Polecany artykuł:
Wiemy o tym, że stres, choć potrzebny (podnosi poziom adrenaliny, działa mobilizująco i motywuje do działania), na wielu płaszczyznach bywa szkodliwy, zwłaszcza ten długotrwały, bo zwiększa ryzyko wystąpienia szeregu problemów zdrowotnych.
Nie od dziś mówi się też o tym, że przyszła mama nie powinna się denerwować, potrzebuje spokoju, bo jej emocje oddziałują na dziecko. Stres w ciąży wpływa na dziecko, dlatego warto wiedzieć, jak ukoić nerwy, gdy hormony szaleją.
Stres prenatalny jest szczególnie ważny, ponieważ wpływa nie tylko na jedną osobę, ale dwie. Każde doświadczenie stresowe uruchamia w organizmie matki pewną kaskadę hormonalną, która może mieć znaczenie dla rozwijającego się płodu
- mówi prof. Wojciech Dragan, który kieruje projektem badawczym „React!Baby”.
Czy wiesz, że inaczej stres prenatalny działa na chłopców, a inaczej na dziewczynki? Naukowcy doszli do ciekawych wniosków.
Stres w ciąży wpływa nie tylko na dziewczynki
Zespół naukowców z Uniwersytetu Stanowego Michigan oraz Uniwersytetu Michigan przyjrzał się temu, jak stres odczuwany przez matkę w ciąży wpływa na temperament dziecka. Wnioski z badań zostały opublikowane w czasopismie Psychoneuroendocrinology.
Poprzednie badania sugerowały, że najbardziej wrażliwe na stres odczuwany przez matkę są dziewczynki. Istotnie, już w okolicy 27. tygodnia ciąży dziewczynki reagują na stres, który wpływa na ich oś HPA i temperament.
Jednak chłopcy wcale nie są na niego obojętni. Po prostu reagują na niego dużo później, bo po 34. tygodniu ciąży. Wcześniejsze badania obejmowały okres do 34. tygodnia ciąży.
Teraz naukowcy śledzili poziom stresu 396 kobiet w ciąży od 27. tygodnia aż do 41. tygodnia ciąży.
− To badanie jest niezbędnym krokiem w poprawie naszego zrozumienia wokół prenatalnych skutków stresu dla chłopców i dziewcząt
- przekazał Joseph Lonstein, jeden z członków zespołu badawczego.

Badania będą kontynuowane
Badaniem objęto kobiety szczególnie narażone na stres - z gospodarstw o niskich dochodach lub te, które były narażone na przemoc ze strony partnera.
Z ciężarnymi kontaktowano się za pomocą poczty elektronicznej lub wiadomości tekstowych od 15. tygodnia ciąży aż do porodu. Po 6 miesiącach po porodzie zbadano poziom kortyzolu u niemowląt, obserwowano również, jak dzieci reagują na stres podczas badania. Wyniki badania zestawiono również z informacjami od matek opisujących temperament dziecka.
Zespół chce kontynuować badania i ponownie zbadać u dzieci poziom kortyzolu, gdy skończą 2,5 roku oraz później, w wieku 4 lat. Liczą, że dzięki temu lepiej zrozumiemy to, jak stres prenatalny wpływa na dziecko.