Imieniny. Sprawdź, kiedy przypada dzień twoich imienin

Imieniny to uroczystość, która polega na obchodzeniu święta patrona imienia. Do każdego imienia przypisanych jest w kalendarzu kilka dni. Jednak każdy może wybrać sobie datę, kiedy będzie obchodził imieniny. Zwyczajowo wybiera się dzień, który jest najbliżej urodzin.

Wyraz imię wywodzi się z łacińskiego słowa „nomen”. Oznacza nazwę, którą nadaje się osobie w danej społeczności. Kiedyś znaczenie imion było magiczne, służyło jako wróżba na późniejsze życie. 

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka

Imieniny - skąd wzięła się tradycja obchodzenia imienin?

Imieniny to dzień, w którym obchodzimy święto patrona naszego imienia. Za patrona imienia uważa się najczęściej świętego lub błogosławionego, który nosił to imię. O dziwo data imienin nie jest dniem narodzin patrona a jego śmierci. Dlaczego? Kiedyś dzień śmierci nazywany był "narodzinami dla Nieba".

Kiedy obchodzić imieniny?

W kalendarzu można znaleźć wiele dat imienin dla jednego imienia, ponieważ imię może mieć kilku patronów. Wielu świętych lub błogosławionych mogło nosić te same imiona. Skąd zatem wiadomo kiedy powinno obchodzić się imieniny? Za datę imienin najczęściej przyjmuje się imieniny występujące w kalendarzu jako pierwsze po narodzinach.

Znaczenie imion

Obecnie imiona nadawane są zgodnie z panującą modą. W rankingu najpopularniejszych imion królują inne niż kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu, kiedy znaczenie imion miało inną, magiczną funkcję. Cechy charakteru osoby noszącej dane imię, miały odpowiadać atrybutom przypisanym do imienia. Na przykład Mirosław miał sławić pokój, Bogusław - Boga, a Czesław to cześć i sława.

Kiedy są najpopularniejsze imieniny?

Jest kilka imion, których imieniny są szczególnie popularne. Piotr i Paweł obchodzą imieniny 29 czerwca, Jan obchodzi imieniny 24 czerwca, Józef 19 marca, Maria 15 sierpnia a Adam i Ewa obchodzą imieniny 24 grudnia.