Rodzice wciąż chętnie wybierają to imię dla córek. Pochodzi od osoby z kręgu Jezusa Chrystusa

Wybór imienia dla dziecka nie jest łatwym zadaniem. Rodzice mają swoje kryteria, czasem to np. ładne zdrobnienie. To żeńskie imię ma biblijne korzenie, jest długie, ale ma wiele krótkich form. Chociaż nie jest wśród tych najczęściej wybieranych, wciąż cieszy się popularnością.

To imię biblijnego pochodzenia rodzice wciąż wybierają dla córek

i

Autor: Getty Images To imię biblijnego pochodzenia rodzice wciąż wybierają dla córek

Kiedyś bardzo podobały mi się te imiona moich szkolnych koleżanek, które miały długą i krótką formę. Byłam fanką Zuzanny - Zuzi, Joanny -Asi czy Aleksandry - Oli. Na mojej liście było również biblijne imię, które nosiła osoba bliska Jezusowi Chrystusowi. Tak, chodzi o Marię Magdalenę i jej przydomek, który stał się uwielbianym przez rodziców imieniem.

Wybieramy imię dla dziecka. Sprawdźmy jakie imiona wybiera AI- Królowe Matki odc. 12

Co oznacza imię Magdalena?

Magdalena to biblijne imię, wywodzi się od przydomka Marii Magdaleny - Magdy z Magdalii. Oznacza więc osobę, która pochodzi z tej starożytnej miejscowości.

To imię jest dobrze znane w Polsce, rodzice chętnie - z różną intensywnością - nadają je swoim córkom. A Magdaleny zyskują wiele różnych ksywek, zdrobnienia od tego imienia to np.:

  • Magda,
  • Madzia,
  • Madziunia,
  • Magdzia,
  • Megi.

Są i Magdaleny na które bliscy mówią po prostu Lena. Co ciekawe, w 2024 r. 29 dziewczynkom nadano imię Magda. Tak jak imię Kuba stało się tym pełnoprawnym, chociaż wciąż uważamy je za zdrobnienie, podobnie dzieje się i ze skróconą formą Magdaleny.

Imię Magdalena bez problemu poznasz za granicą. W obcych językach to np.: Madeleine, Madeline, Madalena czy Magdalene.

M jak Mama Google News

Jaki charakter mają Magdaleny?

Jak czytamy w imienniku mjakmama24.pl, Magdalena na pierwszy rzut oka może wydawać się niesympatyczna, m.in. ze względu na swoją wybuchowość. Ale po bliższym poznaniu okazuje się być miłą i przyjacielską osobą. Magdalena ma niewielu przyjaciół, ale wcale z tego powodu nie narzeka. Idealny zawód? Osoba o tym imieniu sprawdzi się na przykład jako trenerka lub reżyserka.

Magdaleny mogą często świętować, imieniny wypadają dość gęsto, szczególnie w maju: 10 kwietnia, 13 maja, 25 maja, 27 maja, 29 maja, 22 lipca, 27 lipca i 13 października. Wspomnienie Magdy Magdaleny obchodzone jest 22 lipca.

Znane osoby o tym imieniu to m.in.: Magdalena Gessler, Magdalena Umer, Magdalena Lamparska, Magdalena Różczka, Magdalena Abakanowicz, Magdalena Środa, Magdalena Różczka czy Magdalena Mielcarz.

Magdalena - popularność imienia

W Polsce (stan na 22.01.2025 r.) żyje 434 398 kobiet o imieniu Magdalena. To imię z TOP10 najpopularniejszych imion w Polsce, znalazło się dokładnie na ósmym miejscu. 301 967 Polek ma na drugie imię Magdalena (też jest wśród tych najczęściej nadawanych, znalazło się na dziewiątym miejscu). W 2024 r. 468 dziewczynek dostało na imię Magdalena, 941 otrzymało je na drugie imię. A w poprzednich latach?

  • W 2023 r. imię Magdalena otrzymało 535 dziewczynek,
  • w 2022 r. - 723,
  • w 2021 r. - 858,
  • w 2020 r. - 979,
  • w 2015 r. - 1952,
  • w 2010 r. - 3544,
  • w 2005 r. - 3505,
  • w 2000 r. – 4845.

A ty, znasz jakąś Magdalenę? A może w twoim otoczeniu są same Magdy?

To najpopularniejsze imiona w Polsce. Wiesz, co znaczą?
Pytanie 1 z 12
Anna to najpopularniejsze imię żeńskie w Polsce. Wiesz, co znaczy?