Dolegliwości w późnym okresie ciąży: bóle kręgosłupa, zadyszka, obrzęki

2012-11-08 13:45

Ostatnie miesiące ciąży, oprócz niecierpliwego oczekiwania na rozwiązanie wiążą się z takimi dolegliwościami ciążowymi jak: bóle kręgosłupa, obrzęki i zadyszka. Są one uciążliwe i niestety, dokuczają większości kobiet w ciąży. Dowiedz się, kiedy dolegliwości te są zwykłym objawem towarzyszącym końcówce ciąży, a kiedy powinnaś skonsultować się z lekarzem.

bole plecow
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Dolegliwości w ciąży: bóle kręgosłupa
  2. Dolegliwości w ciąży: obrzęki
  3. Dolegliwości w ciąży: zadyszka

Dolegliwości w ciąży: bóle kręgosłupa

Na dolegliwości pleców skarży się ponad połowa ciężarnych kobiet po piątym miesiącu ciąży. Najczęściej przyszłym mamom doskwiera ból w częścilędźwiowej albo tylnej części miednicy. Za te problemy odpowiedzialne mogą być hormony, które rozluźniają więzadła w dolnej części kręgosłupa. Poza tym kręgosłup i miednica są obciążone dodatkowymi kilogramami, które nosi przyszła mama, zmienia się też środek ciężkości ciała, a to dla układu kostnego spore wyzwanie. Bóle kręgosłupa to dyskomfort, ale nie stanowią zagrożenia. Pomogą łagodne ćwiczenia dla ciężarnych i pływanie oraz zachowanie prawidłowej postawy. Trzeba zrezygnować z wysokich obcasów i przebywania długi czas w pozycji stojącej, a także unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów. Uwaga! Alarmującym sygnałem jest natomiast gwałtowny, ostry ból i towarzyszące mu uczucie drętwienia kończyn. W tej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem, bo może właśnie ujawniła się niezdiagnozowana wada kręgosłupa. Jeśli drętwieniu nóg towarzyszy zaburzenie trzymania moczu, może to oznaczać, że krążek międzykręgowy naciska na rdzeń kręgosłupa – w takiej sytuacji  również pomoże lekarz.

Dolegliwości w ciąży: obrzęki

Najczęściej puchną nogi w okolicach stóp i kostek oraz dłonie. Dzieje się tak najczęściej pod koniec ciąży – to efekt zatrzymania wody w organizmie. W ten sposób natura zabezpiecza przyszłą mamę przed odwodnieniem w czasie porodu, ale ubocznym skutkiem jest właśnie opuchlizna. W żadnym wypadku nie należy ograniczać ilości spożywanych płynów, lekarze doradzają za to zrezygnowanie z napojów gazowanych i soli. Na opuchnięte nogi dobrze działaoszczędzający tryb życia, unikanie długiego chodzenia i stania. Pomaga odpoczynek z nogami uniesionymi do góry. Sytuacja wróci do normy po porodzie, bo bez żadnych zabiegów organizm sam pozbędzie się nadmiaru wody, którą wydali razem z moczem. Uwaga! O ile jednak obrzęki rąk i nóg nie powinny niepokoić, o tyle puchnięcie twarzy i reszty ciała, które utrzymuje się przez dłuższy czas, wymaga pilnej konsultacji z lekarzem, bo może świadczyć o zatruciu ciążowym.

Dolegliwości w ciąży: zadyszka

Najczęściej zdarza się w późniejszych miesiącach ciąży, bo macica naciska na przeponę i utrudnia swobodne zaczerpnięcie powietrza. Ale na zadyszkę uskarżają się także kobiety na wcześniejszym etapie ciąży. Wszystko dlatego, że przyszła mama potrzebuje więcej tlenu, aby dziecko rozwijało się prawidłowo – oddycha przecież za dwoje. Nic dziwnego, że ma słabszą kondycję i szybciej się męczy. Lekarze zalecają w takiej sytuacji odpoczynek na świeżym powietrzu, unikanie męczących prac. Ale namawiają też do lekkich ćwiczeń fizycznych – na organizm przyszłej mamy świetnie działa fitness dla ciężarnych albo wizyta na basenie.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza