W latach 60. to imię było hitem. Jest piękne i dostojne, ale dziś mało kto je ceni

2024-05-19 9:59

Imię to doskonale obrazuje zmienność trendów. Jeszcze kilka dekad temu było tak popularne jak obecnie Julia czy Zofia. Dziś, nie wiadomo czemu, spadło poza pierwszą setkę rankingu, a nie brakuje mu tak naprawdę niczego. Brzmi dostojnie, ma piękne znaczenie, a do tego można je naprawdę fajnie i krótko zdrabniać.

W latach 60. to imię było hitem. Dziś to piękne i dostojne imię mało kto ceni, a szkoda
Autor: Getty images W latach 60. to imię było hitem. Dziś to piękne i dostojne imię mało kto ceni, a szkoda

W latach 50. i 60. rodzice często wybierali je dla swoich córek. Z biegiem lat jednak jego świetność stopniowo gasła. Dziś z całym przekonaniem można stwierdzić, że należy do imion rzadkich. W 2023 roku zajęło bowiem dopiero 114 miejsce w rankingu z 129 nadaniami. Czasy jego świetności widać jednak doskonale w innym rankingu. W całej bazie PESEL (stan z 19 stycznia 2024 roku) imię to cały czas trzyma się pierwszej dziesiątki, zajmując zaszczytne 9. miejsce. W Polsce nosi je jako swoje pierwsze aż 415199 kobiet i dziewczynek.

Ostatnio przypomniała je publicznie Dominika Clarke, mama słynnych pięcioraczków z Horyńca. Wybrała je dla jednej ze swoich córeczek. Wiecie już, jakie imię chodzi nam po głowie?

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Biblijne imię o pięknym znaczeniu

Elżbieta, bo o nim mowa, to biblijne imię pochodzące od hebrajskiego słowa „eliszebeth”, które oznacza „Bóg moją przysięgą”. Można je również rozumieć jako „poświęcona Bogu”. Imię to nosi dwadzieścia świętych Kościoła katolickiego, z których najbardziej znana jest matka św. Jana Chrzciciela. Elżbieta to też imię wielu władczyń. Wymienić w tym miejscu warto chociażby: Elżbietę II – królową Wielkiej Brytanii w latach 1926-2022, Elżbietę I Wielką – panującą w Wielkiej Brytanii na latach 1533-1603, Elżbietę Bawarską - cesarzową Austrii (słynną „Sissi”) czy carycę rosyjską Elżbietę Romanową piastującą swój urząd w latach 1709-1762.

Urocze zdrobnienia Elżbiety

Imię Elżbieta w swojej pełnej wersji trzeba przyznać brzmi bardzo dostojnie. Być może waśnie przez to nie jest tak często wybierane obecnie. Gdy się bowiem przyjrzymy rankingowi najpopularniejszych imion w 2023 roku zauważymy, że współcześni rodzice raczej preferują krótkie proste imiona takie jak: Zofia, Laura, Hanna, Maja, Julia czy Pola.

Broniąc jednak imienia Elżbieta o tak pięknej i długiej tradycji w naszym kraju, warto wspomnieć, że można je bardzo ładnie i krótko zdrabniać. Ela, Eliza, Elza, Elunia, Beta, Betka to tylko kilka z całego wachlarza możliwości. Może więc warto do niego powrócić? Niejedna mała dziewczynka ucieszyłaby się z pewnością, gdyby rodzice w domu nazywali ją pieszczotliwie Elza.