dorosłą Annę.

Anna - znaczenie i pochodzenie imienia

Anna to imię pochodzące z języka hebrajskiego, wywodzi się z wyrazu "channāh" - "łaska", a jego znaczenie opisuje się jako "pełna wdzięku, łaski". W Polsce znane od XIII wieku.

Jakie są Anny? Miłe, łagodne, opiekuńcze, pozytywnie nastawione do życia. Nie da się ich nie lubić, błyskawicznie zjednują sobie ludzi. I dobrze, bo Anny nie przepadają za samotnością, najlepiej czują się w towarzystwie. Zapobiegliwość i pomysłowość sprawiają, że poradzą sobie w każdej sytuacji.

Anna to imię, które nie potrzebuje tłumaczenia - chociaż wymawia się je inaczej, od razu wiadomo, o które imię chodzi. Np. w języku angielskim to "Anne", po hiszpańsku "Ana, po francusku - "Anne".

Od imienia Anna wywodzi się imię Hanna (to jego fonetyczna odmiana, znana od XIV w.), które obecnie cieszy się zdecydowanie większą popularnością (znalazło się tuż za podium, w 2023 roku nadano je 4 565 dziewczynkom).

Kiedy są imieniny Anny?

Najpopularniejsze imieniny Anny to te obchodzone 26 lipca, jako wspomnienie św. Anny, matki Maryi. Ale Anna może świętować częściej, np.:

 • 10 stycznia,
 • 27 lutego,
 • 7 czerwca,
 • 9 czerwca,
 • 23 czerwca,
 • 15 lipca,
 • 1 września.

Lipcowe imieniny Anny zwiastują koniec lata, mówi o tym jedno z "pogodowych" przysłów związanych z tym imieniem: "od świętej Anki zimne wieczory i ranki".

Jaki charakter ma Anna?

Anny znane są jako perfekcjonistki, które lubią kiedy wszystko jest na swoim miejscu. Równocześnie jednak ludzie je uwielbiają: Anny to osoby łagodne, cierpliwe i pełne empatii. Lubią towarzystwo innych, a najważniejsza jest dla nich rodzina, dla której gotowe są do wielu poświęceń.

Anny cenione są jako przyjaciółki. Sprzyja temu ich pogodne uosobienie oraz delikatność, którą przejawiają w kontaktach z innymi ludźmi.

Źródło: dane.gov.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza