Ciąża a styl życia - czego przyszła mama robić nie powinna?

2012-09-07 14:41

Zdaniem 61% Polaków1, kobiety w ciąży powinny zmienić swój styl życia. Na jaki? Przede wszystkim powinny zrezygnować z alkoholu i papierosów, unikać dźwigania ciężkich rzeczy oraz ograniczyć stres. Badani uważają również, że ciężarne nie powinny chodzić w butach na wysokim obcasie oraz ubierać się wyzywająco. Czy rzeczywiście ciąża wymaga tych zmian? Wątpliwości rozwiewa ginekolog, dr Jacek Tulimowski.

Ciąża a styl życia - czego przyszła mama robić nie powinna?
Autor: _materialy_prasowe|Foto Channels Ciąża a styl życia - czego przyszła mama robić nie powinna?

Spis treści

 1. Czy w ciąży należy zrezygnować z alkoholu i papierosów?
 2. Czy należy unikać dźwigania w ciąży?
 3. Czy należy unikać stresu w ciąży?
 4. Czy należy zmienić sposób ubierania się w ciąży?

Czy w ciąży należy zrezygnować z alkoholu i papierosów?

Tak, to PRAWDA! Przyszłe mamy powinny zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu. Dym tytoniowy, który zawiera mnóstwo substancji chemicznych, wywiera negatywny wpływ na rozwój płodu w czasie ciąży. Może być również powodem wielu komplikacji: niedotlenienia, wad wrodzonych czy też niskiej masy pourodzeniowej. Z kolei spożywanie alkoholu może prowadzić do rozwinięcia się alkoholowego zespołu płodowego (FAS), który obejmuje takie zaburzenia jak: choroby serca, zmiany w układzie płciowym, zaburzenia wzrostu lub obniżenie ilorazu inteligencji.

 • Zdaniem eksperta:

Słuszność tego, że należy zrezygnować z używek potwierdza także dr Jacek Tulimowski, ekspert kampanii „Odmienny stan – odmienne traktowanie”. Każda odpowiedzialna przyszła mama wie, jak niebezpieczne dla zdrowia dziecka są wszelkiego rodzaju używki. Aby dziecko rozwijało się zdrowo, konieczne jest zastosowanie się do bezwzględnego zakazu spożywania przez ciężarną nawet niewielkich ilości alkoholu oraz palenia papierosów.

 • Zdaniem badanych:

Z tym, że w czasie ciąży należy zrezygnować z używek, zgadza się 81% uczestników badania przeprowadzonego przez firmę TNS Polska w ramach raportu „Polka w ciąży. Czy odmienny stan zasługuje na odmienne traktowanie?”.

Czy należy unikać dźwigania w ciąży?

Tak, to PRAWDA! Aktywny tryb życia w ciąży jest jak najbardziej wskazany, ale przyszłe mamy absolutnie nie mogą dźwigać zbyt ciężkich przedmiotów. Taki wysiłek jest niebezpieczny zarówno dla mamy, jak i płodu, i może grozić bólem kręgosłupa, bólem stawów, trudnością z poruszaniem się, a nawet poronieniem.

 • Zdaniem eksperta:

Dźwiganie ciąży jest bardzo niebezpieczne. Krwawienie, bóle narządów ruchu lub złe samopoczucie pojawiające się po nadmiernym wysiłku to objawy, które koniecznie należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę – podkreśla dr Jacek Tulimowski.

 • Zdaniem badanych:

Przyszła mama nie powinna dźwigać – z tym stwierdzeniem zgodziło się 78% uczestników badania „Polka w ciąży. Czy odmienny stan zasługuje na odmienne traktowanie?”.

Czy należy unikać stresu w ciąży?

Tak, to PRAWDA! Napięcie i stres ciężarnej negatywnie wpływają na nienarodzone dziecko. W chwilach zdenerwowania zwiększa się tempo przepływu krwi, spada poziom żelaza, tym samym pojawia się ryzyko utraty ciąży. Nadmierny stres przyszłej mamy może doprowadzić także do zaburzeń w rozwoju mózgu płodu, a po porodzie opóźnić rozwój narządów ruchu.

 • Zdaniem eksperta:

Kobiety w ciąży do minimum powinny ograniczyć stres. Powinny także znaleźć odpowiednią dla siebie metodę, która pozwoli rozładować lęk i napięcie. Może to być chwila aktywności w basenie, rozmowa z przyjaciółką, czy też przyjemny masaż – radzi dr Jacek Tulimowski.

 • Zdaniem badanych:

Prawie 70% ankietowanych uważa, że przyszłe mamy powinny unikać stresu w czasie ciąży.

Czy należy zmienić sposób ubierania się w ciąży?

I tak i nie.Ze względu na obciążenie kręgosłupa oraz zmianę środka równowagi kobiety w ciąży nie powinny nosić butów na wysokim obcasie. Co do sposobu ubierania – o ile ubranie jest przewiewne, nie powoduje ucisków, szczególnie na okolice brzucha i jest wykonane z naturalnych materiałów – jest to prywatna sprawa każdej kobiety.

 • Zdaniem eksperta:

Pamiętajmy o tym, że przyszła mama jest także kobietą i powinna ubierać się w taki sposób, by czuła się atrakcyjna i piękna. Ze względu na odmienny stan nie wszystko jest dla niej jednak odpowiednie, a organizm tak się zmienia, że uniemożliwia zachowanie dotychczasowych nawyków – np. opuchnięte stopy i łydki uniemożliwiają chodzenie w butach na obcasach, a szczególnie wrażliwe ciało łatwo się obciera i boli przy noszeniu zbyt obcisłych ubrań – dodaje dr Jacek Tulimowski.

 • Zdaniem badanych:

61% ankietowanych uważa, że kobieta w ciąży nie powinna chodzić w butach na wysokim obcasie, a 53% sądzi, że przyszłe mamy nie powinny ubierać się wyzywająco.

1Wg. raportu TNS Polska „Polka w ciąży. Czy odmienny stan zasługuje na odmienne traktowanie?”

materiały prasowe kampanii "Odmienny stan - odmienne traktowanie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza