Ani typowo rzadkie i nowoczesne, ani staropolskie czy tradycyjne. Imię Damian doskonale znamy jednak z czasów szkolnych, bo lata temu cieszyło się ogromną popularnością.
Do tej pory w Polsce otrzymało je 183 tysiące mężczyzn, zatem z pewnością nie należy do niszowych. Jednak współcześni rodzice wolą Nikodema, Antoniego czy Jana, którzy od lat zajmują wysokie pozycje w rankingu najpopularniejszych imion. Co wiemy o imieniu Damian?
Jakie znaczenie ma imię Damian?
Choć niektórym imię to może kojarzyć się wyjątkowo przerażająco, ci, którzy nie oglądali serii horrorów „Omen” nie będą wiązać go z fikcyjną postacią Damiena - syna szatana.
Z pewnością Polacy wiążą je raczej ze świętymi Damianem i Kosmą - patronami lekarzy i aptekarzy. Święci, podobnie jak Cyryl i Metody, byli braćmi. Damian i Kosma to bliźniacy żyjący w IV wieku w Syrii, obaj byli lekarzami.
Właśnie w takim zestawieniu dość chętnie nadawano oba imiona bliźniętom. Taki zabieg zastosowano nawet w „Potopie” Sienkiewicza, gdzie nazwano nimi braci Kiemliczów.
Damian to najprawdopodobniej imię pochodzenia greckiego, wywodzi się od imienia bogini Damii, czczonej w Epidaurze lub też od démios (lekarz ludowy), który oznacza pogromcę, poskromiciela, uzdrowiciela.
Ma więc wyłącznie pozytywne konotacje.
Czy imię Damian jest popularne?
Kiedyś bardzo, obecnie - coraz mniej. Jest duże prawdopodobieństwo, że potrafisz wymienić przynajmniej kilku mężczyzn o imieniu Damian, których znasz z czasów szkolnych, za to trudno będzie ci znaleźć chłopca o tym imieniu w klasie twojego dziecka.
Polecany artykuł:
Nic dziwnego - w ostatnich latach popularność imienia Damian wyraźnie spada. W 2024 roku otrzymało je w Polsce tylko 261 chłopców. To sporo mniej niż w przypadku Nikodema (najpopularniejsze w Polsce imię męskie otrzymało aż 6388 chłopców).
W 2000 roku sytuacja wyglądała zupełnie inaczej, bo wówczas imię Damian otrzymało aż 4514 chłopców. Jednak nic nie wskazuje na to, by imię Damian „wróciło do łask”. Współcześni rodzice szukając imienia dla synka rzadko zastanawiają się nad taką opcją. A szkoda, bo jak czytamy w imienniku.mjakmama24.pl Damian jest osobą obdarzoną dużym poczuciem humoru, domatorem uwielbiającym spędzać czas z dziećmi.

Jak zdrabniać imię Damian?
Imię Damian można zdrabniać jako:
- Damianek,
- Damiano,
- Damo,
- Danio,
- Daniuś,
- Dam,
- Damek,
- Dami,
- Damianuś,
- Damik,
- Damiuś,
- Damon,
- Damuś,
- Danek,
- Danuś,
- Danyś,
- Duduś,
- Mianek.
Damian może obchodzić imieniny 12 lutego, 23 lutego, 12 kwietnia, 4 maja, 14 lipca, 27 września, 26 października, 14 listopada.