Tych imion nie usłyszysz na placu zabaw. Były popularne 100 lat temu

2023-09-25 15:14

Stare imiona powracają do łask. Od dawna polscy rodzice chętnie wracają do imion swoich dziadków - Stanisław, Helena, Antoni czy Zofia znajdują się na liście najbardziej popularnych. Ale są imiona, których nie usłyszysz na placu zabaw czy w przedszkolu. Polacy zdecydowanie chcą o nich zapomnieć i chyba wiemy dlaczego.

dziecko bawiące się w piaskownicy na placu zabaw
Autor: Getty images Tych imion nie usłyszysz na placu zabaw. Były popularne 100 lat temu

imiona, które chętnie nadawano dzieciom w ubiegłym wieku, ale które chętnie wykorzystujemy również i dziś. Ale są też takie, które uznawane są za "obciachowe", a w języku potocznym używamy ich jako synonimów tandety i wcielenie określonych, niezbyt pozytywnych cech. Są też i takie, które źle się kojarzą, dlatego nie pojawiają się w zestawieniach imion nadanych dzieciom w ostatnim półroczu (albo pojawiają się tam bardzo rzadko).

Jak "nie wypada" nazwać dziecko? Których imion nie usłyszysz raczej na placu zabaw czy w przedszkolu?

Spis treści

  1. Synonim obciachu
  2. Tych imion Polacy nie lubią
  3. Jakie są najrzadsze imiona żeńskie?
  4. Jakie są najrzadsze imiona męskie?
Wybrano najpiękniejsze imiona na świecie.

Synonim obciachu

Janusz i Grażyna to słowa klucze. Gdy zamkniemy oczy, zobaczymy parę pulchnych osób po 40. On w wyciągniętym podkoszulku na ramiączka i puszką piwa, ona w pełnym makijażu i klapkach z futerkiem obiera ziemniaki. "Taki janusz" - mówimy o kimś, kogo uważamy za stereotypowego Polaka zarabiającego najniższą krajową. "Zwykła grażyna" - myślimy o wielbicielce słabych seriali i podróbek z bazaru.

Nic dziwnego, że żaden rodzic nie da swojej nowo narodzonej córeczce imienia jak z memów. W pierwszym półroczu 2023 roku nie odnotowano ani jednego noworodka o tym imieniu. Januszów było aż trzech!

Ale wśród imion, które znajdują się na liście najmniej popularnych w Polsce jest też wiele takich, które mają złe skojarzenia. Wiesław (może ktoś pamięta jeszcze towarzysza Gomółkę), Adolf (wiadomo) albo Włodzimierz (Illicz) - te imiona dzięki polskiej historii nie kojarzą się najlepiej.

Czytaj również: Czy imię może ośmieszać dziecko? Na tych 20 lepiej uważać, choć 2 z nich to totalne zaskoczenie

Krótkie imiona dla dzieci o ładnym brzmieniu. Nie musisz sięgać po zagraniczne trendy

Tych imion Polacy nie lubią

A jakie są najmniej popularne imiona według oficjalnych danych? Od lat Główny Urząd Statystyczny podaje zestawienia imion, które nadano nowo narodzonym dzieciom w ostatnim półroczu. Lista imion z pierwszej połowy roku 2023 ma aż 1320 pozycji. Na końcu listy znajdują się imiona z innych kręgów kulturowych - ostatnio, ze zrozumiałych względów, jest tam dużo imion ukraińskich i popularnych w kulturze wschodniej.

Wśród imion typowo polskich na końcu kolejki pojawiło się kilka takich, które był nadane dzieciom zaledwie 2, 3 lub 4 razy. Dokładniejsza weryfikacja pozwala stwierdzić, że niektórych imin ni nadano wcale - tak jest z Grażyną i Wiesławą czy Bonawenturą i Adolfem.

Jakie są najrzadsze imiona żeńskie?

Jarosława - nadano je 2 razy

Żaneta - j.w.

Władysława - j.w.

Ludwika - j.w.

Józefa - j.w.

Teodozja - nadano je 3 razy

Walentyna - j.w.

Mirosława - j.w.

Marzena - nadano je 4 razy

Mariola - j.w.

Jakie są najrzadsze imiona męskie?

Zenon - nadano je 2 razy

Wiesław - j.w.

Zdzisław - j.w.

Włodzimierz - nadano je 3 razy

Bonifacy - j.w.

Janusz - j.w.

Horacy - nadano je 4 razy

Klaudiusz - j.w.

Eugeniusz - j.w.

Dobromir - nadano je 6 razy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza