Wyjątkowe, krótkie imię dla chłopca. Brzmi obco, ale ma w Polsce zaskakująco długą tradycję

2022-10-21 16:30

Przypomniała o nim ostatnio Katarzyna Sokołowska, która wybrała je dla swojego długo wyczekiwanego synka. Okazuje się jednak, że nie tylko ona doceniła wdzięk tego imienia. W pierwszym półroczu 2022 roku nadano go w Polsce już 101 razy. Zaskakująco dużo, jak na imię o tak nietypowym brzmieniu.

Wyjątkowe, krótkie imię dla chłopca. Choć brzmi obco, ma w Polsce zaskakująco długą tradycję
Autor: Getty images Wyjątkowe, krótkie imię dla chłopca. Choć brzmi obco, ma w Polsce zaskakująco długą tradycję

Mowa oczywiście o męskim imieniu Iwo. Choć brzmi dość obco (osobiście kojarzy mi się z bohaterem argentyńskiej telenoweli „Zbuntowany anioł”), to okazuje się, że w Polsce ma naprawdę długą tradycję. Pierwsze nadanie zanotowano już w 1206 roku. Jak podaje Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, imię to występowało najczęściej w Wielkopolsce i Małopolsce. Od niego pochodziły takie nazwy miejscowe jak: Iwonowice, Iwanowice, Iwony, Iwonie, Iwiczne czy Iwowe.

Przeczytaj także: Imiona dla chłopców - 22 ładne i nieoklepane

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Pochodzenie imienia Iwo

Iwo ma trudną do ustalenia etymologię. Zakłada się jednak, że ma pochodzenie germańskie lub celtyckie. Jeżeli założymy germańskie korzenie to imię Iwo może pochodzić od staro-wysoko-niemieckiego słowa oznaczającego cis lub łuk z drzewa cisowego.

Przypisywane cechy charakteru

Mężczyznom noszącym to imię przypisuje się bardzo szlachetne cechy charakteru. Iwo jest odważny, nie boi się wyrażać swojego zdania i potrafi go bronić. Bardzo ważne są dla niego zasady i honor. Gdy popełni błąd, potrafi się do niego przyznać i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Iwo gardzi ludźmi tchórzliwymi, którzy zrzucają swoją winę na kogoś innego. Kieruje się silnym poczuciem sprawiedliwości. Bardzo dużo wymaga od siebie, cały czas dbając o swój stały rozwój. Jest altruistą, który staje w obronie słabszych.

Mały Iwo to bardzo ambitny młody człowiek, który nie lubi przegrywać z kolegami. Uwielbia sportowe zabawy i gry, w których może się sprawdzić. Zawsze staje w obronie słabszych, przez co ma wielu przyjaciół.

Imieniny Iwa

Iwo imieniny obchodzi:

  • 19 maja,
  • 4 września,
  • 27 października,
  • 23 grudnia.

Przeczytaj także: Rzadko spotykane imiona dla chłopców. Oto 20 wyjątkowych propozycji